R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Licealiści z Żelechowa w Andaluzji
2022-11-23 16:35:52 Artykuł czytany 155 razy


Piękną Andaluzję w ramach programu Erasmus + Edukacja szkolna – akcja 1 „Mobilność uczniów i kadry edukacji szkolnej” odwiedziło 20 uczniów z klas drugich, trzecich i czwartych z Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Żelechowie.


Poniżej relacja nadesłana do nas z żelechowskiego liceum

Grupa zatrzymała się w zabytkowej Kordobie nad rzeką Gwadalkiwir, mieście o bogatej historii i tyglu kulturowym (rzymskim, arabskim i żydowskim) ze słynną Mozquitą (monumentalną katedrą przebudowaną z meczetu), Alkazarem (zespołem fortyfikacyjnym i ogrodowym) i Puente Romano (16 łukowy most z czasów Imperium Rzymskiego).

Licealiści z Żelechowa biorący udział w mobilności, wraz z kordobyjskimi uczniami realizowali założenia Projektu w dwóch zagadnieniach – Kultury i Przedsiębiorczości.

W IES Aangel de Saavedra School młodzież polska i hiszpańska pracowała w grupach nad stworzeniem audycji radiowych (tak – szkoła goszcząca nas posiada studio radiowe i telewizyjne z prawdziwego zdarzenia!) dotyczących dwóch zagadnień: promocji swojego kraju i regionu oraz praktycznego wykorzystania doświadczenia Erasmusa w swojej przyszłej karierze zawodowej. Uczestnicy projektu z dużym zaangażowaniem i niezwykle poważnie podeszli do realizacji swoich zadań. Efektem tej międzynarodowej kolaboracji stały się cztery nagrania radiowe, które stanowią fizyczny ślad odbycia projektu.

Na zajęciach merytorycznych młodzież polska i hiszpańska zaprezentowała w formie plakatów i słownie kulturę swoich krajów. Pracowała też nad zagadnieniami zrównoważonego rozwoju w kontekście tego co z punktu mikro możemy zrobić dla tego programu.  

Jednakże to nie tylko te namacalne materiały z Erasmusa są głównymi osiągnięciami Projektu. Korzyści, jakie młodzież wyniosła z mobilności to wszelkie doświadczenia wynikające z obcowania z inną kulturą, rozmawiania w obcym języku i pokonywanie barier w sytuacjach, w których jest się z dala od swojej strefy komfortu, to większa otwartość i komunikatywność, wiara w siebie i swoje możliwości czy umiejętność współpracy z innymi. Żelechowska młodzież nawiązała również mniej formalne kontakty z młodzieżą z Kordoby i już komunikuje się z partnerami projektowymi za pośrednictwem popularnych portali społecznościowych.

Spotkania z młodzieżą hiszpańską w szkołach to nie jedyne, jakich licealiści z Żelechowa doświadczyli. Na co dzień, podczas posiłków w hotelowej restauracji rozmawiali z uczestnikami innych projektów Erasmus z Węgier, Słowenii i Szwecji. Z Węgrami zagrali wspólny mecz w zbijaka, co było doskonałą formą spędzenia jednego z wieczorów.

Również grupa nauczycieli z Żelechowa realizowała projekt Eramus + „podglądając” pracę swoich hiszpańskich pedagogów w kordobyjskich szkołach średnich. W ramach tzw. „job shadowing” ośmiu profesorów  Lelewela obserwowało zajęcia nauczycieli z IES Aangel de Saavedra School, Colegio Betica Mudarra oraz Escuela de Arte Mateo Inurria. Zdobyte doświadczenia i dobre praktyki będą  zaszczepiać na rodzimy grunt.

Oprócz formalnego programu w instytucjach goszczących, uczestnicy Projektu brali również udział  w bogatym programie krajoznawczym i odwiedzili piękne andaluzyjskie miasta z ich niepowtarzalnym klimatem i cennymi zabytkami.

Erasmus + to wspaniały program, dzięki któremu zarówno młodzież, jak i kadra pedagogiczna rozwija i zdobywa umiejętności językowe, cyfrowe i komunikacyjne. To przedsięwzięcie, które czyni z  prowincjonalnego liceum umiędzynarodowioną szkołę - cenioną i popularną, w której młodzież chce się kształcić. To mądra idea, która udowadnia, że podróże naprawdę kształcą, a poznawanie innych kultur wzbogaca naszą własną i poszerza horyzonty myślowe.

>>>
GALERIA ZDJĘĆ <<<


LO w Żelechowie [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Jak sprawdzić gdzie jest ubezpieczony samochód?
2023-01-30 08:08:23 Kategoria:

Istnieje wiele rodzajów polis komunikacyjnych. Jedną z nich jest ubezpieczenie OC i każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi je posiadać. Może zapomniałeś do kiedy...

więcej »
foto

Pizzeria Rukola zaprasza na TEX-MEX
2023-01-24 15:06:54 Kategoria:

Wiecie, po co jest zima w mieście? Chyba tylko po to, by zmarznąć, zmoknąć, żeby jeszcze na dokładkę ochlapał nas samochód i żeby… po tym wszystkim schronić się...

więcej »
foto

Jak zadbać o sprawną logistykę sklepu internetowego?
2023-01-24 13:17:49 Kategoria:

Podczas prowadzenia działalności związanej ze sprzedażą internetową niezwykle ważnym aspektem jest sposób dostarczania produktów klientowi. Jak spełnić oczekiwania...

więcej »
foto

Atuty pracy dla opiekunek w Niemczech
2023-01-24 11:14:17 Kategoria:

Ponieważ praca w opiece w Niemczech jest bardzo popularnym zawodem, zwłaszcza wśród pań chcących dorobić sobie do emerytury, może powstać wiele plotek i negatywnych...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

23 stycznia transmisja z Pratulina
2023-01-22 22:50:50 Kategoria:

23 stycznia diecezja siedlecka wspomina bł. Unitów, którzy w obronie wiary, jedności Kościoła i polskości, ponieśli śmierć męczeńską broniąc swej świątyni....

więcej »


Garwolin

w lewoStyczeń 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1
2 3 4 5 6

GARWOLIN, 06.01 11:30

Powiat garwoliński: uliczne jasełka w 3 dekanatach

więcej »

GARWOLIN, 06.01 14:00

Orszak Trzech Króli w Korytnicy Łaskarzewskiej

więcej »

GARWOLIN, 06.01 19:00

Wieczór kolędowy – „Śpiewajcie i grajcie Mu!”

więcej »
7

GARWOLIN, 07.01

Publiczny różaniec ulicami Garwolina

więcej »
8

GARWOLIN, 08.01

Koncert kolęd i pastorałek w Górznie

więcej »

GARWOLIN, 08.01 10:00

Kopyta w górę! CSiK zaprasza na styczniowy „Artystyczny poranek”

więcej »
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20

GARWOLIN, 20.01 10:00

Żelechów: Sesja popularnonaukowa z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

więcej »
21 22

GARWOLIN, 22.01

Powiatowo- miejskie obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

więcej »

GARWOLIN, 22.01 19:00

Kolędowy Przegląd Chórów i Zespołów Muzycznych w Pilawie

więcej »
23

GARWOLIN, 23.01

Powiatowo- miejskie obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

więcej »
24 25 26 27 28 29
30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje