R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Garwolin: druga kobieta w gronie zasłużonych dla miasta
2018-04-21 11:55:20 Artykuł czytany 770 razy


Z wnioskiem o pośmiertne nadanie godności „Zasłużona dla Miasta Garwolina” Bogumile Szeląg wystąpiła grupa mieszkańców miasta. Była niezwykłą osobą, inicjatorką i od powstania w 1997 roku przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom w Garwolinie, aktywnie zaangażowana w obronę Krzyży w Miętnem.


W obszernym uzasadnieniu napisano, że  od 1970 do 1977 roku pełniła funkcję dyrektora Zasadniczej Szkoły Drobiarskiej i Technikum Hodowlanego w Miętnem, gdzie pod jej kierownictwem wybudowana została nowoczesna placówka. W 1978 roku jako nauczyciel Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem zorganizowała najsilniejszą w garwolińskiej oświacie sekcję NSZZ Solidarność. Następnie, stając wraz z młodzieżą w obronie krzyży usuwanych z sal lekcyjnych, wpisała się na stałe w dzieje i historię placówki. W związku z tymi wydarzeniami nazwisko Bogumiły Szeląg widnieje w Instytucie Pamięci Narodowej w katalogu osób „rozpracowywanych” przez organa bezpieczeństwa państwa komunistycznego. W opisie znajdujących się tam materiałów, Bogumiła Szeląg  charakteryzowana jest jako członek „byłej Solidarności” i jedna z „głównych inspiratorek buntu młodzieży” popierająca przywrócenie krzyży w szkole. Zgodnie z podanymi informacjami dawała temu wyraz w styczniu 1984 roku występując w obronie prawa młodzieży do zawieszenia krzyży, podczas Rad Pedagogicznych, gdzie również skrytykowała postawę dyrektora szkoły. Podobną „krytyczną postawę wobec szkoły i władz PRL” prezentowała podczas spotkań z przedstawicielami Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach. Po tych wydarzeniach została relegowana z placówki i przez pięć lat pozostawała poza kadrą Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem. W tym czasie pracowała w Pogorzelcu, w Laskach i w Głoskowie, po czym w 1989 roku ponownie wróciła na stanowisko nauczyciela przedmiotów zawodowych do placówki w Miętnem. Swoje nauczycielskie powołanie spełniała tam do momentu odejścia na emeryturę w 2002 roku.

Poświęciła się dzieciom

W swym życiu bez reszty poświęciła się dzieciom i młodzieży kierując się ich dobrem. Jak mówiła: „Ja dawno temu otrzymałam wsparcie, więc na zasadzie oddaj dobro, które otrzymałeś, pomagam dzieciom”. Z tym przekonaniem, mając w perspektywie pożegnanie się ze szkołą i młodzieżą, w dniu 27 lutego 1997 roku powołała do życia Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom w Garwolinie, w którym od początku pełniła funkcję prezesa Zarządu.  Pierwowzorem dla utworzonej organizacji było Warszawskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Gniazdo”, kierowane przez Alinę Janowską, którą Bogumiła Szeląg wielokrotnie zapraszała i gościła w progach „Przystani”.

Zakładając Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom, Bogumiła Szeląg za główny cel wyznaczyła sobie pomoc dzieciom potrzebującym wsparcia w pokonywaniu problemów szkolnych, rodzinnych i społecznych. Działała w przekonaniu, że pomoc udzielana dzieciom i rodzinom pozytywnie wpłynie na ich postawy, aspiracje szkolne i życiowe. Wierzyła, iż prowadzona profilaktyka środowiskowa uchroni podopiecznych od wchodzenia w grupy nieformalne, podniesie ich poczucie własnej wartości i ułatwi wejście w dorosłe życie.

Inicjatywa założenia Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom była ogromnym przedsięwzięciem, które owocuje do dziś. Stowarzyszenie jest bowiem najprężniej działającą  tego typu instytucją nie tylko w mieście, ale i na terenie powiatu. W jej struktury wchodzi świetlica profilaktyczno-wychowawcza „Przystań”, której oddziały znajdują się w każdej z miejskich szkół. Każdego roku niesie pomoc niemal setce dzieci z terenu miasta. Dzięki uporowi i skuteczności w działaniu Bogumiła Szeląg pozyskała dla Stowarzyszenia Gajówkę „Przystań” w Ewelinie oraz fundusze na remont pięcioizbowego domu i zagospodarowanie 44-arowego siedliska. Stworzyła tym samym miejsce,w którym przez cały rok podopieczni mają szansę odpoczywać, obcować z przyrodą i nabierać sił do codziennej pracy.  Ponadto była inicjatorem i organizatorem wycieczek krajoznawczo -dydaktycznych oraz corocznego wypoczynku dzieci nad polskim morzem i w górach.

Za swoją życiową postawę, walkę i ogromne serce otrzymała szereg zaszczytnych odznaczeń, m.in. Medal Benemereti (Dobrze Zasłużonym), przyznany przez Jana Pawła II za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla Kościoła katolickiego, Medal Pro Ecclesia et Pontiffice (Dla Kościoła i Papieża), przyznany przez papieża Benedykta XVI za obronę protestującej młodzieży, Order Odrodzenia Polski, przyznany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Zasłużony dla Powiatu Garwolińskiego, Medal Polskiej Niezapominajki, przyznany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Bogumiła Szeląg zmarła w dniu 14 marca 2018 roku. W dniu pogrzebu określona został jako osoba, która: „Żyła skromnie, a przecież niezwykle twórczo. Była cicha, a przecież wywierała silny wpływ na życie tak wielu ludzi. Nie narzucała się, a pozostawała niezastąpiona i wręcz niezbędna…”.

Na podst. wniosku
fot. WG

WJ/Garwolin/DJ
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • zdzicho
  2018-04-22 17:15:23

  arrow

  "marek" masz całkowitą rację i pewnie myślałeś o ostatnim tytule "honorowego". Propozycję rzucił Przewodniczący Rady Miasta a radnym nie wypadało w takiej sytuacji odmówić.

 • marek
  2018-04-22 13:11:57

  arrow

  To dobrze, że ludzie pamiętają o innych. Jedynym problemem jest - jak zawsze - jakich wyborów dokonują. Radni muszą więc być czujni i studzić niektóre emocje.

 • była podopieczna SPD
  2018-04-22 12:08:18

  arrow

  Pani Bogusia zasłużyła nie tylko na ten tytuł, ale coś więcej. Mam na myśli ulicę albo jakąś tablicę.

 • Normalny Obywatel Miasta
  2018-04-21 14:24:18

  arrow

  Z całym szacunkiem ale ostatnio w Garwolinie jakiś wysyp z zasłużonymi i honorowymi. Czy to jakaś specjalna okazja?

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

WYGODNIE, STYLOWO, PRAKTYCZNIE
2019-01-17 14:47:00 Kategoria:

Firma Bamar to polski producent odzieży dziecięcej i niemowlęcej. Została założona w 1998 roku. Marka Nicol powstała w 2009 roku i jest już dobrze znana rodzicom i...

więcej »

Garwolin

w lewoStyczeń 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6

GARWOLIN, 06.01

Borowie: koncert kolęd

więcej »

GARWOLIN, 06.01 11:00

Powiat garwoliński: uliczne jasełka w siedmiu miejscowościach

więcej »
7 8 9 10 11 12 13

GARWOLIN, 13.01

Maciejowice: bieg „Policz się z cukrzycą”

więcej »
14 15 16 17 18 19 20

GARWOLIN, 20.01

Strażacy rywalizować będą pod siatką

więcej »
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje