R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Borowie: obchody 100-lecia niepodległości Polski
2018-11-14 16:22:28 Artykuł czytany 246 razy


Uroczysta Eucharystia w intencji ojczyzny, koncert pieśni patriotycznych na dziedzińcu zabytkowego kościółka, wystawy i kwiaty pod odsłoniętym w ubiegłym roku Pomniku Niepodległości. W gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości uczestniczyło kilkadziesiąt osób.


Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele pw. Trójcy Świętej w Borowiu, sprawowaną przez proboszcza parafii ks. Marka Kukiela w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości, w asyście pocztów sztandarowych i Gminnej Orkiestry Dętej przemaszerowali pod „Pomnik Niepodległości” znajdujący się na skwerze w centrum Borowia. Wszyscy zgromadzeni przy akompaniamencie orkiestry odśpiewali Hymn Państwowy.

W okolicznościowym przemówieniu wójt Wiesław Gąska przypomniał, że w roku 1918, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość, pojawiła się znów na mapach Europy i świata. Droga do niepodległości jednak była długa, prowadziła przez powstania narodowe oraz zmagania Polaków na różnych frontach. - Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień”. W 100. rocznicę tych wydarzeń chylimy czoła przed wszystkimi bohaterami tamtych wydarzeń. Dziękujemy za ofiarę i trud kilku pokoleń naszych rodaków. Marszałek Józef Piłsudski mówił tak: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. W pamięci mamy niezliczoną ilość bohaterów, którzy często bezimiennie przelali krew za Polskę i nigdy nie ugięli się w walce- artykułował gospodarz gminy. -Budując nasz współczesny patriotyzm, uczestniczymy dzisiaj w obchodach 100. rocznicy niepodległości, które stają się żywą lekcją historii. Święto Narodowe, dzień zadumy i refleksji nad wydarzeniami z przeszłości, a jednocześnie wielki dzień radości i ogromnej odpowiedzialności za przyszłość. Powierzono nam, mieszkańcom miast i wsi ogromną odpowiedzialność za Polskę. Uczestnicząc w demokratycznych procedurach możemy kształtować wspólny los narodu. Mamy szansę zapracować na wdzięczność przyszłych pokoleń- dodał. W. Gąska podziękował wszystkim obecnym za udział w uroczystościach, szczególnie zaś ks. proboszczowi Markowi za sprawowaną Mszę św. i wygłoszone Słowo Boże, pocztom sztandarowym, gminnej orkiestrze dętej pod batutą Michała Szostaka, delegacjom składającym wiązanki, strażakom, pracownicom GOK w Borowiu i in.

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów i wiązanek pod „Pomnikiem Niepodległości” przez przedstawicieli samorządu, szkół prowadzonych przez gminę, SP ZOZ, BS, MOW i Klubu Motorowego „Jastrebye”.  Na dziedzińcu zabytkowego kościoła koncertowała orkiestra dęta, występowali uczniowie szkół z Głoskowa, Iwowego i Borowia, a  w zabytkowym kościółku uczestnicy uroczystości mogli podziwiać wystawę „100 prac z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości” oraz wystawę Instytutu Pamięci Narodowej pod tytułem „Ojcowie Niepodległości”. Przybyłym na uroczystość, serwowaną gorącą herbatę i kawę oraz słodki poczęstunek.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

inf. pras.
WJ/Garwolin [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Fachowa regeneracja turbosprężarek w Bielsku Podlaskim
2019-02-18 18:02:29 Kategoria:

Turbosprężarka to niezastąpione urządzenie wyposażające liczne pojazdy mechaniczne. Głównym zadaniem turbosprężarki jest wspomaganie działania silnika (układ...

więcej »
foto

Rośliny w akwarium – efektowne, zielone mchy
2019-02-14 12:30:48 Kategoria:

Dla akwarystów oraz amatorów podwodnego świata wygląd roślin w akwarium ma ogromne znaczenie. Bogata oferta mchów i wątrobowców obejmuje gatunki przeznaczone do...

więcej »
foto

Jak urządzić salon w stylu eko
2019-02-13 14:36:49 Kategoria:

Każdy, kto kocha naturę, stara się przemycić choć jeden element do swojego mieszkania, który będzie stylistycznie się z nią wiązał. Może to być dekor, drewniana...

więcej »

Garwolin

w lewoLuty 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14

GARWOLIN, 14.02 19:00

Bluesowe Walentynki w GCAK Sulbiny

więcej »
15 16 17

GARWOLIN, 17.02

Garwolin: rejonowe spotkanie młodzieży

więcej »
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje