R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Żelechów: poprawa stanu dróg na pierwszym planie
2019-01-11 07:44:09 Artykuł czytany 960 razy


Tegoroczny budżet miasta jest na półmilionowym plusie, a na wydatki inwestycyjne zapisano prawie 4,5 miliona złotych. Priorytetem władz samorządowych jest poprawa stanu dróg gminnych, na co przeznaczono w tym roku około 2 mln zł, a w planach również inwestycje kanalizacyjne i w mniejszym zakresie kubaturowe.


Dochody budżetowe wynoszą 37 207 884 zł, a wydatki 36 635 884 zł, w tym bieżące 32 186 055, 17 zł, a majątkowe w kwocie 4 449 828, 83 zł. - Jeśli chodzi o infrastrukturę wodociągową i sanitarną, zaplanowaliśmy budowę kanalizacji sanitarnej z przyłączami w Hucie Żelechowskiej i Nowym Kębłowie, a także modernizację hydroforni w Starym Goniwilku. Priorytetem działania samorządu w roku 2019 będzie modernizacja i budowa dróg gminnych. Wydatki na ten cel będą przeznaczone w wysokości blisko 2 mln zł- mówi burmistrz Żelechowa. Będzie przebudowana droga na ul. Letnisko w Żelechowie, droga gminna w Hucie Żelechowskiej, Janówku, Piastowie, Łomnicy, Sokolnikach, Władysławowie I i II, Woli Żelechowskiej oraz Stefanowie. Do wszystkich tych zadań, zgodnie z uchwałami zebrań wiejskich, dołożone będą również środki z funduszu sołeckiego. Jest duża szansa na poprawę nawierzchni jednej lub dwóch dróg powiatowych...

O zamierzeniach inwestycyjnych żelechowskiego samorządu w 2019 roku, z burmistrzem Łukaszem Boguszem rozmawia Waldemar Jaroń.


WJ/Garwolin [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • do obserwatora
  2019-01-16 23:14:54

  arrow

  Ciężko tu kogokolwiek winić. Po części każdy ma trochę racji i ta "wina" rozkłada się na kilka czynników. Zadłużenie z poprzedniego roku to akurat fakt, a biorąc pod uwagę kwotę około 7zł jaka była od osoby za segregowane, to 60 tysięcy jest kwotą dość wysoką. Obecna podwyżka? Trochę nierozumiała, szczególnie jak popatrzymy na ceny w sąsiednich gminach. Jeżeli faktycznie Żelechów nie osiągnął minimum recyklingowego, to pytanie czy faktycznie mieszkańcy nie segregują, czy Ekolider nas tak załatwił, a po części fakt faktem załatwił z takimi kwotami jakie zaserwowali w przetargu. Na niewiele zdało się unieważnienie pierwszego przetargu i próba rozmów z Panem Wyglądałą, a niestety nie ma innych firm mogących konkurować z Ekoliderem. Ten przetarg jest bardzo podobny do przetargu jaki ogłaszał powiat na przebudowę drogi Żelechów-Samorządki. Dostali kasę z województwa, więc trzeba było to do końca roku 2016 wykorzystać. Mieli projekt, założone i wyliczone koszta (nie pamiętam dokładnie, miało się to zamknąć chyba kwotą 2,2 mln). Ogłosili przetarg i jedyna firma jaka się zgłosiła zaoferowała wykonanie tej drogi za praktycznie drugie tyle. Przetarg unieważniono, rozpisano drugi, czas gonił, bo był to grudzień, starosta zachęcił firmę Budmiex do zgłoszenia się do przetargu, ale wiele taniej też nie było i finalnie powiat prawie 1 mln zł musiał do tej inwestycji dołożyć, a drogę wykonał wspomniany Budimex. Także tutaj związane ręce i pytanie dlaczego Ekolider zaoferował taką a nie inną cenę. No i fakt, że brakuje konkurencji.

 • Obserwator.
  2019-01-16 09:57:31

  arrow

  Czytając komentarze doszedłem do wniosku że ponad 300% podwyżka opłaty za śmieci to wina:-mieszkańców bo nie segregują -mieszkańców bo nie płacą wszyscy zadłużenie 60 tys -mieszkańców bo za dużo produkują -mieszkańców bo kupują w supermarketach -Biedronki i Mili -Byłej Burmistrz -Ekolidera bo za dużo chce.itp. itd.Brakuje jeszcze że to wina Tuska.Skąd my to znamy-włączcie reżimową to samo usłyszycie wszyscy winni tylko nie my.

 • mieszkaniec
  2019-01-15 11:29:47

  arrow

  Skusiłem się i obejrzałem 3 sesję rady. I muszę faktycznie zwrócić honor osobom broniącym burmistrza i radę. Podziękujmy ekoliderowi. Od dzisiaj będę w miarę możliwości te sesje obserwował, można wiele ciekawych rzeczy się dowiedzieć. W tej sytuacji myślę, że faktycznie niewiele dało się zrobić. Pozdrawiam.

 • Henryk
  2019-01-15 09:13:02

  arrow

  Posłuchajcie Państwo co ma do powiedzenia w nowym artykule o wywozie śmieci wójt gminy Trojanów. Pięknie i trafnie powiedziane, że mamy jednego oferenta, czyli firmę ekolider a każda gmina musi ogłosić przetarg, więc nie ma mowy o negocjacjach. Gmina nie może zarabiać na śmieciach i nie może dokładać na śmieci. W wielu gminach stawki poszły 100 czy 200% w górę. Pretensje proszę mieć do monopolisty który nam te śmieci zabiera, a nie do włodarzy miast i gmin.

 • DO "do tomtom"
  2019-01-15 00:12:22

  arrow

  Żyjesz w jakimś swoim, wyimaginowanym świecie? Włącz telewizję, poczytaj internet, to może zrozumiesz skalę problemu. Poza tym jeżeli do przetargu zgłasza się jedna firma, która niechętnie chce negocjować stawkę, to co przepraszam miała zrobić rada z burmistrzem? W nieskończoność bawić się z ekoliderem w kotka i myszkę? A śmieci ile czasu mam trzymać? A może nie każdy ma możliwość przetrzymania śmieci, do czasu aż łaskawie pan z ekolidera może nam coś opuści? Startuj następnym razem do rady, albo na burmistrza i pokaż nam wszystkim jak negocjować stawkę za śmieci. Wszyscy mocni przed monitorem, ale jak trzeba działać, to chętnych nie ma. Idź na sesję rady, posłuchaj co rada i burmistrz mają do powiedzenia, zadaj pytanie bo jest taka możliwość. Z dwojga złego wolę 21zł płacić za śmieci przez ten rok, niż patrzeć jak poprzednia władza skutecznie zadłuża miasto i gminę, bo przecież na ratusz z rynkiem nie łaska było postarać się o dotację, tylko lepiej było nabrać kredytów na 12 mln zł. Aha, upominam się też o brakujące 60 tysięcy złotych za niezapłacone śmieci przez mieszkańców za poprzedni rok, gdzie stawka była trzykrotnie niższa. Bez odbioru.

 • Karol
  2019-01-14 22:53:00

  arrow

  Ehh już spieszę z wyjaśnieniem tak wysokich cen, bo większość pojęcia nie ma jak się okazuje, a jak ktoś słusznie wspomniał już w komentarzach, wystarczy pójść czasem na sesję rady, albo obejrzeć ją na youtube, bo jest taka możliwość. Więc kto może, zachęcam do obejrzenia III Sesji Rady, mniej więcej od 91 minuty, gdzie było wszystko wyjaśnione. Najpierw padło pytanie do nowego burmistrza, czy obejmując urząd, zastał przygotowany przetarg na wywóz śmieci przez poprzednie władze. Odpowiedź brzmiała krótko: NIE. Ale to nie ma większego znaczenia. Miasto i Gmina Żelechów nie osiągnęła minimum recyklingowego które wynosi 30%. Brzmi absurdalnie? Owszem. Pan Wyglądała nie wziął tak wysokiej ceny z kapelusza. Nie spełniliśmy wymagań, jako jedyna gmina w powiecie! Kto prowadzi taką statystkę? Nie wiem. Jeżeli Urząd Miasta, to podziękujmy poprzednim władzom. Jeżeli prowadzi to Ekolider na podstawie tego co wywożą z naszej gminy, to sami jesteśmy sobie winni, bo wychodzi na to, że 7 osób na 10, nie segreguje śmieci! Więc nie jest to wina ani nowego burmistrza, ani nowej rady. ŻELECHÓW nie osiągnął minimum recyklingowego, ot cała tajemnica, a dochodzi jeszcze kwestia opłaty marszałkowskiej, jeszcze bardziej absurdalnej jak te minimum 30%... Polecam raz jeszcze obejrzeć od 91 minuty III Sesję. Mam nadzieję, że nieco rozjaśniłem sytuację.

 • mieszkanie
  2019-01-14 21:49:44

  arrow

  skonczcie z tymi mściwościami, jeszcze nie zaczął rządzić a już krytyka na całego, ocenicie po pięciu latach, a śmiecie drogie, bo zobaczcie ile wynosicie w innych gminach po dwa worki przed posesją , a w Żelechowie po 10-15, co wy żrecie , ze tyle odpadów.

 • do tomtom
  2019-01-14 19:11:06

  arrow

  Co ty gadasz głupoty że to problem całej Polski jak w sąsiednich gminach takich stawek nie ma, bzdura. Trzeba było przerwać procedurę , mieszkańcy przez miesiąc śmieci by przetrzymali, spierniczyliście wszystko a uczciwi mieszkańcy będą płacić za waszą bezczynność. Nie do rządzenia ale do zbierania śmieci tylko się nadajecie. Ale sobie kompetentnych ludzi wybraliśmy, szok.

 • Xyz
  2019-01-14 16:01:04

  arrow

  I u nas tak byc powinno jak komus nie chce sie dołka wykopac to niech placi dodatkowo za te odpady. Poza umową z firmą moglaby komunalka zbierac kazde wysypisko przyjmie takie smieci ktore po 2 lub 3 latach ulegają biodegradacji. A jestescie zdziwieni dlaczego Adamow nie przystąpil do przetargu to przeanalizujcie sobie specyfikacje czyli jakie warunki okresliliscie przeciez te warunki spelnial tylko wyglądala czyzby specyfikacja byla ustawiana pod wykonawcę? Kto wam taką specyfikacje podpowiedzial ? Jak sie na czym nie znacie to pytajcie ludzi np.wojta z kloczewa. Moze jeszcze nie jest za pozno. Rozwiążcie te umowe. Oglosic nowy przetarg z sensowną specyfikacją tak zeby nie ograniczac innych firm a z korzyscią dla nas. Nie rozumiem tez dlaczego miasto placi więcej a wies mniej. Oddzielne umowy na biodegradowalne i zobaczycie ze oprocz blokow nikt nie bedzie chcial ich oddawac.Radni wezcie sie za robote jedzcie do Adamowa i sie dowiedzcie w sprawie.

 • jacek
  2019-01-14 15:45:29

  arrow

  Pragnę przypomnieć, że pierwszy przetarg został unieważniony przez burmistrza, drugiego nie przegłosowała rada miejska. Problem w tym drodzy mieszkańcy, że każdy z Was ma prawo pójść do burmistrza porozmawiać, każdy ma prawo porozmawiać z właścicielem firmy Ekolider. Tylko nikt tego nie robi, a niestety śmieci ktoś musiał od nas w styczniu zabrać. Każdy rzuca ogólnikami bez konkretów, nie mając pojęcia jak to wygląda od kuchni. Powiem tylko tyle, bo ja takie rozmowy odbyłem i niestety jak ma się monopol w powiecie na wywóz śmieci, można dyktować warunki. Druga strona medalu jest taka, że poprzednia władza nie potrafiła wyegzekwować 60 tysięcy złotych od mieszkańców zalegających z opłatami za śmieci po starej stawce. Tyle brakuje w budżecie.

 • rolnik
  2019-01-14 13:02:09

  arrow

  w gm. KLoczew taniej, bo firma z Adamowa segregowane zabiera 1x w miesiącu, nie odbiera odpadów biodegradacji i folii z sianokiszonek.Na odbiór folii rolnicy podpisują oddzielne umowy jako odpad z działalności produkcyjnej

 • tomtom
  2019-01-14 11:39:23

  arrow

  Szanowna mieszkanko, jakbyś była obecna na sesjach rady, to wiedziałabyś, że rada i burmistrz bezczynnie nie siedzieli. Pierwszy przetarg unieważnił sam burmistrz, osobiście podjął rozmowy z firmą ekolider. Drugi przetarg, który niestety był niewiele lepszy i gdzie tylko ekolider się zgłosił, pomimo starań, nie przegłosowała rada miejska! Problem w tym, że ktoś od nas te śmieci w styczniu musiał odebrać, a przetargi można ogłaszać w nieskończoność, tylko nikt nie powiedział, że przy trzecim przetargu pan Wyglądała nie zaproponowałby 2mln zł i koszt były dużo wyższy niż obecny, który niestety jest równie wysoki. Było nawet spotkanie włodarzy miast i gmin z naszego powiatu, co można zrobić, aby wybrnąć z tej sytuacji i wysokich podwyżek. Jako jedni z ostatnich ogłaszaliśmy przetarg, gdzie inne gminy, nie tylko w naszym powiecie ogłaszały te przetargi dużo wcześniej. Skąd takie koszta? Zapytaj pana Wyglądały. Druga strona medalu jest taka, że zaległości w opłatach mieszkańców za śmieci po starej stawce sięgają 60 tysięcy złotych. Jak widać poprzednia władza nie potrafiła wyegzekwować tych pieniędzy i nie zadbała o rozpisanie przetargu chociażby we wrześniu, albo w październiku jak inne gminy. Żeby nie było, też nie jestem zadowolony z faktu, że ta stawka jest tak wysoka, ale jest to problem ogólnopolski. Śmieci przecież do lasu nie wywiozę.

 • Żelechowianka
  2019-01-14 11:09:39

  arrow

  Nasz Rejtan nie miał czasu tym problemem się zajmować bo przyjmował pielgrzymki z gratulacjami wyboru na burmistrza.

 • Żelechowiak
  2019-01-14 10:59:42

  arrow

  No nowa rada i nowy burmistrz popisali się. Bardzo, ale to bardzo nas zawiedli. Trzeba było robić wszystko aby cena była zbliżona co opłat sąsiednich gmin. A usprawiedliwienie pana Bogusza że on też tyle będzie płacił jest śmiesznie dziecinnie i nie tego spodziewaliśmy się usłyszeć od burmistrza, gospodarza, kompromitacja i to na samym początku. A może coś mądrego wniesie prawa ręka byłej pani burmistrz pani skarbnik. A po co skoro nowy szef zapewnił że nie będzie rozliczał. Jak zwykle miałem racę. Szkoda.

 • Mieszkanka
  2019-01-14 10:02:14

  arrow

  Laskarzew miasto podpisal umowe po nas i placi 14 zl. Czyli daliscie sie wyrolowac. Zaintetesujcie sie tą sprawą. Zapytajcie nowej p. Burmistrz jak to zrobila ze pod koniec grudnia podpisala o wiele korzystniejszą umowe niz my.

 • Mieszkanka
  2019-01-14 09:56:44

  arrow

  Czyli wynika z wpisu tamtona ze wszystko jest ok. Dlaczego sie nie zgosila ? A moze trzeba bylo zabiegac o to zeby sie zglosila zeby byla jakas konkurencja a Wy siedzicie i p..... w stolki znajdując usprawiedliwienie w starej burmistrz. Moze i ona zawalila sprawe ale my was wybralismy nie po to zebyscie zwalali wine na poprzednikow tylko zebyscie potrafili pracowac z korzyscią dla spoleczenstwa. Kloczew dal sobie rade i placą 9 zl ja i wielu mieszkancow woleli by aby placic 9 zl i odbierac odpady 1 w miesiacu . Nauczyc ludzi zakladania kompostownika i nie bedzie problemu z odpadkami biogeradowalnymi. 21 zl to cena nie do przyjęcia. A wy zamiast co robic w tym kierunku zwalacie wine i uwazacie ze wszystko jest ok.

 • tomtom
  2019-01-14 00:19:05

  arrow

  No tak, bo teraz to wina nowego burmistrza i rady... Zachęcam do chodzenia na sesje rady bądź oglądania ich na żywo na YT, a nie pisania głupot w komentarzach. W Internecie każdy mocny. Ile czasu burmistrz miał do końca roku od zaprzysiężenia na rozpisanie przetargu? Miesiąc? Czego nie zrobiła tego poprzednia pani burmistrz? Taka pewna swego, że wygra. Sporo osób pisze o firmie z Adamowa, to dlaczego nie zgłosili się do przetargu? Dwa razy była możliwość. Jakby im się opłacało, to spokojnie mogli w powiecie konkurować z Ekoliderem, tylko jak mnie pamięć nie myli, żadna gmina w powiecie garwolińskim nie korzysta z usług firmy/ZGK z Adamowa. No i proszę nie zapominać, że w Żelechowie odpady ulegające biodegradacji i zmieszane komunalne od kwietnia do października będą zabierane dwa lub trzy razy w miesiącu.

 • Cristofer
  2019-01-13 23:28:06

  arrow

  A dlaczego Miszkurkowa nie zrobiła przetergu w październiku? Wójt Dyminski nie bał się wyborów i zrobił przetarg wcześniej przed wyborami i dzieki temu stawka poszła wyżej, ale nie tak. Nie ogłosiła i teraz nowe władze muszą się bujat z tematem, choć nie powinny bo weszły w zarządzanie pod koniec listopada. Na moją ocenę, burmistrz bronił racji mieszkańców, tylko nie przeskoczyć pewnych prawnych zasad.

 • mieszkanka
  2019-01-13 23:21:26

  arrow

  Internauto z Lelewela!
  Tak! Burmistrz powinien bronić nas jak Rejtan!!!
  Po unieważnionym pierwszym przetargu można chyba było poszukać konkurencji dla Ekolidera!!
  Inne okoliczne miejscowości wiedziały jak sobie poradzić i to zrobili. No i stawki mają inne, niższe!!!!

 • sanki
  2019-01-13 18:36:39

  arrow

  Najpierw odśnieżcie ulice, bo kocich łbów już może i nie ma, ale przejazd przez to miasto przy paru centymetrach śniegu wymaga sanek.

 • Zelechowiak
  2019-01-13 14:12:40

  arrow

  Zebra
  Ci co oddają smieci segregowane bez bioodpadow powinni placic mniej. W naszym miescie i gminie prawie wszyscy (oprocz blokow) mają możliwosc zrobienia kompostownika a jesli się nie chce go zrobic to niech płacą więcej. Odbiór plastiku szkła i papieru tak jak u Wyglądały raz w miesiącu odbiór tak oferuje Adamow a cena o połowę mniejsza albo wzorem właśnie Adamowa rozszerzyc działalnosc naszej komunalki. Cos musicie zrobic bo inaczej mieszkancy odwdzięczą się wam w wyborach majowych a poźniej poslowi Woźniakowi jesienią. Bierzcie się za robotę jak najszybciej Burmistrzu i Rado. Zaufalismy Wam.


 • Żelechowianka
  2019-01-13 13:48:24

  arrow

  Internauto z Lelewela więcej supermarketów jest w Łukowie, a płacą mniej więc nie pisz tutaj głupot.Mówicie że są to praktyki monopolistyczne Ekolidera więc zgłosić to do UOKiK,ale nie wiem czy nasz Rejtan o tym wie.Ta sama firma w Górznie stawki ma zróżnicowane, ale tam Wójt wiedział kiedy tym się zająć a nie jak nasz czekać do ostatniej chwili.Wszędzie zdrożało ale nie ponad 300% jak u nas.

 • Mieszkanka
  2019-01-13 13:29:27

  arrow

  Burmistrzu dogadaj sie z gospodarką komunalną z Adamowa. Taka cena to jakis zart.

 • Internauta z Lelewela
  2019-01-13 08:55:17

  arrow

  A to miał się Łukasz położyć jak Rejtan przed bonzem z Ekolidera i krzyczeć nie podwyższaj!? Przecież uniewaznul pierwszy przetarg bo stawki byłyby jeszcze wyższe. Zamiast pisać głupoty na Łukasza nie chodź do biedronki i nie wal mieszkanko do koszyka na ślepo butelek, plastiku, papieru bo produkujesz pewnie tego sporo. Rada musi ustalić stawki a robi to z kwoty przetargu i deklaracji mieszkańców. Prosta matematyka. I nie może gmina dołożyć nic, ani zarobić. Pogonić Wyglądałe a nie czepiać się Łukasza.

 • Jurek
  2019-01-13 08:47:28

  arrow

  A dlaczego pani burmistrz nie zrobiła przetargu w październiku? Poprzedni wójt z Maciejowic nie czekał na wybory tylko zrobił przetarg wcześniej i wyszedł o wiele taniej niż w innych gminach i składki są mniejsze. Może to jej zemsta za przegrane wybory. Czerwoni nie dają za wygraną.

 • Mieszkaniec
  2019-01-12 21:13:50

  arrow

  Chcieliście dobrej zmiany ? To macie jak źle wam było, płaćcie i płaczcie.

 • mieszkanka
  2019-01-12 16:55:17

  arrow

  No, świetne plany na przyszłość!
  Ale to co już zrobił burmistrz to to że, nie dopilnował sprawy odpadów komunalnych. Cena horrendalna!! A radni faktycznie bezradni. A może ktoś o tym artykuł napisze?

 • Żelechowianka
  2019-01-12 13:10:25

  arrow

  A czy dobra zmiana już odtrąbiła pierwszy sukces opłaty za odpady 21 złotych od osoby. Dla porównania- Kłoczew 9zł ,Górzno 11 zł,Łuków 11 zł.Brawo nasz Burmistrz i bezradni, dobrze zaczynacie.

 • kierowca
  2019-01-12 07:44:38

  arrow

  Kiedy poszerzenie drogi przez środek Kębłowa wspólnie z powiatem? Ta sama opcja w powiecie i gminnie to trzeba się dogadać i poprawić ten kawałek drogi.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Pilawa: ośrodek, który tętni życiem
2019-06-15 12:04:39 Kategoria: Region

Obiekt Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Pilawie jest najnowocześniejszym tego typu w powiecie garwolińskim. Koszt inwestycji, to ponad osiem milionów złotych, ale około...

więcej »
foto

Noc Świętojańska w Gródku nad Bugiem
2019-06-15 10:25:35 Kategoria:

Gródek nad Bugiem 22 czerwiec 2019

więcej »
foto

OGIEŃ I WODA Z JANEM KOCHANOWSKIM
2019-06-15 10:13:51 Kategoria:

GRÓDEK NAD BUGIEM 15 / 16 czerwca 2019

więcej »

Garwolin

w lewoCzerwiec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

GARWOLIN, 01.06

Dzień Dziecka z CSiK

więcej »
2

GARWOLIN, 02.06

Miętne: gminne zawody strażackich jednostek

więcej »
3 4 5

GARWOLIN, 05.06 13:00

Miętne: ...pamięci prezydenta Kaczyńskiego

więcej »
6 7 8

GARWOLIN, 08.06

„Powiślaki” po raz 26 - ty

więcej »
9

GARWOLIN, 09.06

Maciejowice: festyn rodzinny i otwarcie placu zabaw

więcej »
10 11 12 13

MIASTO SIEDLCE, 13.06 18:00

Only you - Koncert Zespołu Wokalnego Sweet Angels

więcej »
14

GARWOLIN, 14.06 18:00

Miętne: wieczór z poezją i muzyką

więcej »
15 16
17 18 19 20 21 22

GARWOLIN, 22.06

Pilawę czeka impreza na sto fajerek

więcej »
23

GARWOLIN, 23.06

Powiat garwoliński: piknik przed starostwem

więcej »

GARWOLIN, 23.06

Święto Gminy Górzno

więcej »

GARWOLIN, 23.06

Pilawę czeka impreza na sto fajerek

więcej »
24 25 26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje