R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Garwolin: w podziękowaniu za dar wolności
2018-08-16 07:18:09 Artykuł czytany 727 razy


Kilkuset mieszkańców miasta i powiatu garwolińskiego wzięło udział w obchodach 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą. Rocznicowe świętowanie połączone było z przypadającym na dzień 15 sierpnia Dniem Wojska Polskiego i obchodzonym po raz 18. w Garwolinie Świętem Czynu Chłopskiego. W Kościele obchodzono natomiast święto Wniebowzięcia NMP.


Głównym punktem uroczystości była uroczysta Eucharystia odprawiona w intencji ojczyzny w kolegiacie Przemienienia Pańskiego. – Dziś przyszliśmy do  w tej świątyni, aby podziękować Bogu za naszą ojczyznę, jej wolność i suwerenność- mówił starosta Marek Chciałowski. - Cały ciężar odpowiedzialności za losy narodu wzięli na siebie dwaj mężowie stanu, marszałek Józef Piłsudski i premier Wincenty Witos. Naród, pomimo jeszcze krwawiącej rany spowodowanej I wojną światową, stanął w obronie swojej wolności. Największy ciężar wojny wzięli na siebie chłopi, pomimo żniw dając swoich synów do wojska. 70% armii stanowili chłopi, prowadząc wojnę partyzancką (…) Dziś wspominamy wszystkich, którzy walczyli z bolszewickim najeźdźcą, wielu z nich pochodziło z naszego powiatu. Społeczeństwo Garwolina i powiatu, w tym trudnym czasie, wobec okupanta sowieckiego przyjęło postawę nieprzyjazną. Niech dobry Bóg sprawi, abyśmy nigdy więcej nie zaznali tragedii wojny...- dodał. - Całej naszej polskiej armii, wszystkim żołnierzom życzymy dużo Bożego błogosławieństwa i radości, by służba była piękna, zawsze bezpieczna i przynosiła dużo satysfakcji z posługi dla ojczyzny. Dziękujemy Panu Bogu za dar wolności, dziękujemy za tych wszystkich, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny, a zwłaszcza w nawale bolszewickiej- życzył ks. prałat Ryszard Andruszczak, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. - To wielkie wydarzenie Bitwy Warszawskiej, cudu nad Wisłą, nie tylko uchroniło Polskę, ale uchroniło całą Europę przez bolszewizmem. To w święto Wniebowzięcia Matki Bożej Armia Czerwona, która chciała pokazać światu, że nie ma Boga, uciekała z karabinami na sznurku, jak szczury przed młodą armią polską, która miała w sercu miłość do ziemi...- artykułował w kazaniu ks. kan. Edmund Szarek, proboszcz parafii w Łaskarzewie i kapelan garwolińskich kombatantów.

Po nabożeństwie, w asyście pocztów sztandarowych i orkiestry dętej OSP Garwolin, liczne grono
uczestników uroczystości przeszło pod obelisk Marszałka Piłsudskiego, gdzie w okolicznościowym
przemówieniu starosta Marek Chciałowski mówił o patriotyzmie, budowaniu niepodległej Polski. Wspomniał też starosta o osiągnięciach powiatu, który stawiany jest za wzór dla innych w wielu dziedzinach życia. Potem złożono pod obeliskiem kwiaty i część uczestników sierpniowego świętowanie przeszła do Centrum Sportu i Kultury, gdzie z koncertem pieśni patriotycznych wystąpił znany aktor Stanisław Górka.

Relacja Waldemara Jaronia.Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

WJ/Garwolin [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Garwolak
    2018-08-16 12:06:25

    arrow

    Superowo prezentują się kandydatki ba burmistrza Garwolina. Wszystkie trzy wspaniałe kobitki.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Prezes Sokołowa: Inwestujemy w młodzież!
2018-11-14 12:04:18 Kategoria:

Grupa Sokołów od lat inwestuje w pracowników poprzez wspieranie różnych form edukacji – od udostępniania platform szkoleniowych, przez finansowanie kursów...

więcej »
foto

Zdrowie prokreacyjne - ważna sprawa. Spotkanie w Białej...
2018-11-06 12:41:18 Kategoria:

Fundacja Świętych Joachima i Anny z Siedlec, na zlecenie Ministerstwa Zdrowia organizuje spotkania szkoleniowo-warsztatowe propagujące zdrowie prokreacyjne w ramach...

więcej »

Garwolin

w lewoListopad 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

GARWOLIN, 04.11

Pilawa: Miecznikowski na 100-lecie niepodległości

więcej »
5 6 7

GARWOLIN, 07.11

Być kobietą Urzekającą – Msze święte dla Kobiet w Miętnem

więcej »
8 9 10 11

GARWOLIN, 11.11

Świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości

więcej »

GARWOLIN, 11.11

Górzno: uroczyste świętowanie rocznicy niepodległości Polski

więcej »

GARWOLIN, 11.11

Pilawskie obchody święta niepodległości Polski

więcej »

GARWOLIN, 11.11 13:00

Święto Niepodległości w Żelechowie

więcej »
12 13 14 15 16 17

GARWOLIN, 17.11

Koncert 3w1 – Cohen, Kaczmarski i Stachura

więcej »
18

GARWOLIN, 18.11

Śpiewające wspomnienie św. Cecylii

więcej »

GARWOLIN, 18.11

Mariańskie Porzecze: pamięci żołnierzy BCh

więcej »
19 20 21 22 23 24

GARWOLIN, 24.11

ŻELECHÓW ZAPRASZA NA II BEZALKOHOLOWY BAL ANDRZEJKOWY - GALA OSKARÓW 2018

więcej »
25

GARWOLIN, 25.11

Finał Piosenki Dekady – posłuchajcie przebojów stulecia!

więcej »
26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje