R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Garwolin: w podziękowaniu za dar wolności (ZDJĘCIA)
2019-08-16 07:13:44 Artykuł czytany 1220 razy


Kilkuset mieszkańców miasta i powiatu garwolińskiego wzięło udział w obchodach 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą. Rocznicowe świętowanie połączone było z przypadającym na dzień 15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego. W Kościele obchodzono natomiast święto Wniebowzięcia NMP.
Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj

Głównym punktem uroczystości była uroczysta Eucharystia odprawiona w intencji ojczyzny w kolegiacie Przemienienia Pańskiego. Podczas kazania proboszcz parafii, ks. Stanisław Szymuś mówił o Maryi i jej opiece nad Polską. - Dla nas Polaków postać Maryi przybiera własny, szczególny narodowy charakter, bo jej obecność i opieka w najtrudniejszych momentach dziejów narodowych była bardzo wymowna. I dlatego, kiedy wspominamy dzisiaj Bitwę Warszawską z 1920 roku, zwaną Cudem nad Wisłą, dzisiaj po blisko 100 latach od tego wydarzenia, będą współcześni stratedzy, historycy mówić o układach sił, błędach jednych dowódców, o geniuszu drugich. I niektórzy po blisko 100 latach nie będą widzieli w tym nic szczególnego, nic nadzwyczajnego. Była to 18 bitwa co do ważności w dziejach świata, jak można nie widzieć w tym nic szczególnego, ale tamci ludzie, prości ludzie, którzy szli z karabinem na front, którzy patrzyli na zastępy wojsk bolszewickich, tamci ludzie mówili jedno, że zwycięstwo warszawskie to cud nad Wisłą, to wysłuchana modlitwa narodu...- artykułował kapłan.

Prof. Marian Drozdowski mówił, że bohaterem zwycięskiej Bitwy Warszawskiej był nie tylko dowódca frontu gen Haller, ale także zapomniany dziś generał Sikorski, „który na rozkaz Hallera, 14 sierpnia rozpoczął kontruderzenie, czyli na dzień przed zwycięstwem radzymińskim i dwa dni przed atakiem Piłsudskiego”. - Kto dzisiaj odda mu hołd w Warszawie, kto złoży tam wieniec przed jego pomnikiem. Bohaterem jest dowódca armii Latinik, dowódcy dywizji, które obroniły Radzymin, generałowie Rządkowski, Żeligowski itd... - mówił historyk.

Z kolei prof. Zbigniew Gnat - Wieteska przedstawił genezę i przebieg Bitwy Warszawskiej. Przypomniał, że o świcie 16 sierpnia ruszyła kontrofensywa polska znad Wieprza. - Tego dnia żołnierze 14 dywizji piechoty działającej w ramach 4 armii wyzwolili ziemię garwolińską. Wydarzenie to przypomina kamień z tablicą pamiątkową odsłonięte w sierpniu 2000 roku w centrum naszego miasta. Następnego dnia Józef Piłsudski przybył do Garwolina i spędził tu noc z 17 na 18 sierpnia 1920 roku. Już po śmierci marszałka, wojsko oraz mieszkańcy Garwolina upamiętnili ten epizod wojny 1920 roku, postawili przy ul.Staszica olbrzymi kamień narzutowy, a na umieszczonej na nim tablicy zamieścili mówiący o tym fragment z książki J. Piłsudskiego „Rok 1920”- zaznaczył.

Wypowiedzi dwóch profesorów były ponad dwukrotnie dłuższe niż kazanie celebrującego Mszę św. kapłana.

Przy obelisku

Po nabożeństwie, w asyście pocztów sztandarowych i orkiestry dętej OSP Garwolin, liczne grono uczestników uroczystości przeszło pod obelisk Marszałka Piłsudskiego, gdzie w okolicznościowym przemówieniu wicestarosta Iwona Kurowska mówiła o bohaterstwie żołnierzy podczas Bitwy Warszawskiej. Zaakcentowała też, że w 1920 roku Matka Najświętsza, która także dzisiaj ma swoje wielkie święto, stanęła po stronie swoich synów swoich córek, chłopców i dziewcząt - polskich żołnierzy. - Dzięki tej najwyższej pomocy możliwy był ten piękny cud polskiego zwycięstwa nad bolszewikami. Ale nie byłoby tego cudu, gdyby nie polskie wojsko, polscy żołnierze, geniusz ich dowódców, męstwo żołnierzy, a przede wszystkim umiejętności jednych i drugich- podkreślała I. Kurowska. Poseł Grzegorz Woźniak również mówił o bohaterstwie żołnierzy i patriotyzmie Polaków.
Potem złożono pod obeliskiem kwiaty.

Relacja Waldemara Jaronia.Każdego roku coraz mniej mieszkańców Garwolina uczestniczy w patriotycznych uroczystościach i rocznicowych obchodach. Przychodzą ci, którzy czują taką potrzebę i chęć oddania czci bohaterom. W tym roku po raz pierwszy od lat, podczas przemówień nie było polityki ani tej większej, ani lokalnej. Nie było też okolicznościowej akademii. Było skromnie, ale dostojnie.

Organizatorami obchodów było Starostwo Powiaatowe i Wojskowy Komendnt Uzupełnień w Garwolinie.

WJ/Garwolin

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • kapral sztabowy
  2019-08-17 10:40:43

  arrow

  Ta młoda to chyba adiutantka szer. WOT I.Kurowskiej.

 • stary
  2019-08-17 08:45:37

  arrow

  A ta młoda obok Kurowskiej to kto że tak w pierwszej ławce? Pisia działaczka czy familia?

 • mieszkaniec
  2019-08-16 18:25:53

  arrow

  A jakim prawem zabiera głos Kurowska ,kogo reprezentuje.to jest tak żenujące,ze nie do zniesienia..

 • Leszek
  2019-08-16 10:07:38

  arrow

  Mnie też się to nie za bardzo podoba,żeby w czasie nabożeństwa były jakieś przemówienia.Wczoraj to panowie Profesorowie chyba trochę przesadzili. Przy okazji chciałem zapytać, czy wypada żeby niosący sztandar /sztandarowy/ i pozostali członkowie pocztu nie mieli przewieszonych przez ramię szarf. I jeszcze jedno intrygujące mnie pytanie,czy były burmistrz Garwolina wstąpił w szeregi PSL.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

NASI PARTNERZY


foto

Gadżety reklamowe - czy dawanie upominków reklamowych...
2020-02-19 12:43:55 Kategoria:

Gadżety reklamowe dla firmy skracają dystans pomiędzy nami a klientem. Dodatkowo budują pozytywny wizerunek. Czym kierować się przy ich wyborze? Gadżety reklamowe to...

więcej »
foto

Abonament dla firm - jak wybrać najlepszy?
2020-02-17 11:50:42 Kategoria:

Telefon firmowy to sprzęt obecny praktycznie w każdym przedsiębiorstwie, niezależnie od jego wielkości, branży czy statusu. Dzisiaj nie jesteśmy w stanie objeść się...

więcej »

Garwolin

w lewoLuty 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

GARWOLIN, 02.02 10:30

Rycerz bez konia – Artystyczny poranek w lutym

więcej »
3 4 5 6 7 8 9

GARWOLIN, 09.02

Miastkowskie spotkanie z muzyką

więcej »
10 11 12 13 14

GARWOLIN, 14.02

Wystawa „Z drogi” w Kotłowni

więcej »
15

GARWOLIN, 15.02

Walentynkowy koncert z piosenkami Hanki Ordonówny

więcej »
16
17 18 19 20 21 22 23
24 25

GARWOLIN, 25.02

Pilawa: dobre kino w małym mieście

więcej »

GARWOLIN, 25.02

Oblicza miłości - koncert uczniów Best Vocal Studio

więcej »
26 27 28 29

Kondolencje

Najnowsze Informacje