R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Zwola: pożegnanie kapłana o wielkim sercu
2018-02-17 09:19:46 Artykuł czytany 13858 razy


Łączył ludzi, a nie dzielił. Był wspaniałym nauczycielem, przewodnikiem, przyjacielem, mądrym i dobrym człowiekiem. Tak o zmarłym 12 lutego br. śp. ks. kan. Stanisławie Dadasie mówiono podczas uroczystości pogrzebowych w Zwoli, jego rodzinnej miejscowości. W ostatniej drodze kapłana uczestniczyło ponad 150 księży i kilka setek znajomych, przyjaciół, rodzina.


Mszy św. pogrzebowej w kościele św. Anny w Zwoli Poduchownej przewodniczył biskup pomocniczy Diecezji Siedleckiej Piotr Sawczuk, który w homilii przybliżył postać zmarłego ks. Stanisława, wspominając, że był człowiekiem bardzo pogodnym. Nawet w chorobie nie tracił z twarzy uśmiechu i nawet nie dopuszczał do serca smutku, przyjnajmniej tak go postrzegaliśmy z zewnątrz. To wielka i trudna sztuka, on ją posiadł- mówił biskup. - Stajemy wokół trumny przedwcześnie zmarłego kapłana i wspominamy tysiące mszy św., które sprawował, wspominamy tysiące godzin, jakie poświęcił na głoszenie dobrej nowiny o życiu, jakie człowiek może mieć w Chrystusie. Cieszymy się, że licznie przybyli współbracia kapłani, siostry zakonne, wiele osób, na różne sposoby kiedyś z nim związanych, które chcą dzisiaj podziękować ks. Stanisławowi za dobro, jakiego z jego strony doświadczyli- dodał.

Ostatnie pożeganie


- Żegnamy dziś naszego ks. dziekana, pasterza, który robił tak wiele aby łączyć, nie dzielić, który rozumiał ludzi i ich problemy, który się nad tymi problemami potrafił pochylić- mówił Andrzej Romańczuk, starosta powiatu włodawskiego. - Miałem tą radość spotkać śp. ks. Stanisława kilkakrotnie, bo to co działo się na tej ziemi, było dla niego bardzo ważne. Świętowaliśmy wspólnie 100- lecie szkoły w Zwoli, do której uczęszczał, a w ub. roku już w chorobie znalazł czas, by wspólnie z nami modlić się za strażaków, którzy świętowali 90- lecie istnienia straży pożarnej w Zwoli. Sprawy strażackie i życie strażaków było dla niego zawsze ważne, interesował się tym żywo- powiedział Jerzy Jaroń, wójt gminy Miastków Kościelny. - Dzisiaj nasza parafia, jako rodzina, twoim odejściem ks. kanoniku przeżywa jakże głęboki żal i smutek.

Ks.kanonik Stanisław był człowiekiem wesołym, rozmownym i życzliwym. Przyjeżdżając do naszej parafii wnosił zawsze wiele radości, odprawiał msze św. za swoich bliskich i znajomych. To pogłębiało naszą wiarę i przybliżało nas do Boga...- mówiła przedstawicielka wspólnoty parafialnej w Zwoli Poduchownej. - W imieniu nas, kursowych kolegów, dziękuję ci za to, że szliśmy razem w tym kapłańskim szlaku, ja w tym wschodnim, nadburzańskim byłem najdłużej z tobą. Niech wieczna radość bez końca będzie ci dana, nagroda w niebie... - akcentował ks. Henryk Och. - Widzisz Stasiu, i spełniło się to, na co byłeś niesamowicie przygotowany. 2,5  roku temu byliśmy ze Stasiem u lekarza.On dokładnie wiedział, co go czeka. Gdy wyszliśmy, po tym co powiedział lekarz, tylko prosił o dyskrecję, bo tak bardzo kochał rodzinę, chciał wam oszczędzić bólu. Powiedział krótko: ja na ten czas odejścia jestem już gotowy.On bardzo kochał swoich rodziców, rodzinę i kochał Zwolę- podkreślał ks. kan. Włodzimierz Tendorf. - Przyszedł czas rozstania. Dziś wyprzedziłeś nas w drodze do Domu Ojca. Pozostajemy w smutku i żalu, który przeplata z dziękczynieniem i uwielbieniem Boga w Twoim życiu. Wczoraj we Włodawie i dzisiaj w tej świątyni usłyszeliśmy wiele ciepłych słów o Tobie (...) Bez wątpienia możemy powiedzieć, że byłeś wspaniałym nauczycielem, najlepszym przyjacielem i świetnym kapłanem. Twoi rodzice są z Ciebie dumni, a dla braci i całej rodziny byłeś drogowskazem i wzorem do naśladowania (…) Byłeś zawsze pogodny, skromny i cierpliwy, na co dzień oddany swojej parafii i parafianom  Ostatnie słowa wypowiedziane w szpitalu, kiedy zapytaliśmy Cię, co mamy powiedzieć rodzicom były, że „życie jest piękne”. Tylko ty mogłeś to wypowiedzieć w takich okolicznościach- artykułowała przedstawicielka rodziny ks. Stanisława. - Stajemy dziś przy trumnie zmarłego wielkiego człowieka, a jednocześnie pełnego pokory, cichości i dobroci ks. kan. Stanisława Dadasa (…) Raz, jak przyjechałeś i wyszliśmy z plabanii i jak zwykle, chociaż na chwilę usiedliśmy we dwóch na ławce przed plebanią, w chłodzie, spojrzałeś wtedy na cmentarz i między wierszami powiedziałeś: Włodziu, pamiętaj, ja chcę tutaj, na tej górce i chce na was wszystkich patrzeć i wszystko widzieć.Uśmiechnąłem się wtedy i mówię, że jeszcze chyba nie tak prędko. Ale ty wiedziałeś o swojej chorobie, chociaż nie mówiłeś o niej i nikomu nie pokazywałeś nieraz może grymasów swojego bólu...-skwitował ks. Włodzimierz Wąsowski, proboszcz parafii w Zwoli.

Zmarłego wspominali też diecezjalny kapelan strażaków ks. kan. Andrzej Biernat, proboszcz parafii Wierzbno, ks. Kazimierz Jóźwik, parafii Suchożebry- ks. kan. Kazimierz Chełstowski, organistka z parafii Wierzbno i organista z parafii Włodawa.

Po nabożeństwie bp. Piotr Sawczuk pokropił trumnę zmarłego wodą święconą i okadził kadzidłem, następnie uformował się kondukt pogrzebowy, który w asyście pocztów sztandarowych odprowadzil ks. Stanisława na cmentarz, gdzie złożono jego ciało do grobu rodzinnego.

Ks. kan. Stanisław Dadas
przyszedł na świat 17 marca 1954 r. w rodzinie Alfreda i Anny z domu Dadas małżonków Dadas. Rodzice prowadzili własne gospodarstwo rolne we wsi Zwola Duża. Był najstarszym synem i miał trzech braci. Ochrzczony został 19 kwietnia tr. w kościele parafialnym w Zwoli i tam też w 1969 r. przyjął sakrament bierzmowania, przez posługę bpa Jana Mazura. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej naukę kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym w Żelechowie, otrzymując w 1973 r. świadectwo dojrzałości.

Tego roku złożył podanie do Seminarium Duchownego w Siedlcach i został przyjęty do grona alumnów. Jego proboszcz ks. Stanisław Sopulski i prefekt szkoły średniej ks. Tadeusz Fatyga wydali pozytywną opinię o kandydacie, podkreślając jego gorliwość, sumienność i obowiązkowość.
Po sześciu latach studiów filozoficzno-teologicznych w seminarium, otrzymał święcenia kapłańskie 16 czerwca 1979 r. w katedrze siedleckiej z rąk bpa Jana Mazura. Był to czas pierwszej pielgrzymki apostolskiej do Polski, Ojca Świętego Jana Pawła II.

Na pierwszą placówkę jako wikariusz został skierowany do parafii św. Ludwika we Włodawie. To był jedyny jego wikariat, ponieważ stąd w 1984 r. został mianowany administratorem samodzielnego wikariatu, przy nowo wybudowanym kościele w Żukowie, który po kilku miesiącach został ustanowiony parafią. Tutaj ogarnął duszpasterską troską nową placówkę budując wspólnotę parafialną.  W 1991 r. czasowo także administrował parafią Lack podczas nieobecności jej proboszcza.  Stąd w 1995 r. przeniesiony został do parafii Suchożebry, najpierw jako administrator, a od 1997 r. jako proboszcz. Tutaj opiekował się chorym dotychczasowym proboszczem, a kiedyś proboszczem jego rodzinnej parafii Zwola. Następnie mianowany został w 1998 r. proboszczem parafii Wierzbno i wybrany przez kapłanów, wicedziekanem dziekanem dekanatu grębkowskiego, co zatwierdził biskup siedlecki Jan Wiktor Nowak.
Przez bpa Zbigniewa Kiernikowskiego został w 2002 r. powołany do składu komisji ds. Funduszu Pomocy Kapłańskiej, a także był od 2004 r. diecezjalnym referentem ds. liturgii w dekanacie grębkowskim.
Z dniem 1 lipca 2007 r. został mianowany proboszczem parafii Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie i jednocześnie dziekanem dekanatu włodawskiego.

Dekretem biskupa siedleckiego 18 grudnia 2007 r. został powołany do grona Rady Kapłańskiej i do Kolegium Konsultorów na pięcioletnią kadencję. Ponownie od 2014 r. został członkiem Rady Kapłańskiej.

Bp Z. Kiernikowski doceniając jego gorliwość duszpasterską, zaangażowanie w różnych gremiach konsultacyjnych i troskę o sferę materialną parafii, dnia 23 stycznia 2008 r. mianował ks. Stanisława kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Janowskiej. Został także powołany 14 marca 2008 r. do Rady ds. Sanktuarium w Pratulinie. Od 2008 r. Na terenie powiatu włodawskiego pełnił funkcję kapelana strażaków. Ponownie, doceniając postawę i wysiłki duszpasterskie ks. Stanisława, bp Z. Kiernikowski przeniósł go 23 stycznie 2012 r. do grona kanoników gremialnych Kapituły Kolegiackiej Janowskiej. Urząd dziekana włodawskiego pełnił już trzecią kadencję.

Jednak pojawiły się sygnały choroby nowotworowej. W ubiegłym roku przeszedł długie leczenie szpitalne. Choroba jednak nie ustępowała. Ostatnie tygodnie przebywał w szpitalu we Włodawie, pod opieką lekarzy i personelu medycznego. Tam zmarł 12 lutego 2018 r. Miał 63 lata i 39 lat kapłaństwa.

Przez kapłanów był postrzegany jako serdeczny kolega i życzliwy przyjaciel, spokojny i przykładny proboszcz, dobry gospodarz i zatroskany duszpasterz, odpowiedzialny i zaangażowany w sprawy ogólnodiecezjalne, uśmiechnięty i pogodny kapłan mimo doświadczenia choroby, które przyjmował z wiarą i nadzieją sięgającą wieczności.

Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ


Włodawa: Msza św. żałobna za duszę ś. p. ks. kan. Stanisława Dadasa

WJ/Garwolin [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Grzegorz Kula
    2018-02-18 21:01:17

    arrow

    spoczywaj w pokoju

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Rejestracja Kół Gospodyń Wiejskich
2018-12-11 07:14:54 Kategoria:

Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Siedlcach, podobnie jak inne jednostki Agencji, rozpoczęło rejestrację Kół Gospodyń Wiejskich....

więcej »
foto

Medyczne Szkoły Policealne im. Zbigniewa Religi w...
2018-12-11 07:04:47 Kategoria:

Medyczne Szkoły Policealne im. Zbigniewa Religi w Siedlcach ogłaszają nabór na kierunki: ASYSTENTKA/ HIGIENISTKA STOMATOLOGICZNA, TECHNIK USŁUG KOSMETYCZNYCH w systemie...

więcej »
foto

Zaakceptuj mnie takim, jakim jestem
2018-12-10 14:30:44 Kategoria:

Osoby z zaburzeniami psychicznymi doświadczają wielu trudności z powodu swojego stanu zdrowia. Trudności spowodowane wykluczeniem i brakiem empatii wobec tych osób jeszcze...

więcej »

Garwolin

w lewoGrudzień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6

GARWOLIN, 06.12

Mikołajki w dworku w Miętnem

więcej »
7 8

GARWOLIN, 08.12

Garwolin: niezwykły koncert

więcej »

GARWOLIN, 08.12

Mikołajkowa słodka podróż z CSiK

więcej »

GARWOLIN, 08.12 11:00

Piłkarski weekend w Garwolinie. Turniej im. Jana Piesiewicza

więcej »
9
10

GARWOLIN, 10.12

Garwolin: o rozwodzie i przemocy

więcej »
11 12 13

GARWOLIN, 13.12 17:30

Garwolin: w rocznicę stanu wojennego

więcej »
14 15 16

GARWOLIN, 16.12

Nie dzieli nas nic, czyli Wojtek Baduchowski i Przyjaciele

więcej »
17 18 19

GARWOLIN, 19.12 18:30

Kolędowo w Miętnem

więcej »
20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje