R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Górzno: świętowali niepodległość Polski
2018-11-13 07:18:14 Artykuł czytany 1773 razy


Podczas uroczystości związanych z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w centrum Górzna odsłonięto pomnik poświęcony uzyskaniu przez Polskę suwerenności, zaś kombatantka AK przekazała do szkolnej sali tradycji szablę z 1871 roku, którą otrzymał jej ojciec za czyny zbrojne.


Każda z patriotycznych uroczystości organizowana w Górznie ma wyjątkowy wymiar. Tak było również z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W wypełnionym wiernymi kościele, czterech księży celebrowało Mszę św., której przewodniczył proboszcz parafii, ks. prałat Jerzy Kalinka. W homilii, dziekan dekanatu garwolińskiego ks. prałat Ryszard Andruszczak wiele mówił o drogach, jakie musieli przebyć Polacy by odzyskać niepodległość. - Miliony, setki tysięcy Polaków przez tyle lat czekało, by Polska z powrotem wróciła na mapy świata.

Niestraszne były knuty, kajdany, katorżnicze warunki tam, na dalekiej Syberii, nieludzkiej ziemi. Wyrzuceni do tajgi bez jedzenia, bez ubrania, bez dachu nad głową przeżyli, przeżyli z tęsknotą, nadzieja o miłością w sercu - artykułował.

Po nabożeństwie, w asyście pocztów sztandarowych i orkiestry dętej OSP Górzno, ze stumetrową biało-czerwoną flagą w dłoniach przemaszerowano pod pomnik, który posadowiony  jest naprzeciwko urzędu gminy i wkomponowany został w ten pomnik istniejący krzyż.

 - Umieściliśmy tam popiersie Józefa Piłsudskiego i Jana Pawła II, dwóch największych Polaków, którzy odmienili losy Polski, ale także Europy i świata, ale także wykaz wszystkich miejscowości z terenu naszej gminy, ponieważ chcieliśmy podkreślić, że jesteśmy jedną wspólnotą gminną, która realizuje wielkie zadania inwestycyjne- akcentował wójt Waldemar Sabak.

Pomnik poświęcił ks. prałat Jerzy Kalinka, następnie złożono kwiaty i w pobliżu pomnika zostały posadzone dwa okolicznościowe dęby, którym nadano imiona „Komendant” i „JPII”. Część trzecia uroczystości odbyła się w hali sportowej, a głównym jej punktem było przekazanie przez kombatantkę AK Jadwigę Rojek oryginalnej szabli.

Szabla dla szkolnego muzeum

Przekazując cenną, rodzinną pamiątkę, Jadwiga Rojek powiedziała, że otrzymał ją jej ojciec jako odznaczenie wraz z Krzyżem Walecznych za bohaterstwo. - Szabla, którą otrzymał mój ojciec wisiała w domu wśród obrazów świętych, na czołowym miejscu - dodała. - Szable takie do Polski przyszły z Błękitną Armią generała Hallera, w następnym okresie zakupiono takie szable podczas wojny bolszewickiej we Francji. Jedna z tych szabel trafiła w nagrodę dla żołnierza, pana Rojka, w nagrodę za jego czyny zbrojne. Można to traktować jako najwyższe odznaczenie wojskowe. Szabla wyprodukowana została w 1871 roku, jest to szabla bojowa kawalerii - wyjaśnił Janusz Bylinka-Nehrebecki - dowódca Stowarzyszenia 1Pułku Strzelców Konnych im. Cesarza Napoleona w Garwolinie. Zgodnie z ceremoniałem, Jadwiga Rojek przekazała szablę dowódcy 1PSK im. Cesarza Napoleona, ten z kolei wójtowi gminy Waldemarowi Sabakowi, który ostatecznie przekazał ją Marii Szczęśniak dyrektor szkoły w Górznie. - Wspaniała szabla wzbogaci naszą izbę historyczno- patriotyczną. Ma już przygotowane w niej godne miejsce-zaznaczyła dyrektor.

Odznaczenia i wyróżnienia

Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Halina Sekuła odznaczona została medalem Armii Krajowej, który wręczał wójt Waldemar Sabak wraz z posłem Grzegorzem Woźniakiem. Dziekana dekanatu garwolińskiego, ks. prałata Ryszarda Andruszczaka władze gminy Górzno obdarowały pamiątkowym podarkiem za udział w patriotycznych uroczystościach organizowanych na terenie gminy i przepojonych miłością do ojczyzny kazaniach. Rada Gminy Górzno podziękowała wójtowi Waldemarowi Sabakowi za 20 lat sprawowania rządów w gminie, realizowane wspólnie duże inwestycje, które przyczyniają się do rozwoju gminy i poprawy bytu mieszkańcom oraz za popularyzację patriotycznych postaw i wychowania młodego pokolenia.

Na zakończenie uroczystości ze spektaklem przedstawiającym losy Polaków wystąpiła młodzież szkoły w Górznie pod kierunkiem Elżbiety Sabak, Lidii Ziomek i Agnieszki Latuszek.

Wśród gości rocznicowych obchodów w Górznie byli m.in. poseł Grzegorz Woźniak, radca w MSZ, radny sejmiku mazowieckiego Krzysztof Żochowski, starosta Marek Chciałowski, radni powiatowi Mirosław Walicki i Jacek Woźniak, przedstawiciele powiatowych służb mundurowych, wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Janusz Krawczyk, Michał Jaworski, asystent wicemarszałek Senatu RP  Marii Koc, wiceprezes ŚZŻ AK Obwodu „Gołąb” w Garwolinie mjr. w st. spocz. Marian Cabaj, przedstawiciele różnych grup zawodowych i społecznych gminy.

Relacja Waldemara Jaronia

ObchodyWiększe zdjęcia można zobaczyć tutajWJ/Garwolin/DJ

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • MY
  2018-11-13 15:15:12

  arrow

  Myślę , że MN wypadł świetnie , a ten cały galimatias per saldo Narodowcom zrobił ogromną reklamę .To było piękne i wyzwalało ducha polskiego.A race też kocham .Dla mnie marsz bez rac ,to jak panna młoda bez welonu.

 • JB
  2018-11-13 15:01:30

  arrow

  "Bohaterowie nie umierają. Żyją wiecznie w sercach i umysłach tych, którzy podążają ich śladem."

  Emily Potte

 • NB
  2018-11-13 12:56:16

  arrow

  "Od wzniosłości do śmieszności jest tylko jeden krok" (Napoleon Bonaparte)

 • Papierz
  2018-11-13 11:43:39

  arrow

  Piękna, patriotyczna uroczystość. A ten napis na tablicy pomnika mistrzostwo.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument...
2019-05-23 16:44:12 Kategoria:

Lato zbliża się wielkimi krokami. Część z nas tegoroczny urlop spędzi poza granicami naszego kraju. Planując taki wyjazd warto jednak pamiętać, że zagraniczna...

więcej »
foto

Zwiedzanie Lublina wynajętym samochodem - poznaj nasze...
2019-05-22 13:03:35 Kategoria:

Lublin jest coraz popularniejszą destynacją wśród podróżujących po całym kraju. Stolica Lubelszczyzny ma swój wyjątkowy klimat, który kusi zarówno do dłuższych...

więcej »
foto

Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów
2019-05-19 00:01:00 Kategoria:

W związku z Międzynarodowym Dniem Mycia Samochodów warto przyjrzeć się swojemu pojazdowi i poświęcić mu trochę czasu. Czyste auto ma znaczący wpływ na bezpieczną...

więcej »

Garwolin

w lewoMaj 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

GARWOLIN, 03.05

Maciejowice: święto Majowej Konstytucji

więcej »

GARWOLIN, 03.05

Majowe święta w Pilawie

więcej »

GARWOLIN, 03.05

Święto Konstytucji 3 Maja w Parysowie

więcej »

GARWOLIN, 03.05 10:00

3 Maja w Garwolinie

więcej »

GARWOLIN, 03.05 12:00

Potrójne świętowanie w Żelechowie

więcej »
4

GARWOLIN, 04.05

Gończyce: Dzień Strażaka i przekazanie samochodu bojowego

więcej »
5
6 7 8 9 10 11

GARWOLIN, 11.05 - 12.05

Garwolin: Święto 1. Pułku Strzelców Konnych

więcej »

GARWOLIN, 11.05 16:00

Żelechów: Uroczyste otwarcie świetlicy wiejskiej w Starym Kębłowie

więcej »
12

GARWOLIN, 12.05

Strych: pamięci jednego z ostatnich harmonistów Powiśla Maciejowickiego

więcej »

GARWOLIN, 12.05

Majówka w Łucznicy w szczytnym celu

więcej »
13 14 15 16 17 18

GARWOLIN, 18.05

Duża impreza w niewielkiej Trzciance

więcej »

GARWOLIN, 18.05 10:00

Trzcianka: duże wydarzenie nie tylko sportowe

więcej »
19

GARWOLIN, 19.05

Sobolew: 100 - lecie Parafii Świętej Rodziny i świętych Apostołów Piotra i Pawła

więcej »

GARWOLIN, 19.05 15:00

Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina

więcej »
20

GARWOLIN, 20.05 10:00

Konferencja na temat depresji /ZAPOWIEDŹ/

więcej »
21 22

LUBARTÓW, 22.05 10:00

Kock: Powiatowy etap Małego Konkursu Recytatorskiego

więcej »
23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje