R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Garwolin: w podziękowaniu za dar wolności (ZDJĘCIA)
2020-08-15 15:31:20 Artykuł czytany 2554 razy


Kilkuset mieszkańców miasta i powiatu garwolińskiego wzięło udział w obchodach 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą. Rocznicowe świętowanie połączone było z przypadającym na dzień 15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego i Świętem Czynu Chłopskiego. W Kościele obchodzono natomiast święto Wniebowzięcia NMP.


Głównym punktem uroczystości była uroczysta Eucharystia odprawiona w intencji ojczyzny w kolegiacie Przemienienia Pańskiego. Mszy św. przewodniczył dziekan dekanatu garwolińskiego ks. Stanisław Szymuś, a współkoncelebransami byli prepozyt kolegiaty ks. prałat Ryszard Andruszczak i kapelan środowisk kombatanckich, ks. prałat ppor. w st. spocz. Edmund Szarek, który podczas kazania powiedział m.in., że Bóg zapewnia o swej nieustannej opiece. - Okazał swą łaskę, przyjmując ofiarę młodych żołnierzy na polach Osowa, przyjął ofiarę życia ks. Ignacego Skorupki, ale wysłuchał również żarliwą modlitwę narodu, który zawierzył się swej królowej i Najświętszemu Sercu Jezusa. Bóg nam pobłogosławił, bo sternicy nawy państwowej potrafili wznieść się ponad egoizm, niechęć i działać w jedności, a żołnierze walczący spod Osowa, Radzymina, Płocka, Żagórza, Zamościa, Komorowa wiedzieli, że walczą w obronie ładu moralnego i narodowej tożsamości. Oni marzyli o tym, żeby Polska była Polską- artykułował kapłan.

Przy obelisku

Po nabożeństwie, w asyście 14 pocztów sztandarowych i orkiestry dętej OSP Garwolin, liczne grono uczestników uroczystości przeszło pod obelisk Marszałka Piłsudskiego, gdzie celebrowano drugą część uroczystości. W okolicznościowym przemówieniu wicestarosta Marek Ziędalski, który nawiązał m.in. do garwolińskich epizodów Bitwy Warszawskiej. - Zarówno atak bolszewicki, jak później kontrofensywa wojsk polskich znad Wieprza, miała swój przebieg na terenie powiatu garwolińskiego, m.in. w Garwolinie przebywał marszałek Józef Piłsudski, co zresztą upamiętnia kamień znajdujący się na skwerze Marszałka Piłsudskiego. Duże walki były również w Maciejowicach i Łaskarzewie- mówił wicestarosta. Okolicznościowe przemówienia wygłosili także posłanka Anna Maria Siarkowska, poseł Czesław Mroczek, członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, radny sejmiku Krzysztof Żochowski, posłanka kilku minionych kadencji Stanisława Prządka, a list od senator Marii Koc przeczytał jej doradca Michał Jaworski. Następnie komendant WKU ppłk. Sławomir Głowiński wręczył Małgorzacie Jaworek patent oficerski podpisany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Potem złożono pod obeliskiem wiązanki kwiatów. Dzień wcześniej wicestarosta Marek Ziędalski, burmistrz Garwolina Marzena Świeczak i komendant WKU złożyli kwiaty na mogiłach obrońców ojczyzny.

Po części oficjalnej obchodów, na skwerze Marszałka Piłsudskiego zorganizowano piknik historyczny, który cieszył się dużym zainteresowaniem.

Na marginesie

Każdego roku coraz mniej mieszkańców Garwolina uczestniczy w patriotycznych uroczystościach i rocznicowych obchodach. Przychodzą ci, którzy czują taką potrzebę i chęć oddania czci bohaterom. W tym roku byli parlamentarzyści i samorządowcy reprezentujący różne opcje, ale zabrakło posła Grzegorza Woźniaka, który nie delegował nawet swoich przedstawicieli do udziału w tak doniosłych uroczystościach rangi powiatowej. Były obchody Święta Czynu Chłopskiego, ale bez ludowców, którzy zrobili swoje obchody w Mariańskim Porzeczu. Jak podkreślał w kazaniu ks. E. Szarek, sto lat temu „sternicy nawy państwowej potrafili wznieść się ponad egoizm, niechęć i działać w jedności”. A teraz?

Organizatorami obchodów było Starostwo Powiatowe, Miasto Garwolin i Wojskowy Komendant Uzupełnień w Garwolinie.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ


WJ/Garwolin [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • fakt.pl
  2020-08-18 00:22:45

  arrow

  Inne kraje mają fabryki układów scalonych, fabryki samochodów, stocznie,, huty, a Polska ma "żołnierzy wyklętych", Powstanie Warszawskie i Marsz Niepodległości.

  Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/swiat/news-alaksandr-lukaszenka-twierdzi-ze-rozmawial-z-angela-merkel-b,nId,4675673#comments4-1utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

 • młodzieżówka
  2020-08-17 18:08:47

  arrow

  Ja też liczę, że Poseł otrząśnie się i pokaże co poniektórym na co go stać. To obrotny i charakterny facet. I najlepsi czasami zbaczają z raz obranej drogi, ale potem powracają. Trzymamy kciuki panie Grzegorzu.

 • Muszla z PCK
  2020-08-17 14:53:15

  arrow

  W Maciejowicach kwitnie ...Ledwo kwitną kwiaty z ekologiczna trawa zraszane 2 x dziennie przez najnowocześniejszy system w powiecie do nawadniania i uzdatniania gleby w parku za 220 tys zl. Proponuje dodatkowo wybudować 2 estrady: 1 dla lokalnych 2 dla przyjezdnych z basenem i toitoi.

 • zorro
  2020-08-17 09:42:18

  arrow

  Jak posła przywrócą na członka partii, to wtedy się zacznie działanie. Bo teraz co może, niewiele. Poczekajmy ciepliwwie jeszcze będzie głośno.

 • A co się dziwic
  2020-08-17 08:17:07

  arrow

  Ze ludzi mało, że posła Woniaka nie ma... Imreza dla samych organizatorów, a i to nie bardzo. Starostwo w osobie jednego wicestarosty, starosty brak, to już standard, sekretarza brak - standard, dyrektorów i praowników starostwa brak, tez normalka. Jak się zaprasza ludzi, a samemu nie przychodzi, albo przychodzi jeded od oka, to ludzie to czują. Z miasta zresztą podobnie. Dobrze ze choc burmistrz jest.

 • Jankiel
  2020-08-16 22:06:44

  arrow

  do politologa: z boku. Nie pisz głupot na temat sceny politycznej powiecie, bo cię wezmę za zboka. Akurat tych trzech muszkieterów nadaje się, ale na zasiłek kompensacyjny i na zieloną trawkę.

 • Z góry
  2020-08-16 21:53:46

  arrow

  Zapomnieliscie o Maciejowicach i Wójcie Kwiatkowskim oraz jego młodych wspolpracownikach, którzy inwestycyjne biją wszystkich na głowę, a efekt ich pracy widać i to jak gmina kwitnie i podnosi się z letargu po poprzedniku, który nic nie robił.

 • Garmażerka z Lucina
  2020-08-16 19:15:55

  arrow

  z boku
  2020-08-16 15:24:43
  Scena polityczna za pieniądze, błyskotki z województwa.....
  Garwolin i okoliczni sługusy są jak sloma.../slomiany/zapal/

 • z boku
  2020-08-16 15:24:43

  arrow

  Widać, że w powiecie krystalizuje się nowa scena polityczna z wójtem Waldemarem Sabakiem, starostą Mirosławem Walickim, wójtem Marcinem Kołodziejczykiem, Michałem Jaworskim i coraz śmielej radzącym sobie wicestarostą Markiem Ziędalskim a spoza PiS-u prym wiodą burmistrzynie Albina Łubian i Marzena Świeczak oraz wójt Jerzy Jaroń.

 • Cuius regio, eius religio
  2020-08-16 13:41:28

  arrow

  A kimże jest posłanka Anna Maria Sierakowska?,niech jedzie do swojej gminy, bo my mamy swojego ukochanego posła wielu kadencji parlamentu, zasłużonego dla kraju i Regionu - pana czcigodnego GRZEGORZA WOŹNIAKA. Nie potrzebujemy żadnej podmiany ani zmiany, bo pan poseł bardzo dobrze reprezentuje społeczność Powiatu Garwolińskiego. My nie chcemy też Kocowej, Tchórzewskiego i innych. Macie swoje rewiry, to tam bywajcie 24 h/dobę. Proszę nie wchodzić w kompetencje naszego parlamentarzysty i rozgrywać swoich niecnych pomysłów na garwolińskim samorządzie powiatowym. Do dzieła pośle Grzegorzu, niech Najjaśniejsza Panienka ma Cię w swojej opiece.

 • zombi
  2020-08-16 12:51:41

  arrow

  Dlaczego czepiacie się naszego Pana posła przecież okręg wyborczy jest duży dlatego trzeba się również i tam pokazać. Niektórym przyjemność sprawia czepianie się wszystkiego i wszystkich. Jeszcze wszyscy odczujemy te zawirowania na garwolińskiej scenie politycznej.

 • wirus
  2020-08-16 10:39:36

  arrow

  maseczki poczet straży pożarnej nosi pra3widłowo, a panowie z pierwszego pocztu??

 • Leszcz
  2020-08-15 20:38:17

  arrow

  Ważna powiatowa uroczystość a posła Woźniaka nie było. Obraził się na powiat garwoliński i teraz z gospodarskimi wizytami wyjeżdża do powiatu wegrowskiego żeby zrobić na złość senator Koc. Ciekawe czy sam był czy z rodziną?

 • observator
  2020-08-15 20:05:37

  arrow

  Z tego co widać nasz powiat jest reprezentowany w Sejmie przez poseł Annę Marię Sierakowską. Z drugiej strony ładny obrazek kiedy w dniu Cudu nad Wisłą kwiaty razem składa Pani poseł Sierakowska reprezentująca PIS razem z posłem opozycji Panem Mroczkiem. Jednak można wpólnie działać dla dobra Kraju i naszej małej ojczyzny. Niezgoda rujnuje zaś zgoda buduje. Bravo tak powinno być dla dobra Polski.

 • Wyborca
  2020-08-15 19:12:50

  arrow

  Kto teraz reprezentuje powiat garwoliński w Sejmie, bo chyba nie Poseł Grzegorz Adam Woźniak.

 • Quo vadis Pośle Mroczek, quo vadis Opozycjo!!!
  2020-08-15 18:18:21

  arrow

  Dlaczego to dzwony nie biją w Garwolinie. Poseł Mronio vel Mroczek przybył do naszego miasta, to ważna chwila, to wielkopołomna chwila, jak mówią starożytni Wandalowie: lepiej późno niż wcale. Wpisać dzisiejszą datę i uroczystość z posłem z Mińska Mazowieckiego do kalendarium najważniejszych wydarzeń miejskich XXI wieku.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Telewizja cyfrowa - jak wybrać najlepszą ofertę?
2021-01-20 12:17:25 Kategoria:

Rewolucja cyfrowa, która ciągle trwa, nie ominęła także telewizji. Obecnie mamy dostęp do usług cyfrowej telewizji naziemnej, które oferuje mnóstwo rozwiązań i...

więcej »
foto

5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, pisząc CV
2021-01-20 12:07:23 Kategoria:

Curriculum vitae stanowi twoją wizytówkę podczas poszukiwania pracy. Dzięki niemu możesz zostać zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i otrzymać wymarzoną posadę. Na...

więcej »
foto

Zmiany w rozliczeniach podatkowych za 2020 rok
2021-01-15 08:20:06 Kategoria:

Na początku każdego roku przystępujemy do rozliczenia podatkowego za ostatnie 12 miesięcy. I choć w ostatnim czasie całość odbywa się w sposób dalece prostszy jak...

więcej »
foto

Co warto kupić na prezent na walentynki dla swojej...
2021-01-15 08:14:32 Kategoria:

Cóż może być piękniejszego, niż miłość? To ona nas uskrzydla, dodaje sił i pozwala na optymistyczne spojrzenie na świat. Swojej drugiej połówce warto mówić...

więcej »
foto

Domek w Chorwacji, apartament tuż przy plaży we...
2021-01-15 08:08:58 Kategoria:

Z racji problematycznej sytuacji epidemicznej, wielu polskich turystów musiało zrezygnować z wyjazdów zagranicznych w 2020 roku. Polskie biura podróży masowo odwoływały...

więcej »
foto

Sprawdź, jakie sklepy otwarte są w Galerii Siedlce
2021-01-07 16:29:43 Kategoria:

W związku z ograniczeniami w funkcjonowaniu galerii handlowych w Galerii Siedlce otwarte są tylko niektóre punkty usługowe oraz sklepy.

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Nowenna do Błogosławionych Męczenników Podlaskich na...
2021-01-13 14:10:53 Kategoria:

Od 14 do 23 stycznia w godz. 19:30-21:00 na antenie Katolickiego Radia Podlasie będzie transmitowana Nowenna do Męczenników Podlaskich.

więcej »


Garwolin

w lewoStyczeń 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje