R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Lisie Jamy: hołd ofiarom reżimów totalitarnych /ZDJĘCIA/
2019-09-13 18:14:32 Artykuł czytany 562 razy


Na „Lisich Jamach” zwanych garwolińskimi Palmirami, gdzie w latach 1942-44 niemieccy żołnierze rozstrzelali ponad 2,5 tys. ludzi różnych narodowości, 13 września uroczyście obchodzono Dzień Pamięci Ofiar Totalitaryzmu. W miejscu największej kaźni w powiecie garwolińskim złożono kwiaty i zapalono znicze.


Przeszło 75 lat temu w lesie „Kotwica” na tzw. Lisich Jamach swoje życie oddało ponad 2,5 tys. ludzkich istnień, chociaż inne źródła historyczne podają, że było ich około 4 tys. W jednym grobie spoczęli rozstrzelani przez niemieckich żołnierzy Polacy, Żydzi, Romowie i jeńcy radzieccy. W ich intencji i intencji ojczyzny, w miętneńskim kościele Podwyższenia Świętego Krzyża odprawiona została Eucharystia. W kazaniu proboszcz parafii, ks. Jerzy Janowski mówił o cierpieniu, przebaczaniu - Po tych osiemdziesięciu latach krew ludzi tam zamordowanych woła do Boga, woła o sprawiedliwość, która nie jest dokonana choćby materialnie, bo wielu oprawców, którzy źle się zapisali, nie doznało kaźni, nie doświadczyli sprawiedliwości, żyli sobie i żyją jeszcze spokojnie. Myślę, że nie droga ludzkiej sprawiedliwości, ale droga Bożej sprawiedliwości jest konieczna. Dlatego stajemy w tej modlitwie,ogarniając całą sytuację tej śmierci...- artykułował kapłan.

Po nabożeństwie i wzruszającym kazaniu, uczestnicy patriotycznej uroczystości przemieścili się do lasu „Kotwica”, gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.W okolicznościowych przemówieniach, zarówno wójt gminy Marcin Kołodziejczyk, jak i poseł Grzegorz Woźniak oraz wicestarosta Iwona Kurowska, nawiązywali do tego szczególnego miejsca, gdzie rozstrzelano tysiące ludzi. Wspominali o tym inicjatorzy upamiętnienia ofiar reżimów totalitarnych Leszek Mączka i Jerzy Winek. Hitlerowscy okupanci wszędzie działali według podobnego schematu, mordowali w lasach lub za murami więzień, w odosobnieniu, jakby zbrodniarze wstydzili się swoich czynów. Cienie ofiar proszą o pamięć i refleksję, aby tragedie, jakie stały się ich udziałem nigdy się nie powtórzyły. I o tym pamiętają władze samorządowe gminy Garwolin, które od kilku lat organizują patriotyczne uroczystości w Dniu Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych, pamięta poseł Grzegorz Woźniak, władze powiatu, które reprezentowała wicestarosta Iwona Kurowska, samorząd miasta Garwolina z wiceburmistrzem Albertem Baranem, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Gołąb” w Garwolinie, powiatowe służby mundurowe, społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej w Michałówce, Rębkowie, młodzież i nieliczni mieszkańcy Miętnego.

Dzięki staraniom m.in. samorządu gminy pamięć o ofiarach nazizmu, komunizmu została zachowana.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj

WJ/Garwolin

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • bobi
    2019-09-20 20:13:46

    arrow

    skasował s......l zsl--psl komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

NASI PARTNERZY


Garwolin

w lewoLuty 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

GARWOLIN, 02.02 10:30

Rycerz bez konia – Artystyczny poranek w lutym

więcej »
3 4 5 6 7 8 9

GARWOLIN, 09.02

Miastkowskie spotkanie z muzyką

więcej »
10 11 12 13 14

GARWOLIN, 14.02

Wystawa „Z drogi” w Kotłowni

więcej »
15

GARWOLIN, 15.02

Walentynkowy koncert z piosenkami Hanki Ordonówny

więcej »
16
17 18 19 20 21 22

ŁUKÓW, 22.02

Weź udział w Balu Charytatywnym na rzecz Amelki Chybowskiej…

więcej »
23
24 25

GARWOLIN, 25.02

Pilawa: dobre kino w małym mieście

więcej »

GARWOLIN, 25.02

Oblicza miłości - koncert uczniów Best Vocal Studio

więcej »
26 27 28 29

GARWOLIN, 29.02 18:00

Łaskarzew: V Łaskarzewski Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje