R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Garwolin: druga kobieta w gronie zasłużonych dla miasta
2018-04-21 11:55:20 Artykuł czytany 730 razy


Z wnioskiem o pośmiertne nadanie godności „Zasłużona dla Miasta Garwolina” Bogumile Szeląg wystąpiła grupa mieszkańców miasta. Była niezwykłą osobą, inicjatorką i od powstania w 1997 roku przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom w Garwolinie, aktywnie zaangażowana w obronę Krzyży w Miętnem.


W obszernym uzasadnieniu napisano, że  od 1970 do 1977 roku pełniła funkcję dyrektora Zasadniczej Szkoły Drobiarskiej i Technikum Hodowlanego w Miętnem, gdzie pod jej kierownictwem wybudowana została nowoczesna placówka. W 1978 roku jako nauczyciel Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem zorganizowała najsilniejszą w garwolińskiej oświacie sekcję NSZZ Solidarność. Następnie, stając wraz z młodzieżą w obronie krzyży usuwanych z sal lekcyjnych, wpisała się na stałe w dzieje i historię placówki. W związku z tymi wydarzeniami nazwisko Bogumiły Szeląg widnieje w Instytucie Pamięci Narodowej w katalogu osób „rozpracowywanych” przez organa bezpieczeństwa państwa komunistycznego. W opisie znajdujących się tam materiałów, Bogumiła Szeląg  charakteryzowana jest jako członek „byłej Solidarności” i jedna z „głównych inspiratorek buntu młodzieży” popierająca przywrócenie krzyży w szkole. Zgodnie z podanymi informacjami dawała temu wyraz w styczniu 1984 roku występując w obronie prawa młodzieży do zawieszenia krzyży, podczas Rad Pedagogicznych, gdzie również skrytykowała postawę dyrektora szkoły. Podobną „krytyczną postawę wobec szkoły i władz PRL” prezentowała podczas spotkań z przedstawicielami Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach. Po tych wydarzeniach została relegowana z placówki i przez pięć lat pozostawała poza kadrą Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem. W tym czasie pracowała w Pogorzelcu, w Laskach i w Głoskowie, po czym w 1989 roku ponownie wróciła na stanowisko nauczyciela przedmiotów zawodowych do placówki w Miętnem. Swoje nauczycielskie powołanie spełniała tam do momentu odejścia na emeryturę w 2002 roku.

Poświęciła się dzieciom

W swym życiu bez reszty poświęciła się dzieciom i młodzieży kierując się ich dobrem. Jak mówiła: „Ja dawno temu otrzymałam wsparcie, więc na zasadzie oddaj dobro, które otrzymałeś, pomagam dzieciom”. Z tym przekonaniem, mając w perspektywie pożegnanie się ze szkołą i młodzieżą, w dniu 27 lutego 1997 roku powołała do życia Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom w Garwolinie, w którym od początku pełniła funkcję prezesa Zarządu.  Pierwowzorem dla utworzonej organizacji było Warszawskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Gniazdo”, kierowane przez Alinę Janowską, którą Bogumiła Szeląg wielokrotnie zapraszała i gościła w progach „Przystani”.

Zakładając Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom, Bogumiła Szeląg za główny cel wyznaczyła sobie pomoc dzieciom potrzebującym wsparcia w pokonywaniu problemów szkolnych, rodzinnych i społecznych. Działała w przekonaniu, że pomoc udzielana dzieciom i rodzinom pozytywnie wpłynie na ich postawy, aspiracje szkolne i życiowe. Wierzyła, iż prowadzona profilaktyka środowiskowa uchroni podopiecznych od wchodzenia w grupy nieformalne, podniesie ich poczucie własnej wartości i ułatwi wejście w dorosłe życie.

Inicjatywa założenia Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom była ogromnym przedsięwzięciem, które owocuje do dziś. Stowarzyszenie jest bowiem najprężniej działającą  tego typu instytucją nie tylko w mieście, ale i na terenie powiatu. W jej struktury wchodzi świetlica profilaktyczno-wychowawcza „Przystań”, której oddziały znajdują się w każdej z miejskich szkół. Każdego roku niesie pomoc niemal setce dzieci z terenu miasta. Dzięki uporowi i skuteczności w działaniu Bogumiła Szeląg pozyskała dla Stowarzyszenia Gajówkę „Przystań” w Ewelinie oraz fundusze na remont pięcioizbowego domu i zagospodarowanie 44-arowego siedliska. Stworzyła tym samym miejsce,w którym przez cały rok podopieczni mają szansę odpoczywać, obcować z przyrodą i nabierać sił do codziennej pracy.  Ponadto była inicjatorem i organizatorem wycieczek krajoznawczo -dydaktycznych oraz corocznego wypoczynku dzieci nad polskim morzem i w górach.

Za swoją życiową postawę, walkę i ogromne serce otrzymała szereg zaszczytnych odznaczeń, m.in. Medal Benemereti (Dobrze Zasłużonym), przyznany przez Jana Pawła II za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla Kościoła katolickiego, Medal Pro Ecclesia et Pontiffice (Dla Kościoła i Papieża), przyznany przez papieża Benedykta XVI za obronę protestującej młodzieży, Order Odrodzenia Polski, przyznany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Zasłużony dla Powiatu Garwolińskiego, Medal Polskiej Niezapominajki, przyznany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Bogumiła Szeląg zmarła w dniu 14 marca 2018 roku. W dniu pogrzebu określona został jako osoba, która: „Żyła skromnie, a przecież niezwykle twórczo. Była cicha, a przecież wywierała silny wpływ na życie tak wielu ludzi. Nie narzucała się, a pozostawała niezastąpiona i wręcz niezbędna…”.

Na podst. wniosku
fot. WG

WJ/Garwolin/DJ
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • zdzicho
  2018-04-22 17:15:23

  arrow

  "marek" masz całkowitą rację i pewnie myślałeś o ostatnim tytule "honorowego". Propozycję rzucił Przewodniczący Rady Miasta a radnym nie wypadało w takiej sytuacji odmówić.

 • marek
  2018-04-22 13:11:57

  arrow

  To dobrze, że ludzie pamiętają o innych. Jedynym problemem jest - jak zawsze - jakich wyborów dokonują. Radni muszą więc być czujni i studzić niektóre emocje.

 • była podopieczna SPD
  2018-04-22 12:08:18

  arrow

  Pani Bogusia zasłużyła nie tylko na ten tytuł, ale coś więcej. Mam na myśli ulicę albo jakąś tablicę.

 • Normalny Obywatel Miasta
  2018-04-21 14:24:18

  arrow

  Z całym szacunkiem ale ostatnio w Garwolinie jakiś wysyp z zasłużonymi i honorowymi. Czy to jakaś specjalna okazja?

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
REKLAMA
joachimianna.pl

Garwolin

w lewoMaj 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

GARWOLIN, 01.05 11:00

Duathlon Garwoliński – start 1 maja

więcej »
2

GARWOLIN, 02.05

CSiK zaprasza: świętuj z nami Dzień Flagi

więcej »
3

GARWOLIN, 03.05

Majowe święta w Pilawie

więcej »

GARWOLIN, 03.05

3 Maja w Garwolinie i Miętnem

więcej »

GARWOLIN, 03.05

O Obrońcy Konstytucji w Miętnem

więcej »

GARWOLIN, 03.05

Rodzinny bieg na 3 maja w Miętnem

więcej »
4 5

GARWOLIN, 05.05 15:00

Zamiast Jarosława Kaczyńskiego premier Morawiecki

więcej »
6
7 8 9 10 11 12

GARWOLIN, 12.05

Święto 1. Pułku Strzelców Konnych. w Garwolinie

więcej »
13

GARWOLIN, 13.05

Bieg ułański w Leszczynach

więcej »

GARWOLIN, 13.05

Święto 1. Pułku Strzelców Konnych. w Garwolinie

więcej »
14 15 16 17 18 19 20

GARWOLIN, 20.05

Wielka potańcówka na Senatorskiej

więcej »

GARWOLIN, 20.05

Wielka potańcówka na Senatorskiej! Festiwal po raz 5!

więcej »
21

GARWOLIN, 21.05 - 27.05

7 dni dla mamy – Tydzień Matki w CSiK

więcej »
22

GARWOLIN, 22.05 10:00

Pisarka Monika Kowaleczko-Szumowska przyjedzie do Żelechowa

więcej »
23

GARWOLIN, 23.05 19:00

Miłości ślad – koncert Eleni

więcej »
24 25 26 27

GARWOLIN, 27.05

10 lat Chóru Miasta Garwolina

więcej »
28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje