R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

III Przegląd Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych w Żelechowie
2019-09-10 13:56:14 Artykuł czytany 278 razy


W niedzielę 8 września w Parku Miejskim w Żelechowie odbył się III Przegląd Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych. Przegląd był okazją do prezentacji dorobku artystycznego orkiestr, wymiany doświadczeń, wzajemnej integracji oraz ukazania jak ciekawa i przyjemna w odbiorze może być muzyka grana na instrumentach dętych.


Podczas przeglądu zaprezentowały się cztery orkiestry: Młodzieżowa Orkiestra Dęta Czemierniki-Radzyń Podlaski, Orkiestra Dęta Towarzystwa Muzycznego im. Antoniego Próchniewicza w Łukowie, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelechowie oraz Brass Band Orkiestra Gminy Niemce.
Jako pierwsza sceną zawładnęła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Czemierniki-Radzyń Podlaski. Zespół składa się z dwóch orkiestr – z gminy Czemierniki, która powstała w 2013 r. oraz gminy Radzyń Podlaski działającej od 2018 r. Orkiestra w składzie 35-osobowym koncertowała w wielu miejscach za granicą. W 2015 r. wyjechała na 33. Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych w Malente w Niemczech natomiast we wrześniu 2017 r. brała udział w 18. Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych Malgrat de Mar w Barcelonie w Hiszpanii. Miesiąc temu orkiestra wróciła z koncertowego tournée po Chorwacji, gdzie wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w miejscowości Crikvennica. Założycielem i kapelmistrzem orkiestry jest Tomasz Nurzyński. Młodzieżowa Orkiestra Dęta Czemierniki-Radzyń Podlaski wykonała następujące utwory: „Moje jedyne marzenie" – śpiewała Jagoda Kostrzewa, „Szła dzieweczka", „Can you feel the love tonight", „Wielki bal" – śpiewał Tomasz Nurzyński, „Mamo ja nie chce za mąż".

Jako kolejna zaprezentowała się na scenie Orkiestra Dęta Towarzystwa Muzycznego im. Antoniego Próchniewicza w Łukowie. Początki działalności orkiestry sięgają lat 50. XX w. Największym sukcesem zespołu było V miejsce w finale ogólnopolskiego przeglądu orkiestr dętych w 1978 r. W 1998 r. powołano do życia Towarzystwo Muzyczne, którego patronem został Antoni Próchniewicz – wieloletni kapelmistrz łukowskiej orkiestry. Orkiestra jest obecna prawie na wszystkich lokalnych uroczystościach kościelnych i państwowych. W 2016 r. koncertowała w Estonii. Za swoją działalność dwukrotnie została uhonorowana nagrodą Starosty Powiatu Łukowskiego. Otrzymała również statuetkę Łukowskiego Niedźwiedzia, którą Burmistrz i Rada Miasta wyróżniają organizacje zasłużone dla miasta Łuków. Kapelmistrzem orkiestry jest Tadeusz Bochman. Orkiestra Dęta Towarzystwa Muzycznego im. Antoniego Próchniewicza w Łukowie wykonała następujące utwory: „O sole mio", „Podmoskiewskie wieczory", balladę z serialu „07 zgłoś się" solo na saksofon, „Polka sakvicka", „Amor amor", „Malowany dzbanek" – śpiewała Oliwia Adamczyk, „Konik na biegunach".

Jako trzecia wystąpiła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelechowie. Orkiestra działa od 1906 r. Trzon zespołu stanowią uczniowie szkół z terenu gminy Żelechów. Orkiestra zapewnia oprawę muzyczną niemal wszystkim uroczystościom organizowanym na terenie gminy Żelechów, ale również coraz częściej występuje poza jej granicami. W repertuarze zespołu znajdują się zarówno utwory marszowe, które stanowią żelazny repertuar każdej orkiestry, ale również utwory polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej. Dzięki szerokiemu repertuarowi występy orkiestry uświetniają uroczystości o różnorodnym charakterze. Kapelmistrzem orkiestry jest Stefan Solarczyk. Podczas przeglądu żelechowska orkiestra zaprezentowała następujące utwory: „Marsz belgijskich spadochroniarzy", „Yesterday", „My way", „Sway" i „I will survive".

Na zakończenie zagrała Brass Band Orkiestra Gminy Niemce. Orkiestra powstała w 2014 r. W jej skład wchodzi prawie 50 członków, głównie uczniów Szkoły Podstawowej w Niemcach, ale także absolwentów tejże szkoły, nauczycieli, rodziców. Do tej pory przez orkiestrę przewinęło się niemal 100 osób. Przez 5 lat działalności Brass Band Orkiestra Gminy Niemce dała prawie 70 koncertów na terenie całego regionu. Orkiestra posiada w swoim repertuarze hymny, kolędy, utwory religijne, patriotyczne, rozrywkowe. Gra również muzykę filmową i standardy jazzowe. Orkiestrą dyryguje Dominik Pytka. Brass Band Orkiestra Gminy Niemce wykonała następujące utwory: „The James Bond theme", „Chained to the rhythm", „Czterej pancerni i pies" i „Mały rycerz", „Simply the best" – śpiewała Olga Skrzypczak-Kowalczyk, „Come out and play".

Zwieńczeniem przeglądu był marsz „Orkiestry dęte", który został wykonany wspólnie przez wszystkie zespoły. Zanim jednak to nastąpiło, wyrazy uznania koncertującym złożyli Burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz i Przewodniczący Rady Miejskiej w Żelechowie Daniel Kocielnik.

Na przeglądzie obecni byli zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, Dyrektor Delegatury w Siedlcach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie Magdalena Sałata, Wicestarosta Powiatu Garwolińskiego Iwona Kurowska, Proboszcz Parafii Żelechów Ks. Prałat Eugeniusz Filipiuk, Radni Rady Powiatu Garwolińskiego i Radni Rady Miejskiej w Żelechowie.
Organizatorami III Przeglądu Orkiestr Dętych byli: Burmistrz Żelechowa, Ochotnicza Straż Pożarna w Żelechowie i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żelechowie. Impreza została dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje 2019.

Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ


MGOK Żelechów [ja]

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

NASI PARTNERZY


Garwolin

w lewoStyczeń 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5

GARWOLIN, 05.01

Śpiewajcie i grajcie Mu! Wielkie wspólne kolędowanie

więcej »
6

GARWOLIN, 06.01

Powiat garwoliński: uliczne jasełka w dziewięciu miejscowościach

więcej »

GARWOLIN, 06.01 11:30

Pilawa: kolędy i pastorałki w mistrzowskim wykonaniu

więcej »
7 8 9 10 11 12

GARWOLIN, 12.01

Kolędy na chór i kwartet smyczkowy

więcej »

GARWOLIN, 12.01 16:00

Koncert kolęd i pastorałek w Górznie

więcej »
13 14 15 16 17

GARWOLIN, 17.01 18:00

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - wernisaż w Galerii Kotłownia

więcej »
18 19

GARWOLIN, 19.01 15:00

Maciejowice: I Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek

więcej »
20 21 22 23 24

GARWOLIN, 24.01

Szaradziarskie Mistrzostwa Pilawy

więcej »
25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje