R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Tytuły zasłużonych dla Garwolina w 100-lecie liceum
2018-09-21 09:25:50 Artykuł czytany 708 razy


Magdalena Płatek i Eugenia Michalik, dwie śp. nauczycielki Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie powiększą grono „Zasłużonych dla Miasta Garwolina”. 18 września z wnioskiem o nadanie tych tytułów wystąpiły do rady miasta dwie grupy mieszkańców.


Wyróżnienie długoletnich nauczycielek honorowymi tytułami związane jest z obchodzonym w tym roku 100-leciem szkoły, w której uczyły oraz 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

W uzasadnieniu wniosku o nadanie tytułu „Zasłużony dla Miasta Garwolina” Eugenii Michalik /na zdj. po prawej/, wnioskodawcy napisali, że przez ponad pól wieku związana była z pracą w szkole, która w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia. „ Dzięki wielkiemu zaangażowaniu wiele pokoleń w garwolińskim liceum, uczyło się na lekcjach historii - miłości do tego, co polskie, do tego co najdroższe, umiłowania ojczyzny. Eugenia Michalik przez wiele lat była wzorem wychowawcy i nauczyciela, zawsze gotowa nieść pomoc w rozwiązywaniu problemów szkolnych i życiowych. Jako efektywnie działający nauczyciel tajnego nauczania w czasie II wojny światowej, była wzorem patriotycznej, odważnej postawy w ratowaniu oświaty, języka polskiego i kultury narodowej. Uczyła młodzież odpowiedzialności, dobrych obyczajów, kultury bycia wrażliwym na sztukę. Inspirowała młodych do ciągłego rozwoju. Zawsze zaangażowana w życie szkoły oraz lokalnej społeczności. Organizowała wyjazdy do teatru na różnego rodzaju spektakle, w szczególności do Teatru Wielkiego, wycieczki historyczne po Polsce i powiecie, ucząc historii o kraju i naszej małej ojczyźnie. Wychowując i przekazując swoją wiedzę, kształtowała całe pokolenia mieszkańców ziemi garwolińskiej. Zasłużona dla oświaty, wielokrotnie nagradzana nagrodami dyrektora szkoły, kuratora, a także odznaczeniami państwowymi Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Medalem Edukacji Narodowej, przez wiele lat pełniła funkcję zastępcy dyrektora szkoły.

Reprezentantem wnioskodawców jest Urszula Zadrożna.

Magdalena Płatek rozpoczęła prace nauczycielki języka polskiego w garwolińskim liceum w 1971 roku, mając wówczas 24 lata.  „Od razu skupiła wokół siebie uzdolnioną polonistycznie młodzież i stworzyła w szkole koło recytatorskie, które prowadziła przez wiele lat. Z wyboru młodzieży była także wieloletnim opiekunem samorządu uczniowskiego. Jej uczniowie brali udział w wielu konkursach i olimpiadach, wraz z uczniami przygotowywała oprawę artystyczną wielu uroczystości szkolnych i miejskich. Wielkim wydarzeniem w życiu miasta był spektakl zaprezentowany w Garwolińskim Ośrodku Kultury z okazji siedemdziesięciolecia szkoły w 1979 roku. Z jej inicjatywy w 1990 roku ukazał się tomik wierszy uczniów i absolwentów liceum ogólnokształcącego, a po przywróceniu szkole imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego, z jej inicjatywy wprowadzono do programu wychowawczego święto szkoły zwane „Józefinkami”, które do dnia dzisiejszego jest obchodzone i znane wszystkim mieszkańcom Garwolina i okolic. Również tradycją szkoły, której Magdalena Płatek była inicjatorką, jest noszenie przez uczniów czapek „maciejówek”, które otrzymują uczniowie podczas uroczystego ślubowania przed świętem 11 listopada...”.

Reprezentantem wnioskodawców jest Jerzy Duchna.

Będzie to 22 i 23 zaszczytne miano, którym uhonorowano wyjątkowych mieszkańców grodu nad Wilgą, w tym 4 przyznano w tym roku, a 14 w minionym.


Fot. arch.nk

WJ/Garwolin/Js

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Były wychowanek
    2018-09-24 08:00:54

    arrow

    Wspaniała inicjatywa - wnioskodawcy jesteście wielcy

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

WYGODNIE, STYLOWO, PRAKTYCZNIE
2019-01-17 14:47:00 Kategoria:

Firma Bamar to polski producent odzieży dziecięcej i niemowlęcej. Została założona w 1998 roku. Marka Nicol powstała w 2009 roku i jest już dobrze znana rodzicom i...

więcej »

Garwolin

w lewoStyczeń 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6

GARWOLIN, 06.01

Borowie: koncert kolęd

więcej »

GARWOLIN, 06.01 11:00

Powiat garwoliński: uliczne jasełka w siedmiu miejscowościach

więcej »
7 8 9 10 11 12 13

GARWOLIN, 13.01

Maciejowice: bieg „Policz się z cukrzycą”

więcej »
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje