R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Borowie: obchody 100-lecia niepodległości Polski
2018-11-14 16:22:28 Artykuł czytany 240 razy


Uroczysta Eucharystia w intencji ojczyzny, koncert pieśni patriotycznych na dziedzińcu zabytkowego kościółka, wystawy i kwiaty pod odsłoniętym w ubiegłym roku Pomniku Niepodległości. W gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości uczestniczyło kilkadziesiąt osób.


Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele pw. Trójcy Świętej w Borowiu, sprawowaną przez proboszcza parafii ks. Marka Kukiela w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości, w asyście pocztów sztandarowych i Gminnej Orkiestry Dętej przemaszerowali pod „Pomnik Niepodległości” znajdujący się na skwerze w centrum Borowia. Wszyscy zgromadzeni przy akompaniamencie orkiestry odśpiewali Hymn Państwowy.

W okolicznościowym przemówieniu wójt Wiesław Gąska przypomniał, że w roku 1918, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość, pojawiła się znów na mapach Europy i świata. Droga do niepodległości jednak była długa, prowadziła przez powstania narodowe oraz zmagania Polaków na różnych frontach. - Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień”. W 100. rocznicę tych wydarzeń chylimy czoła przed wszystkimi bohaterami tamtych wydarzeń. Dziękujemy za ofiarę i trud kilku pokoleń naszych rodaków. Marszałek Józef Piłsudski mówił tak: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. W pamięci mamy niezliczoną ilość bohaterów, którzy często bezimiennie przelali krew za Polskę i nigdy nie ugięli się w walce- artykułował gospodarz gminy. -Budując nasz współczesny patriotyzm, uczestniczymy dzisiaj w obchodach 100. rocznicy niepodległości, które stają się żywą lekcją historii. Święto Narodowe, dzień zadumy i refleksji nad wydarzeniami z przeszłości, a jednocześnie wielki dzień radości i ogromnej odpowiedzialności za przyszłość. Powierzono nam, mieszkańcom miast i wsi ogromną odpowiedzialność za Polskę. Uczestnicząc w demokratycznych procedurach możemy kształtować wspólny los narodu. Mamy szansę zapracować na wdzięczność przyszłych pokoleń- dodał. W. Gąska podziękował wszystkim obecnym za udział w uroczystościach, szczególnie zaś ks. proboszczowi Markowi za sprawowaną Mszę św. i wygłoszone Słowo Boże, pocztom sztandarowym, gminnej orkiestrze dętej pod batutą Michała Szostaka, delegacjom składającym wiązanki, strażakom, pracownicom GOK w Borowiu i in.

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów i wiązanek pod „Pomnikiem Niepodległości” przez przedstawicieli samorządu, szkół prowadzonych przez gminę, SP ZOZ, BS, MOW i Klubu Motorowego „Jastrebye”.  Na dziedzińcu zabytkowego kościoła koncertowała orkiestra dęta, występowali uczniowie szkół z Głoskowa, Iwowego i Borowia, a  w zabytkowym kościółku uczestnicy uroczystości mogli podziwiać wystawę „100 prac z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości” oraz wystawę Instytutu Pamięci Narodowej pod tytułem „Ojcowie Niepodległości”. Przybyłym na uroczystość, serwowaną gorącą herbatę i kawę oraz słodki poczęstunek.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

inf. pras.
WJ/Garwolin [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Rejestracja Kół Gospodyń Wiejskich
2018-12-11 07:14:54 Kategoria:

Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Siedlcach, podobnie jak inne jednostki Agencji, rozpoczęło rejestrację Kół Gospodyń Wiejskich....

więcej »
foto

Medyczne Szkoły Policealne im. Zbigniewa Religi w...
2018-12-11 07:04:47 Kategoria:

Medyczne Szkoły Policealne im. Zbigniewa Religi w Siedlcach ogłaszają nabór na kierunki: ASYSTENTKA/ HIGIENISTKA STOMATOLOGICZNA, TECHNIK USŁUG KOSMETYCZNYCH w systemie...

więcej »
foto

Zaakceptuj mnie takim, jakim jestem
2018-12-10 14:30:44 Kategoria:

Osoby z zaburzeniami psychicznymi doświadczają wielu trudności z powodu swojego stanu zdrowia. Trudności spowodowane wykluczeniem i brakiem empatii wobec tych osób jeszcze...

więcej »

Garwolin

w lewoGrudzień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6

GARWOLIN, 06.12

Mikołajki w dworku w Miętnem

więcej »
7 8

GARWOLIN, 08.12

Garwolin: niezwykły koncert

więcej »

GARWOLIN, 08.12

Mikołajkowa słodka podróż z CSiK

więcej »

GARWOLIN, 08.12 11:00

Piłkarski weekend w Garwolinie. Turniej im. Jana Piesiewicza

więcej »
9
10

GARWOLIN, 10.12

Garwolin: o rozwodzie i przemocy

więcej »
11 12 13

GARWOLIN, 13.12 17:30

Garwolin: w rocznicę stanu wojennego

więcej »
14 15 16

GARWOLIN, 16.12

Nie dzieli nas nic, czyli Wojtek Baduchowski i Przyjaciele

więcej »
17 18 19

GARWOLIN, 19.12 18:30

Kolędowo w Miętnem

więcej »
20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje