R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Maciejowice: to był udany festiwal /ZDJĘCIA/
2019-09-19 09:15:27 Artykuł czytany 444 razy


Pierwszy Festiwal Tradycji Powiśla Maciejowickiego przeszedł już do historii. Zapisze się na jej kartach jako wspaniałe wydarzenie podkreślające dziedzictwo kulturowe ziemi maciejowickiej. Głównym jego celem było zaangażowanie jak najszerszego kręgu społeczeństwa w kultywowanie tradycji ludowych, zwiększenie dostępności do kultury lokalnej społeczności, świadomości tradycji ludowej i kulturowej Powiśla maciejowickiego.


15 września w Maciejowicach można było zobaczyć i posłuchać występów ludowych. Na Festiwalu gościli Zespół Pieśni i Tańca "Powiśle" z Puław, Kapela Ludowa „Mazowszanie”, Kapela Staręgi, Powiślaki, Kapela Henryka Gwiazdy, zespół „Obereczek” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Antoniówce Świerżowskiej, akordeonista Jakub Kołyska. W wieczornej części wydarzenia można było potańczyć w rytm muzyki ludowej na tradycyjnych „dechach”.

Niewątpliwie atrakcją wydarzenia był przygotowany przez Jadwigę Krześniak spektakl „Wesele Nadwiślańskie” ukazujący zwyczaje, zabawy i obrzędy dawnego chłopskiego wesela.

-Wysłuchaliśmy śpiewek, wierszyków, przemówień skierowanych szczególnie do państwa młodych. Zaprezentowano niektóre z obyczajów weselnych np.: przeprosiny rodziców, rodziny, błogosławieństwo, pląsy poprzedzone zaśpiewaniem „Chmiela” – obrzędowej weselnej pieśni, które zakończyły się stłuczeniem talerza, do którego państwo młodzi zbierali wcześniej pieniądze. Mieliśmy okazję spotkać na weselu Ciotkę z Ameryki, Bartosza, który na wesele przyszedł z „żywym” kogutem. Na weselu znalazło się również miejsce dla pitaśników – nieproszonych gości, którzy mieli możliwość potańcowania i pożywienia się chłopskim jadłem.

Uczestniczyliśmy także w oczepinach – pięknym obrzędzie, kiedy to Pan Młody zdejmował Pani Młodej wianek przy śpiewie weselnej pieśni „Pan młody wianek zdejmuje” i założenie czepka – symbolu stanu małżeńskiego. Po oczepinach zabrano buty Pannie Młodej, które Pan Młody musiał wykupić. Wesele nadwiślańskie było wielką ucztą duchową. Przenieśliśmy się w nieco odległy już czas, ale jakże bogaty, wzruszający i taki bliski, nasz, polski. Dla starszych uczestników widowisko to było czasem wspomnień lat młodości a dla młodego pokolenia ukazaniem pięknych weselnych obrzędów, które warto poznać i kultywować - mówi Marek Ziędalski, dyrektor maciejowickiego GOK.

Festiwal Tradycji Powiśla Maciejowickiego to również „spotkanie z gwarą”, którą można było poczuć dzięki przeprowadzonemu w ramach festiwalu konkursowi „Dyktando Gwarą”. Zgromadził on grono uczestników, które walczyło o symboliczne statuetki.

-Ogromne podziękowania należą się paniom z Kół Gospodyń Wiejskich „Przewozianki”, KGW „Strychowianki”, KGW „Podłężanki”, KGW „Pogorzelanki”, KGW „Domaszewianki”, KGW „Kawęczyn” oraz KGW „Kobylanki” za prezentację stoisk, dzięki którym był pokaz regionalnej kuchni, która przyciągała zapachem i smakiem. W trakcie trwania imprezy można było zobaczyć stoisko artystyczne w wykonaniu Moniki Goliszewskiej. Goście, którzy przybyli do Maciejowic mogli również obejrzeć wystawę prac znakomitego rzeźbiarza ludowego, zmarłego w 1994 roku Ludwika Szczepanika, wystawę fotograficzną „26 lat Konkursu Kapel i Śpiewaków Ludowych Powiślaki w Maciejowicach” autorstwa Gminnego Ośrodka Kultury oraz wystawę starych maszyn, narzędzi rzemieślniczych, przedmiotów codziennego użytku „Dawna wieś na Powiślu” zorganizowaną przez Stowarzyszenie Rozwoju Powiśla z prezes Marzeną Oszkiel na czele- dodaje dyrektor Ziędalski.

Festiwal Tradycji Powiśla Maciejowickiego to przede wszystkim wydarzenie którego realizacja była możliwa dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019, oraz zaangażowaniu partnerów, m.in. Gminy Maciejowice z wójtem Tomaszem Kwiatkowskim, Jadwigi Krześniak – pasjonatki i miłośniczki polskiej kultury ludowej, a przede wszystkim kultury ludowej Mazowsza i Regionu Nadwiślańskiego, Stowarzyszenia Rozwoju Powiśla, Publicznej Szkoły Podstawowej w Antoniówce Świerżowskiej. Duży wkład w pomoc organizacyjną włożyła Publiczna Szkoła Podstawowa w Maciejowicach.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. poseł Grzegorz Woźniak, dyrektor siedleckiej delegatury urzędu marszałkowskiego Magdalena Sałata, wicestarosta powiatu garwolińskiego Iwona Kurowska, wójt gminy Maciejowice Tomasz Kwiatkowski, jego zastępczyni Beata Rulak-Fryc, sekretarz gminy Sebastian Kieliszek, przewodniczący Rady Gminy Maciejowice Jacek Łoskot wraz z radnymi, proboszcz parafii Maciejowice ks. kan. Stanisław Marczuk, proboszcz parafii Samogoszcz ks. Bogusław Filipiuk. Podczas trwania festiwalu został odczytany okolicznościowy list od Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka. Wydarzeniem towarzyszącym był Turniej Piłki Nożnej „Powiśle” o Puchar Wójta Gminy Maciejowice. Festiwal Tradycji Powiśla Maciejowickiego zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Maciejowicach był świętem Wszystkich mieszkańców tego mikroregionu leżącego w Dolinie Środkowej Wisły.

Jak zapewnia dyrektor Marek Ziędalski, zamysłem organizatorów było stworzenie wydarzenia, które w sposób szczególny podkreśli dziedzictwo kulturowe tej ziemi. I to się udało.Większe zdjęcia można zobaczyć tutajInf. pras.

WJ/Garwolin/DJ
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Brawo!
  2019-09-23 09:48:32

  arrow

  To zasługa Pani Jadwigi Krześniak. Tyle lat ciągle "pewne towarzystwo"przypisywało sobie jej zasługi. Brawo Jadziu, niech wszyscy wiedzą, że jesteś niezastąpiona!

 • Zosia
  2019-09-19 17:14:57

  arrow

  Brawo pani Jadziu to pani rozruszała całe Powiśle, tyle lat pracy i widać efekty.Jeszcze raz brawo.

 • Zosia
  2019-09-19 17:14:55

  arrow

  Brawo pani Jadziu to pani rozruszała całe Powiśle, tyle lat pracy i widać efekty.Jeszcze raz brawo.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

NASI PARTNERZY


Garwolin

w lewoLuty 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

GARWOLIN, 02.02 10:30

Rycerz bez konia – Artystyczny poranek w lutym

więcej »
3 4 5 6 7 8 9

GARWOLIN, 09.02

Miastkowskie spotkanie z muzyką

więcej »
10 11 12 13 14

GARWOLIN, 14.02

Wystawa „Z drogi” w Kotłowni

więcej »
15

GARWOLIN, 15.02

Walentynkowy koncert z piosenkami Hanki Ordonówny

więcej »
16
17 18 19 20 21 22

ŁUKÓW, 22.02

Weź udział w Balu Charytatywnym na rzecz Amelki Chybowskiej…

więcej »
23
24 25

GARWOLIN, 25.02

Pilawa: dobre kino w małym mieście

więcej »

GARWOLIN, 25.02

Oblicza miłości - koncert uczniów Best Vocal Studio

więcej »
26 27 28 29

GARWOLIN, 29.02 18:00

Łaskarzew: V Łaskarzewski Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje