R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

80. rocznica bombardowania Garwolina
2019-09-10 08:53:19 Artykuł czytany 459 razy


Pierwsze bomby lotnictwa niemieckiego spadły na Garwolin 8 września 1939 r. , w święto Matki Boskiej Siewnej. Zginęło wielu ludzi, a ci, którzy przeżyli stracili dorobek całego życia. Bombardowania wyrządziły największe straty w centrum miasta, gdzie zostało zniszczone 90% zabudowań, w tym kościół parafialny.


 Poczty sztandarowe, władze miasta i powiatu, wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, młodzież i starsi mieszkańcy Garwolina wzięli udział w obchodach 80. rocznicy bombardowania Garwolina. Rozpoczęły się one Mszą św. celebrowaną w kolegiacie Przemienienia Pańskiego pod przewodnictwem proboszcza parafii ks. Stanisława Szymusia. W kazaniu kapłan  podkreślał,  że musimy pamiętać i kultywować pamięć o tych wydarzeniach. -Jako chrześcijanie przebaczyliśmy katom, przebaczyliśmy łupieżcom naszej Ojczyzny. Ale nie można zapomnieć, nie można tracić pamięci o tamtych dniach- artykułował.

Po nabożeństwie kontynuowano rocznicowe obchody na Skwerze Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przez cały dzień można było oglądać wystawę zdjęć pt. "Garwolin w okupacyjnym obiektywie". Od 17:30 był program przygotowany przez portal Garwolin.org. Uczestnicy spotkania wysłuchali wspomnień z czasu bombardowania Garwolina i okresu wojny, wspomnień osób, które wtedy miały zaledwie kilkanaście lat.  - Ówczesne dzieci odebrały lekcje o kolorach, jakie są barwy ochronne, a jakie niebezpieczne. Przeżyły traumę i noszą ją w sobie- mówiła Anna Ogonowska.

„W tym chaosie i zamęcie zgubiliśmy się. Ktoś do mnie krzyknął, żebym coś na siebie założyła, bo w białej sukience byłam łatwym celem dla lotników...” – to fragment wspomnień Wandy Tobiasz, które przeczytała Małgorzata Cieslańska. Jadwiga Kaznowska z domu Maszkiewicz zapamiętała,  „ rodzice zdecydowali, że musimy uciekać z miasta, nasz dom się spalił nic z niego nie zostało, spaliły się wszystkie nasze rzeczy, zostaliśmy z niczym”.

Burmistrz Marzena Świeczak dziękując zebranym za przybycie podkreśliła, że „dla naszego pokolenia wojna jest abstrakcją, ale to naszym obowiązkiem jest pamięć o tych tragicznych wydarzeniach”. -Takie spotkania są bardzo potrzebne, pokazują nam co przeżywali mieszkańcy Garwolina – dodał poseł Czesław Mroczek.

Spotkanie zakończyło się koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu Garwolińskiego Sekstetu Kamerlanego i ogniskiem z kiełbaskami.


Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJna podst, inf./fot. UM
WJ/Garwolin [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Jan
  2019-09-15 21:27:31

  arrow

  Niestety coraz więcej ludzi nie wie czym jest wojna.

 • historia
  2019-09-15 13:00:03

  arrow

  Mamy obowiązek pamietać aby historia się nie powtórzyła.

 • Jan
  2019-09-15 12:05:53

  arrow

  Do Anna Ogonowska. Ja nikomu nie muszę nic mówić. Ja tylko napisałem, że nie było żadnego bombardowania. Ja nie napisałem, że nie była to tragedia. Oczywiście bomby spadały, ale nie na Garwolin tylko na łąkę między rzeką a koszarami gdzie znajdowały się stanowiska przeciwlotniczych karabinów maszynowych. Oczywiście stała się wielka tragedia, ale zniszczenie miasteczka to po prostu efekt pożaru. Wypaliła się tylko stara, drewniana pożydowska zabudowa. Epatujecie się zdjęciami na których stoją budynki murowane z ... wypalonymi dachami /np. kościół/ innych zniszczeń brak. Niedługo okaże się /wg was/, że było to straszniejsze niż bombardowanie Wielunia czy Warszawy. Proszę poczytać wspomnienia dowódcy stanowisk przeciwlotniczych który stwierdził " po wybuch bomby pobiegłem ratować, okazało się, że kobieta nie żyje, poszedłem do centrum i stwierdziłem, że stoi tam kilka samochodów wojskowych tankujących paliwo, żołnierze jedzą obiad i pija kawę" cytuję z pamięci. Czy wg pani to wygląda na bombardowanie , żołnierze z nerwami ze stali?. Oczywiście pewnie jedna czy druga bomba spadła na obrzeża, ale nie było to świadome bombardowanie miasta. Oczywiście każda śmierć to wielka tragedia ale troszkę czym innym /pod względem historycznym/ jest śmierć naturalna a czym innym śmierć z bronią w ręku w obronie Ojczyzny. Wg mnie nadużywacie słowa bombardowane. Było to zniszczenie miasteczka na skutek pożaru /jakich w historii w okolicy było wiele/. Ktoś nie znający /nie interesujący się historią/ po przeczytaniu takiego plakatu odniesie wrażenie, że Garwolin /nie wiedzieć z jakiego powodu/ bombardowany był z premedytacją. Podsumowując, stała się wielka tragedia. Ja mogę tylko współczuć wymienionym osobom, ale czy tragedia małego dziecka któremu spalił się dom rodzinny jest inna, nie jest taka sama. I tu chodzi o te szczegóły. Historia to fakty które wcześniej zaistniały /przecież przedstawia pani dawne artykuły, publikacje /szacunek za to dla pani/ale proszę podać jakie jednostki lotnictwa niemieckie tego dokonały, jakieś plany, rozkazy, raporty? Chodzi mi tylko o prawdę historyczną którą niestety swoimi działaniami zaciemniacie i mieszacie ludziom w głowach, dorabiając po prostu ideologię. Tragedia-tak, zniszczenia-tak bombardowanie-nie. Myślę, że dla historii moje nazwisko /Jan Kowalski/ nie ma większego znaczenia. Liczą się po prostu fakty. Gorąco pozdrawiam mając w wyobrażeniu straszne chwile tamtego ... pożaru.

 • Anna Ogonowska
  2019-09-14 18:52:56

  arrow

  Ad vocem do Azia. Powiedz to w oczy Boguszom, którzy 8 września 1939 r. od bomby stracili 5 osób. Powiedz to Wandzie Tobiasz, która widziała strzelające do niej samoloty. Powiedz Helenie Kotlarskiej, że to co wtedy słyszała to był przelot stada dzikich ptaków. Powiedz Adamowi Winiarkowi, że widział latawce nad Garwolinem, a nie niemieckie samoloty, powiedz mu, że nie widział ruin swojego domu tylko fatamorganę. Powiedz Jadwidze Kaznowskiej, że 8 września 1939 r. zemdlała nie z przerażenia, a z upału. Powiedz Antoniemu Garwolińskiemu, że 5-letniego Januszka Kozickiego samochód potrącił, a nie zmarł do ran po bombardowaniu. Powiedz mojej mamie, że traumę, z którą żyje od 80 lat, sobie wymyśliła. I miej odwagę podpisać się imieniem i nazwiskiem.

 • ...
  2019-09-12 09:08:01

  arrow

  Starostwo reprezentował Sekretarz Powiatu - pan Bartłomiej Kozyra.

 • do bedok
  2019-09-11 22:33:48

  arrow

  Może wysłał, ale z jakiś powodów nie dotarła.

 • bedok
  2019-09-11 18:13:33

  arrow

  Mógł wysłać swoją reprezentantkę,która jest często na różnych imprezach w gminach,Garwolin jest stolicą powiatu.

 • do Azia
  2019-09-11 10:34:15

  arrow

  No właśnie o to chodzi. Obchodzenie rocznicy czegoś ... czego nie było. Wymyślanie nowej historii. Nie było żadnego bombardowania Garwolina !!!! Bombardowana była przeprawa na Wiśle, Maciejowice, Dęblin. Bombardowanie Garwolina "wymyślili" pseudo- historycy. To, że latały tam samoloty niemieckie /bombardujące Siedlce czy Łuków/ nie świadczy o tym , że było tam bombardowanie.

 • do mieszkaniec x 3
  2019-09-10 17:34:50

  arrow

  Tych uroczystości to się tyle porobiło, że Starosta nie wyrabia się na zakrętach. Podejrzewam ,że dobrze wiesz iż w tym samym dniu odbyły się dożynki powiatowe z mszą św. o godz. 12, więc miał się rozdwoić. Jeśli potrafisz czytać to powinieneś doczytać, że na uroczystości były władze powiatu, więc zupełnie nie rozumiem o co Ci chodzi. A swoją drogą, bardzo Ci współczuję, jeśli nieobecność Starosty na takiej uroczystości jest dla Ciebie tragedią. Z tego wnioskuję, że bardzo tragiczne musi być Twoje życie, skoro takie sytuacje wywołują u Ciebie takie emocje.

 • mieszkaniec
  2019-09-10 16:56:15

  arrow

  wstyd,żeby nie było starosty na tak ważnej uroczystości....tragedia.

 • mieszkaniec
  2019-09-10 16:56:13

  arrow

  wstyd,żeby nie było starosty na tak ważnej uroczystości....tragedia.

 • mieszkaniec
  2019-09-10 16:55:33

  arrow

  wstyd,żeby nie było starosty na tak ważnej uroczystości....tragedia.

 • Azia
  2019-09-10 14:25:06

  arrow

  panie rdaktorze prosze podac ilu ludzi zgineło bo sowo wielu jest bardzo zerokie z opowiesci osób z tamtych lat to tylko dwoch mieszkanców zgineło!!!!!!!!!!!!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

NASI PARTNERZY


foto

REKRUTACJA DO STO NADAL TRWA!
2020-05-30 07:38:40 Kategoria:

Społeczna Szkoła Podstawowa Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Siedlcach istnieje od ponad 25 lat. Założona została w 1991 roku jako pierwsza niepubliczna szkoła na...

więcej »
foto

Idealne firany do salonu nowoczesnego. Jakie wybrać?
2020-05-28 12:40:41 Kategoria:

Firany to niezwykłe ozdoby i praktyczne rozwiązania, które sprawdzają się w każdym domu i mieszkaniu. Pozwalają w prosty sposób odmienić wnętrze i sprawić, że...

więcej »
foto

Projekt „Wsparcie samodzielności społecznej osób z...
2020-05-28 11:15:05 Kategoria:

Czas pandemii koronawirusa SARS-Cov-2 stanowi duże wyzwanie dla naszego zdrowia psychicznego. Osoby chorujące na różne schorzenia często bywają poddawane stygmatyzacji i...

więcej »
foto

Fotowoltaika dla mieszkańców Białegostoku
2020-05-28 08:40:46 Kategoria:

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii (OZE) w naszym kraju rośnie wprost proporcjonalnie do ilości nowych kanałów dofinansowań o charakterze ogólnopolskim, jak...

więcej »
foto

Ubezpieczenie na życie a niezdolność do pracy
2020-05-25 21:26:57 Kategoria:

Ubezpieczenie na życie zapewnia wsparcie finansowe dla rodziny na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej. Polisa ma jeszcze inną zaletę – gwarantuje Ci pomoc, jeśli stracisz...

więcej »
foto

Hilding to lider w produkcji materacy w Polsce. Sprawdź,...
2020-05-25 13:18:21 Kategoria:

W ofercie Hilding znajdziemy udoskonalone materace sprężynowe, wkłady piankowe o rewolucyjnych właściwościach i luksusowe rozwiązania hybrydowe. Jak, spośród tylu...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

1 czerwca - specjalny program na antenie Katolickiego...
2020-05-29 18:45:00 Kategoria:

W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, 1 czerwca o godz. 11.00, w katedrze siedleckiej będą miały miejsce święcenia biskupie ks. Grzegorza Suchodolskiego....

więcej »


Garwolin

w lewoMaj 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6

GARWOLIN, 06.05

Miętne: wirtualna wycieczka po Podlasiu

więcej »
7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje