R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

100-lecie OSP w Borowiu /ZDJĘCIA/
2019-08-12 08:37:28 Artykuł czytany 1038 razy


Ochotnicza Straż Pożarna w Borowiu świętowała swoje 100-lecie. Okrągła rocznica założenia jednostki była okazją do wręczenia jej nowego sztandaru ufundowanego przez społeczeństwo. Został on udekorowany najwyższym odznaczeniem strażackim - Złotym Znakiem Związku, a OSP Medalem Senatu RP i Medalem „Pro Masovia”. Z tej okazji też na frontonie strażnicy odsłonięto tablicę pamiątkową.


Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się Mszą św. celebrowaną w kościele parafialnym przez proboszcza parafii ks. Marka Kukiela i kapelana powiatowego strażaków ks. Kazimierza Momonta. W świątyni poświęcony został też nowy sztandar ufundowany przez społeczeństwo. Po nabożeństwie w asyście orkiestry dętej i pocztów sztandarowych przemaszerowano na plac przed strażnicą, gdzie nastąpiła ceremonia odprowadzenia „starego”, sztandaru do izby pamięci i przekazania nowego sztandaru, jego prezentacji i udekorowania Złotym Znakiem Związku OSP.

Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali dh Jacek Przybysz, Ireneusz Matysek, Andrzej Przybysz, Zbigniew Baranek i Paweł Bondara. Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa udekorowano dh Krzysztofa Kamińskiego i Włodzimierza, a Brązowym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa dh Macieja Barana, Grzegorza Stułkę i Kamila Brycha. Odznaki Strażak Wzorowy wręczono dh Annie Marii Trzmiel i Dominikowi Matysek.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj

 Odsłonięta została również tablica upamiętniająca to doniosłe wydarzenie, jakim jest 100- lecie OSP w Borowiu, która pomimo sędziwego wieku ma się dobrze i jest w powiatowej czołówce pod względem wyposażenia i mobilności. - Dziękuję za te 100 lat, gratuluję wam, a szczególne podziękowania na ręce pana wójta tej gminy Wiesława Gąski, przewodniczącej rady, wszystkich radnych, ponieważ to od nich zależy jak te straże będą wyglądać tutaj na ziemi borowieckiej. Wygląda to bardzo dobrze- artykułował poseł Grzegorz Woźniak.

Życzenia, medale, grawertony

Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc w liście odczytanym przez Karola Brojka napisała między innymi, że strażacy stanowią „wzór obywatelskiej postawy, realizując w praktyce najlepszą z cnót, szlachetny wzór niesienia pomocy bliźnim i ratowaniu wspólnego dorobku”. Przekazany został też w imieniu marszałek Medal Senatu RP. Komendant powiatowy PSP w Garwolinie st. bryg. Krzysztof Tuszowski podkreślił, że na strażakach z Borowia zawsze można polegać. - Nigdy się na właśnie zawiedziono i ufam, że w przyszłości będzie jeszcze lepiej - dodał. Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP Antoni Jan Tarczyński powiedział, że sztandar, to dla jednostki ogromne wyróżnienie. - Jestem głęboko przekonany, że to wyróżnienie, które otrzymaliście, będziecie potrafili należycie szanować i to zobowiązanie, którym jest nowy sztandar, do dalszej, lepszej pracy będziecie realizować - uzupełnił.

W imieniu marszałka województwa, dyrektor siedleckiej delegatury urzędu marszałkowskiego Magdalena Sałata wręczyła druhom z Borowia medal Pro Masovia „za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego”. - Wielki szacunek i uznanie, bo to jest ogrom czasu, a jednostka trwa. Jest to czas, kiedy możemy oddać hołd wszystkim tym, którzy tworzyli ta straż - mówił Waldemar Sabak, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP w Garwolinie. Wspaniałego jubileuszu pogratulował też starosta Mirosław Walicki. - Wasz trud został doceniony, macie nowy sztandar i na ten sztandar kolejne pokolenia będą przysięgać- zaakcentował, a wicestarosta Iwona Kurowska dodała „jesteście nie tylko, żeby ratować ludzi, życie, mienie, zdrowie w obliczu pożaru, ale tak, jak na przestrzeni tych 100 lat byliście do wszystkiego, dzisiaj też jesteście do wszystkiego”.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj

 - Dzięki waszej pracy, drodzy druhowie i osobistemu zaangażowaniu, przez kolejne dziesięciolecia społeczność lokalna zawsze mogła liczyć na waszą gotowość niesienia pomocy, w ochronie i ratowaniu życia, także mienia- podkreślał wójt Wiesłąw Gąska i zarazem prezes ZOGm ZOSP RP w Borowiu. Głos zabierali także radny sejmiku Krzysztof Żochowski, przewodniczący RP Waldemar Trzaskowski, a prezes OSP Łukasz Osiak podziękował za pomoc i wspieranie działań strażaków z Borowia.

Relacja Waldemara Jaronia:
Uroczystości zakończyła defilada strażackich pododdziałów.

WJ/Garwolin/DJ
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Strażak OSP
  2019-08-13 18:22:38

  arrow

  "Gościu, gościu
  dobrze, że chociaż troszkę zaczaiłeś, aczkolwiek
  3. Szkoda żeś Waćpan nie wskazał tych osób, które niezwiązane z pomocnictwem dla OSP przyszły pod niezwykle zacienione osoby - nie potrafisz wymienić - to znaczy nie było? a uwierz, przyjść coby jeno na jedzenie nie warto było - skromniutki średnio smaczny objadek
  4. KPA sobie a życie sobie i wszyscy wiedzą kto rządzi w gminie i dobrze, że jest osoba która potrafi okierować naszemi nieporadnymi.
  5. Skoro tyle razy ćwiczyli ceremoiał, to kiepsko im to wyszło. Alecóż, było dostatecznie.
  6. A do koscioła, to warto zacząc częściej chodzic, to byś Acan więcej rozumiał.
  100 lat kolejnych dla OSP służacych Bogu i Ojczyźnie"

  Proszę ,co jakiś czas spojrzeć do słownika , żeby lepiej można było zrozumieć co Pan ma na myśli. Bo cześć wypowiedzi jest napisana chyba w jakimś języku obcym.

  Skoro słabo strażacy wypadli to było przyjść i wskazać co było źle , na pewno chętnie by zastosowali się do uwag ( oczywiście podpartych oficjalnym ceremoniałem ZOSP RP). Dodam tylko, że raczej większość z druhów nawet w wojsku nie była więc jak na ich możliwości było super.
  Do głównych zadań strażaków należy ratowanie życia i mienia , a nie defilada w pełnym słońcu.

  Wielki szacunek PANOWIE !!!

 • Strażak
  2019-08-13 17:29:22

  arrow

  Gościu, gościu
  dobrze, że chociaż troszkę zaczaiłeś, aczkolwiek
  3. Szkoda żeś Waćpan nie wskazał tych osób, które niezwiązane z pomocnictwem dla OSP przyszły pod niezwykle zacienione osoby - nie potrafisz wymienić - to znaczy nie było? a uwierz, przyjść coby jeno na jedzenie nie warto było - skromniutki średnio smaczny objadek
  4. KPA sobie a życie sobie i wszyscy wiedzą kto rządzi w gminie i dobrze, że jest osoba która potrafi okierować naszemi nieporadnymi.
  5. Skoro tyle razy ćwiczyli ceremoiał, to kiepsko im to wyszło. Alecóż, było dostatecznie.
  6. A do koscioła, to warto zacząc częściej chodzic, to byś Acan więcej rozumiał.
  100 lat kolejnych dla OSP służacych Bogu i Ojczyźnie

 • Goście, goście
  2019-08-13 11:21:26

  arrow

  Strażaku.
  Myślę, że "zaczaiłem" jednak całkiem sporo.
  1. Nie "zaczaiłeś" tego np, że goście nie prażyli się na słoneczku, tylko siedzieli w cieniu pod namiocikiem, w przeciwieństwie do orkiestry, która prażyła się na słońcu i już przede wszystkim strażaków ubranych w ciepłe, ciemne mundury. Dobrze, możemy wspaniałomyślnie przyjąć, że wszyscy goście byli tam po to, żeby złożyć gratulacje.
  2. Wdzięczność miejscowej społeczności. Tu wszystko było widać jak na dłoni. Gdy się nie daj Boże coś zacznie palić to wszyscy dzwonią po straż, ale wdzięczności za okazaną pomoc za bardzo nie widać. Te wspomniane 50 osób, to zapewne rodziny strażaków.
  3. Absolutnie nie od wszystkich tych ludzi zależy finansowanie doposażenie i współpraca z OSP. Nie będę dawał przykładów. Nie zależy mi na tym, żeby wytykać konkretnym osobom, że przyszły się tylko najeść i napić.
  4. Tu trzeba by było się zastanowić kto jest w gminie władzą ustawodawczą, a kto wykonawczą. Prosta, podstawowa wiedza z WOSu, ze szkoły średniej. Wszystko jest zapisane w KPA z 1960 roku, z późniejszymi zmianami.
  5. Wg mnie też było super. Strażacy nie są raczej spikerami i mówcami po szkołach, a poradzili sobie dobrze. Jestem pod wrażeniem ich przygotowania. Widziałem kilka razy, jak ćwiczyli elementy ceremoniału. Nie każdemu by się chciało. Również wielki szacunek dla orkiestry. Rzadko która orkiestra jest w stanie ograć tak dokładnie cały ceremoniał, tym bardziej tak ładnie maszerując i mając w składzie sporo dzieci.
  6. Na mszy nie byłem, nie chodzę zbyt często.

  Bardzo szanuję, bo mogę się tylko domyślać ile pracy kosztowało przygotowanie takiej uroczystości. W moich postach chodzi mi tylko o to, żeby zwrócić uwagę na to jak wiele robią Ci ludzie i żeby umieć to doceniać. Miło by było, gdyby na kolejnej takiej uroczystości było trochę więcej osób niż 50.

 • do Druhna
  2019-08-12 21:40:03

  arrow

  Nieładnie, tylko kto dziękował wicestaroście i poprosił ja do odsłonięcia tablicy?

 • Strażak
  2019-08-12 19:38:27

  arrow

  Ty d-ruchna, to Ty jeszcze mało czaisz. Wicestarosta dużo może.

 • Strażak
  2019-08-12 17:37:56

  arrow

  No gościu, gościu. Laborat walnąłżeś, ale z niedzieli niewiele zaczaiłeś:
  1. Goście byli po to, by właśnie strażakom złoźyć gratulacje - a nie li tylko prażyć sie na słóńcu i skonsumować skromniutki objadek.
  2. Wdzięczność miejscowej społecznośći? - poza zaproszonymi właściwie max 50 osób lokalnej społeczności.
  3. Ci zaproszeni goście - akurat od nich wszytskich zależy finasowanie doposażenie i wspołpraca z OSP
  4. Podziekowania dla wójta - czy tego chcesz czy nie, ale on jest głównym dysponentem i wspomaganiem osp.
  5. Poza tym pomijając kilka potknięć prowadzących strażaków było ok, złaszcza rkiestra super.
  6. Na minus jescze ględzenie kapelana na mszy no i jak na 100 to chyba trochę mało pocztów z sąsiednich jednostek - tylko 10 - no i nie wszytskie jednostki z gminy przybyły.
  pozdrawiam

 • Druhna
  2019-08-12 15:04:21

  arrow

  Wszystko mogę zrozumieć,ale podziękowania dla wicestarosty powiatu, która piastuje to stanowisko od 9 czy 10 miesięcy jest naprawdę niezrozumiałe.
  I jeszcze oprócz starosty proszą wicestarostę do odsłonięcia tablicy. Ludzie zejdźcie na ziemię. Przecież ta Pani niczym się nie zasłużyła dla OSP, a stanowisko pełni z politycznego nadania.
  Prezes Sionek "załatwił" dla OSP ponad 20 tysięcy z funduszy składkowych KRUS to nawet słowem nie pisnęli. I ładnie tak?

 • Gość
  2019-08-12 14:20:59

  arrow

  Częściowo się z Tobą zgadzam. Obserwując podobne uroczystości odnoszę podobne wrażenie, że w centrum uwagi są nie ci którzy powinni być (ludzie działający społecznie dla dobra społeczności lokalnej). Jednak ktoś tych gości zaprasza a jak zaprasza to wiadomo, że będą przemawiać zwłaszcza przed wyborami. Tak było jest i będzie. Życie. Nie do końca zgadzam się z krytyką wypowiedzi Posła. Powiedział ,,szczególne podziękowania na ręce pana wójta tej gminy Wiesława Gąski, przewodniczącej rady, wszystkich radnych, ponieważ to od nich zależy jak te straże będą wyglądać tutaj na ziemi borowieckiej."- szczególne wcale nie oznacza największe lub jakieś wyjątkowe. To tylko kwestia interpretacji jak to Ty odbierasz. Moim zdaniem Poseł ma rację bo to właśnie od tych ludzi zależy na w jakiej kwocie i na jakie cele będą przeznaczane środki z budżetu gminy. Każdy samorząd może mieć inne priorytety, nie zawsze jest to bezpieczeństwo chociaż być powinno.

 • M.....
  2019-08-12 11:21:57

  arrow

  Szkoda że nikt nie podziękował rodzinom ,przecięż strażacy mają żony ,dzieci ,gdy coś się dzieje oni zostają w domu i martwią się czy ich mąż ,tata ,syn wróci do domu ,czy się nic nie stanie.Obyście zawsze wracali cali i zdrowi.

 • Goście, goście
  2019-08-12 10:14:55

  arrow

  Pięknie. Stulecie to już bardzo znaczący jubileusz. Wieloletnia praca ludzi, którzy dbają o bezpieczeństwo na obszarach swojej gminy i powiatu. Taki dzień tylko dla nich, dla ludzi, którzy są bezpośrednio zaangażowani w działania OSP. Należą się im wielkie gratulacje. Pięknie wszystko wygląda i pięknie brzmi. Można postawić pytanie? Czy rzeczywiście był to czas tylko dla nich? Mam wrażenie, że jednak nie do końca. Czy Ci wszyscy zaproszeni oficjalnie goście mają, bądź mieli realny wpływ na działalność straży? Nie chcę tu wymieniać nazwisk, ale kto był to wie, że co najmniej połowa gości nie miała najmniejszego wpływu na działalność OSP. Ci ludzie owszem, są ważni, ale w swoich obszarach. O co mi tak właściwie chodzi? O to, żeby podczas takich uroczystości pamiętać czyje jest to święto. Żeby Ci ludzie, którzy ratują nasz dobytek, zdrowie, a nawet i życie mogli czuć, że społeczność jest im wdzięczna. To nie przemówienia i kampania wyborcza są tu najważniejsze tylko praca strażaków i zapisane karty w kronice, które są świadectwem tego, że to święto ma sens. Słowa posła uważam za niezbyt trafione: „Dziękuję za te 100 lat, gratuluję wam, a szczególne podziękowania na ręce pana wójta tej gminy Wiesława Gąski, przewodniczącej rady, wszystkich radnych, ponieważ to od nich zależy jak te straże będą wyglądać tutaj na ziemi borowieckiej. Wygląda to bardzo dobrze”. Czy rzeczywiście należą się aż tak szczególne podziękowania? Nie sądzę. Za co? Za zwykłe wykonywanie swoich codziennych obowiązków? Nie popadajmy w paranoję. Jedni są od pracy na zmywaku, inni od ćwiartowania mięsa, a jeszcze inni „ćwiartują” kasę w budżecie tak, żeby odpowiednio jej wystarczyło na cały rok. Za to bierze się podziękowanie w formie wypłaty. Każdy jest tak samo potrzebny i absolutnie nikt nie jest jakiś ważniejszy. Owszem, istnieje w tym wszystkim jakaś sieć zależności. Stwierdzę trochę przekornie, że gdyby nie było jednostek OSP to nie było by tylu możliwości przemawiania do ludzi. Dziękuję Wam Strażacy, że jesteście! Mam nadzieję, że nigdy nie będę musiał korzystać z Waszej pomocy, choć wiem, że będziecie zawsze w gotowości. Wiem, że przyjedziecie Wy, a nie Ci którym szczególnie należą się podziękowania.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

NASI PARTNERZY


foto

Kiedy warto zamienić zwykły materac na materace...
2020-06-03 14:06:23 Kategoria:

Materace rehabilitacyjne mogą być używane przez wszystkie osoby, które cenią sobie wysoki komfort snu. Jednak jest pewna grupa klientów, dla których takie materace są...

więcej »
foto

Sklep internetowy na PrestaShop - dlaczego warto?
2020-06-03 13:33:08 Kategoria:

Sprzedaż w internecie co roku notuje coraz większe rekordy. Nie ma się temu co dziwić - jest to sposób wygodny, bezpieczny i, szczególnie obecnie, często jedyny...

więcej »
foto

Jak dobrać okulary korekcyjne do kształtu twarzy?
2020-06-03 13:12:23 Kategoria:

Okulary korekcyjne nie tylko umożliwiają czytanie, bezpieczną jazdę samochodem i wykonywanie wielu codziennych czynności, ale również stanowią ozdobę twarzy. Dzięki...

więcej »
foto

Oprocentowanie lokat w bankach - kluczowe informacje w...
2020-06-01 13:54:23 Kategoria:

Cel zakładania lokat oszczędnościowych jest różny, dlatego nie ma jednej najlepszej oferty, która w 100% odpowiadałaby każdemu. Niektóre osoby chcą ochronić swoje...

więcej »
foto

REKRUTACJA DO STO NADAL TRWA!
2020-05-30 07:38:40 Kategoria:

Społeczna Szkoła Podstawowa Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Siedlcach istnieje od ponad 25 lat. Założona została w 1991 roku jako pierwsza niepubliczna szkoła na...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Katolickie Radio Podlasie Hot16Ch2 /OGLĄDAJCIE/
2020-06-03 10:00:16 Kategoria:

Wójt Gminy Siedlce Henryk Brodowski, Sokołowski Ośrodek Kultury,Dom Pracy Twórczej Reymontówka w Chlewiskach, Echo Katolickie i Marcin Sójka zostali nominowani przez...

więcej »


Garwolin

w lewoCzerwiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje