R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Złoty jubileusz garwolińskiej DWÓJKI /ZDJĘCIA/
2019-11-30 18:28:06 Artykuł czytany 1672 razy


Zespół Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie obchodzi w tym roku swoje 50- lecie. Święto, które uroczyście obchodzono w ostatnim dniu listopada, łączyło w sobie zapisane karty pięćdziesięcioletnich wydarzeń szkoły. Odsłonięto tablicę upamiętniającą to wydarzenie, a szkoła uhonorowana została medalem Pro Masovia.


Świętowanie rozpoczęła Msza św. koncelebrowana w parafii MB Częstochowskiej przez proboszcza parafii ks. kan. Stanisława Małka i ks. Andrzeja Polaka - proboszcza parafii Ruda Wolińska, absolwenta szkoły.
Po nabożeństwie przemaszerowano do szkoły, gdzie nastąpiło odsłonięcie okolicznościowej tablicy pamiątkowej ufundowanej przez Zarząd Powiatu Garwolińskiego. Były przemówienia zaproszonych gości, wręczenie statuetek „Przyjaciel szkoły” wszystkim tym, którzy są z placówką od wielu lat. Służą swoją pomocą i nie szczędzą wysiłku oraz wsparcia. Złożono też kwiaty pod popiersiem patrona szkoły - Tadeusza Kościuszki. W okolicznościowych przemówieniach nie szczędzono słów uznania dla dokonań największej w powiecie placówki kształcenia zawodowego. Był czas na wspomnienia i wykonanie pamiątkowej fotografii.

Tak doniosłe wydarzenie nie mogło obyć się bez okazałego tortu, a występy młodzieży pod kierownictwem nauczycielek Izabeli Odziemczyk - Dadas i Marzenny Żak były na wysokim poziomie, podobnie jak konferansjerka w wykonaniu Krystyny Gąsiorowskiej i Łukasza Koryckiego.Wśród zaproszonych byli m.in. poseł Grzegorz Woźniak, dyrektor siedleckiej delegatury MKO Adam Skup, starosta Mirosław Walicki, wicestarosta Iwona Kurowska, burmistrz Garwolina Marzena Świeczak i jej zastępca Albert Baran i wielu innych zacnych gości, wśród nich absolwenci szkoły.

Na relację dźwiękową z jubileuszu zapraszamy do poniedziałkowego magazynu na antenie Katolickiego Radia Podlasie.
Zobacz zdjęcia w większym rozmiarze


Historia w pigułce

W ciągu 50 lat funkcjonowania, Zespół Szkół nr 2 im. T .Kościuszki w Garwolinie, na trwałe wpisał się w historię miasta i całego powiatu. 1 września 1969r. na mocy zarządzenia Kurator Okręgu Szkolnego w Warszawie powołał do istnienia zasadniczą szkolę zawodową. W kolejnych latach powstawały szkoły – liceum zawodowe o specjalności: mechanik obróbki skrawaniem oraz zasadnicza szkoła Zawodowa doszkalająca, które weszły w skład Zespołu Szkół Zawodowych nr 2. Od końca roku 1975 Zespół stał się samodzielną jednostką budżetową w skład, którego weszły: liceum zawodowe, szkoła specjalna, zasadnicza szkoła zawodowa oraz nowo wybudowany internat. Pierwszą siedziba szkoły był budynek przy ulicy Kościuszki 34. Rok szkolny 1973/1974 był przełomowym rokiem, gdyż oddano wtedy do użytku nowo wybudowaną szkołę przy ulicy II Armii Wojska Polskiego, obecnie Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego.

W roku 1976 obok budynku szkoły powstały warsztaty szkolne. Kształcono tam wielu przyszłych wykwalifikowanych pracowników w zawodach m.in.: ślusarz narzędziowy, malarz, tokarz, frezer, stolarz galanterii drewnianej, krawiec- szwacz, mleczarz, monter wewnętrznych instalacji budowlanych, tapicer, mechanik obróbki skrawaniem, górnik. Dzisiaj niestety już szkoła nie kształci w tych kierunkach, niektórych z nich nie ma też w obowiązującej klasyfikacji zawodów.

Ważną datą w historii szkoły był dzień 21 października 1978 r., kiedy odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Tadeusza Kościuszki. Tego dnia szkoła zyskała także sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski. W 200 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej na obelisku przed budynkiem szkoły. Od tego momentu co roku w szkole odbywają się uroczystości upamiętniające Konstytucję 3 Maja. W 2016 roku ponownie odsłonięto w gmachu szkoły popiersie T. Kościuszki, tworząc jednocześnie miejsce na ekspozycję sztandaru szkoły i jego insygniów.

W roku 1979 utworzono pierwsze w szkole Technikum Mechaniczne oraz, po nawiązaniu współpracy ze szkolą górniczą z Katowic, powstała garwolińska filia Zasadniczej Szkoły Górniczej KWK Staszic w Katowicach. Przez kilka lat w murach szkoły kształcili się przyszli górnicy. Przez kolejne lata budynek szkoły rozbudowywano aż do dzisiejszego kształtu. Powstawały też różne kierunki kształcenia oraz powoływano do życia rożne szkoły. Między innymi w 1992 r powstało Technikum Mechaniczne na podbudowie ZSZ oraz Technikum Gastronomiczne. W 1993 r. utworzono Technikum Budowlane. W 2002r powstaje liceum profilowane oraz technikum zawodowe elektryczne, rok później zostaje utworzone liceum ogólnokształcące. W 2006r utworzono technikum informatyczne a najmłodszym z kierunków kształcenia jest technik usług fryzjerskich utworzony w 2012r. W murach szkoły w 2002r rozpoczęła też działalność Społeczna Wyższa Szkoła Zarządzania i Marketingu W Łodzi (Obecnie Społeczna Akademia Nauk), która funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Przełomowym momentem w historii szkoły było oddanie do użytku zespołu pracowni zawodowych, które powstały w miejscu wyremontowanych warsztatów szkolnych. Uroczystość otwarcia „nowych warsztatów” odbyła się 17 października 2013r. Koszt inwestycji wyniósł ponad 7 mln zł.

Szkoła dużą wagę przywiązuje do aktywności sportowej wychowanków w związku z tym przez lata wybudowano halę sportową, stadion, boisko wielofunkcyjne oraz siłownię zewnętrzną. Natomiast w 2020 roku powstanie boisko do piłki plażowej oraz park STREET WORKOUT.

W ciągu lat nazwa szkoły zmieniała się wielokrotnie. Obecnie od 22 czerwca 2018r. szkoła nosi nazwę Zespołu Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie.

W pięćdziesięcioletniej historii szkoły funkcję dyrektora pełnili:

Tomasz Puszkiel (1969-1991)
Roman Łubian (1991-1996)
Edward Pikus (1996-2012)
Ewa Flaga (2012 – obecnie).


WJ/Garwolin

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Anna
  2020-02-14 01:54:51

  arrow

  Mam wspomnienia z tej szkoły.Bardzo proszę, przypomnijcie mi, od kiedy dokładnie został uruchomiony internat? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

 • nauczycielka
  2019-12-03 00:20:36

  arrow

  Nauczyciel ma rację. Poseł Woźniak w zasadzie nic nie zrobił dla rozwoju szkolnictwa w powiecie garwolińskim. Ani teraz ani jak był kiedyś starostą. A wogóle totalną pomyłką było zaproszenie do odsłonięcia tablicy Sionka. Co on ma z tym wspólnego?
  Rzeczywiście powinni zaprosić do odsłonięcia tablicy byłego starostę Marka Chciałowskiego, za którego szkoły ponadgimnazjalne najwięcej skorzystały pod względem prowadzonych inwestycji i zakupów pomocy dydaktycznych. A teraz?

 • nauczyciel
  2019-12-02 18:24:52

  arrow

  Jubileusz

  Piękna uroczystość. Jednak moja uwaga dotyczy odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Czy nie należałoby poprosić do tej ceremonii również ,( a może zamiast posła ) byłego starostę Marka Chciałowskiego jako przedstawiciela poprzedniego Zarządu Powiatu, gdyż to w tym okresie szkoła przeszła gruntowną modernizację niezbędną do kształcenia na odpowiednim poziomie i obecnie uchodzi za jedną z najlepiej wyposażonych na Mazowszu. Przeprowadzono gruntowny remont i modernizację warsztatów, zakupiono nowoczesny sprzęt i pomoce naukowe, w tym bardzo dużo zestawów komputerowych ( ponad 100 ).Dzięki prowadzonym przez starostwo z udziałem szkół projektom unijnym dotyczącym szkół zawodowych zakupiono również pomoce i sprzęt, a także zdobywać dodatkowe umiejętności przez uczniów. Powstało boisko ze sztuczną nawierzchnią i siłownie zewnętrzne. A jaki w tym udział miał poseł jako poseł i jako były starosta. Może trzeba zajrzeć do kronik jak wyglądała szkoła jeszcze w 2011 roku.

 • słów szkoda
  2019-12-02 16:25:38

  arrow

  dyr. Pikus był super dyrektorem, człowiekiem o wielkiej kulturze. Podzielam opinię, Odnośnie obecnej zarządzającej nie chciałbym się wypowiadać, bo i po co? W dziwnej dość sytuacji została w tej szkole dyrektorką? Chyba ktoś jej dopomógł, z tym marzeniem życia doczesnego!

 • Absolwent 2001
  2019-12-01 18:15:20

  arrow

  Piotrze, masz rację. Pan Dyrektor Pikus to człowiek znający swoją wartość nie ma więc wewnętrznej potrzeby jej przesadnego eksponowania. Opanowany, kulturalny, a jednocześnie wymagający. Mało teraz takich. Życzymy Panie Dyrektorze dużo zdrowia.

 • Piotr
  2019-12-01 15:48:34

  arrow

  Bardzo się cieszę, że mogłem się spotkać i porozmawiać z dyrektorem Edwardem Pikusem, człowiekiem o olbrzymiej kulturze osobistej i niezwykłej skromności.

 • niedawni absolwenci i in.
  2019-12-01 12:15:58

  arrow

  Życzymy Pani dyrektor Ewie Flaga, żeby pobiła rekord kierowania szkołą ustanowiony przez dyrektora Puszkiela. Za ostatnie osiągnięcia to się Pani po prostu należy.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

NASI PARTNERZY


foto

Arteterapia a powrót do zdrowia osób z zaburzeniami...
2020-07-06 15:32:30 Kategoria:

Publikujemy kolejny materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności...

więcej »
foto

Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny?
2020-07-06 15:06:11 Kategoria:

Od czego zacząć poszukiwania ubezpieczenia podróżnego? Czym kierować się, przeglądając kolejne oferty?

więcej »
foto

Dlaczego zawód medyczny?
2020-07-06 08:27:31 Kategoria:

Wśród licznych zawodów medycznych, uregulowanych przepisami ustawy, np. lekarz, dentysta, pielęgniarka, położna, farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny, istnieją te,...

więcej »
foto

Wszystko, co warto wiedzieć o EBI
2020-07-02 11:04:06 Kategoria:

EBI, czyli Europejski Bank Inwestycyjny to finansowa instytucja zarządzana przez Unię Europejską. Ten organ ma swoją siedzibę w Luksemburgu, jest całkowicie niezależny od...

więcej »
foto

O niektórych rzeczach lepiej pamiętać. Zobacz, co...
2020-07-01 09:56:32 Kategoria:

Chociaż osoby posiadające samochód korzystają z niego często i nie sposób o nim zapomnieć, to dużo łatwiej wypadają z pamięci obowiązki z nim związane. Do takowych...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Społecznym okiem na środowisko” - cykl audycji na...
2020-06-30 15:42:12 Kategoria:

25 czerwca na antenie Katolickiego Radia Podlasie ruszył cykl czterech audycji pt.: ”Społecznym okiem na środowisko”. Tematyka audycji związana jest z uruchomionym przez...

więcej »


Garwolin

w lewoLipiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

GARWOLIN, 01.07

Garwolin: wojsko zaprasza na Skwer Solidarności

więcej »
2

GARWOLIN, 02.07

Garwolin: wojsko zaprasza na Skwer Solidarności

więcej »
3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje