R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

„Chłopi” w miętneńskim dworze
2016-03-05 10:25:45 Artykuł czytany 1377 razy


W nastrojowej scenerii XVII - wiecznego dworu w Miętnem starosta, nauczyciele i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat garwoliński recytowali wybrane fragmenty „Chłopów” Władysława Reymonta. Była to jednocześnie prapremiera rozpoczęcia działalności Powiatowego Centrum Kultury i Promocji.


Inicjatorem przedsięwzięcia  był starosta Marek Chciałowski, który rozpoczął czytanie „Chłopów” od scenki przedstawiającej powrót Boryny od wójta i medytowanie po drodze nad losem wdowca, którym stał się bogaty gospodarz. Po gospodarzu powiatu, w kolejne role narratorów i bohaterów powieści Reymonta, wybrane przez Jerzego Rusaka - nauczyciela języka polskiego w miętneńskim Zespole Szkół, wcielali się uczniowie szkół, dla których organem prowadzącym jest powiat garwoliński. Zespół Szkół Ponadgimnazjalny Nr 2 tradycyjnie reprezentowała trójka dyrektorów placówki, która potrafi dobrze zagrać wyznaczone role. Podobnie jak młodzi aktorzy ze szkół średnich, którzy z wymownością przedstawiali epizody z życia Boryny, Antka, Jagny, Hanki czy innych bohaterów XIX - wiecznej epopei.

Rolę Rocha, który przybył do Lipiec by uczyć i uświadamiać przydzielono dyrektorowi Zespołu Szkół w Miętnem  Zdzisławowi Majewskiemu. Powieść kończy się wygnaniem ze wsi Jagny i związanej z tym burzy. Po powrocie do Lipiec do harmonii i pokoju przyrodę opisywał kierownik Powiatowego Ośrodka Sportu i Zarządzania Lokalami Andrzej Kujda.

Na czas występów młodzi i trochę starsi aktorzy przywdziali epokowe stroje albo ich elementy, które korespondowały ze scenografią przygotowaną na wzór chaty wiejskiej z czasów rozgrywanej akcji Chłopów. Dekorację i towarzyszącą czytaniu wystawę przygotowała Ewelina Kąkol przy współpracy Jerzego Rusaka. Całość przedsięwzięcia z wielkim rozmachem zrealizował dyrektor Majewski z zespołem, który zadbał, by oprócz uczty dla oka było też coś na przekąskę w wykonaniu klasy gastronomicznej.

Tradycją organizowanych przez powiat garwoliński czytań dzieł wybitnych Polaków jest obdarowywanie uczestników książkami, które były czytane. W tym roku dokonał tego starosta Marek Chciałowski i Paweł Dziubak, przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Powiatu Garwolińskiego. - I właśnie ta książka, którą obdarowałem uczestników czytania, trochę symbolicznie ma być tym elementem wspólnego czytania, a wspólne czytanie to wspólna nić porozumienia- spuentował starosta.

Pomysł starosty chyba się już przyjął, bo planowane są kolejne spotkania w Miętnem. Przede wszystkim chodzi o to, by ludzie czytając na głos mówili językiem literackim, bo mamy ogromny problem z językiem, jasnym, sensownym wysławianiem się. Esemesowa kultura powoduje straszny ubytek zasobu językowego, i z pewnością zamysłem starosty było to, by wrócić do wspaniałego, bogatego języka z przeszłości.
Zobacz zdjęcia w większym rozmiarze


WJ/Garwolin
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Niedoszła dyrektorko
  2016-03-07 13:51:44

  arrow

  Pani Elu. Nie czas i pora robić sobie żarty. Czas niektórych już dawno minął i teraz spokojnie niech oczekują na emeryturę. To jest porywanie się z motyką na księżyc.

 • Przyszła Dyrektorka Centrum
  2016-03-06 11:03:06

  arrow

  Mam pytanie, posiadam niezbędne kwalifikacje i umiejętności menadżerskie oraz z kulturą obcuje na co dzień i chciałabym zostać dyrektorką tej instytucji. Jestem dyspozycyjna i mogę zapisać się (jak jest taka potrzeba) do wskazanej przez Starostę partii politycznej (PiS, PO, PSL, KUKIZ, czy też do Nowoczesnej Ryszarda Petru lub partii Razem, SLD). Jestem gotowa w każdej chwili zmienić przynależność partyjną oraz związkową. Czekam na informacje oraz ewentualne oferty. Ponadto jest młoda i atrakcyjna, znam języki obce i posiadam dodatkowo studia podyplomowe animatorów kultury.

 • kura
  2016-03-06 08:34:50

  arrow

  „Chłopi” w miętneńskim dworze?Chyba pomyłka-Chłopa miejsce jest w oborze. Tak było przez wieki i tak powinno byc!

 • chłop potęgą jest i basta
  2016-03-05 19:02:38

  arrow

  Powiat Chłopami Stoi.

 • x.
  2016-03-05 14:29:06

  arrow

  Uznanie dla p. dyrektora Majewskiego za super organizację całej imprezy. Pan to jest GOŚCIO.

 • Uczestniczka
  2016-03-05 11:57:20

  arrow

  Wspaniała inicjatywa Panie Starosto, a realizacja super. Dobrze by było wyjść z tym do szerszej grupy ludzi. Np. zrobić takie czytanie w lecie w parku albo innym publicznym miejscu. Jeszcze raz gratulacje.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
REKLAMA
joachimianna.pl

Garwolin

w lewoKwiecień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1
2 3 4 5

GARWOLIN, 05.04

Żelechów: Papierowa wiklina dla dorosłych

więcej »
6 7 8

GARWOLIN, 08.04

Żelechów: Powiatowe obchody rocznicy zbrodni katyńskiej

więcej »
9 10

GARWOLIN, 10.04

Wiosenna metamorfoza – warsztaty makijażu

więcej »
11 12 13 14 15

GARWOLIN, 15.04

Garwolin: XIV Mityng Lekkoatletyczny

więcej »
16 17

GARWOLIN, 17.04

TURNIEJ „BRD” 2018

więcej »
18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Kondolencje

Najnowsze Informacje