R E K L A M A



GARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Poświęcenie kościoła w Gończycach
2014-09-30 21:51:44 Artykuł czytany 4572 razy


W najbliższą sobotę, 4 października biskup siedlecki Kazimierz Gurda dokona poświęcenia kościoła p.w. Matki Bożej Szkaplerznej w Gończycach. Z tej okazji została przygotowana publikacja, która przybliży wiernym obrzęd poświęcenia kościoła oraz dzieje parafii.


Ks. kan. Jan Spólny we współpracy z ks. dr Mateuszem Czubakiem przygotowali książeczkę z obrzędem poświęcenia kościoła i rysem historycznym parafii. Słowo wstępne do tej książeczki napisał Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda. Przewidziana jest dla każdego uczestnika liturgii. Wyda ją wydawnictwo diecezji siedleckiej "Unitas".

Fragment książeczki

Przeszłość i teraźniejszość parafii Gończyce

W 1698 r. Anna z Wałowic Sułowska, wdowa po Krzysztofie Sułowskim, dziedziczka Gończyc wybudowała w swoich dobrach kościół. Jednocześnie uczyniła fundację na utrzymanie księdza. W 1699 r. nastąpiło przyjęcie i potwierdzenie erekcji kościoła przez władze duchowne prepozytury w Kielcach.
Wieś Gończyce należała do parafii Samogoszcz i nowy kościół był filią kościoła parafialnego w Samogoszczy. Był on obsługiwany przez wikariuszy z tej parafii. Było to terytorium ówczesnej diecezji krakowskiej.
W 1764 r. postanowieniem prepozytury w Kielcach odłączono kościół w Gończycach od parafii Samogoszcz i utworzono samodzielną parafię. W skład parafii wchodziła tylko jedna wieś - Gończyce (120 osób).
Od 1818 r. parafia należała do diecezji podlaskiej. W 1833 r. biskup podlaski Jan Marceli Gutkowski przyłączył z parafii Korytnica wsie: Kownacica, Sokół i Ostrożeń.
W 1887 r. administrator diecezji lubelskiej i zniesionej diecezji podlaskiej ks. Franciszek Jaczewski przyłączył do Gończyc z parafii Maciejowice następujące wioski: Milanów, Nowiny, Rozalin, Stefanów, Sobolew, Walerków. Parafia w tym czasie liczyła 2488 osób.
Ponownie w 1919 r. bp Henryk Przeździecki, ordynariusz podlaski, wcześniej wymienione wioski wyłączył z parafii Gończyce i przyłączył do parafii samodzielnej Sobolew. W 1920 r. tenże biskup przyłączył do Gończyc z parafii Górzno część wioski Chotynia i folwark.
Kościół był sukcesywnie powiększany. Po raz pierwszy w roku 1893, a drugi w roku 1934. Ks. Stefan Nienałtowski zamierzał podjąć budowę kościoła, ale warunki materialne nie były sprzyjające. Z tego względu rozbudowano kościół w ten sposób, że go rozcięto, przesunięto przednią część z prezbiterium i z ołtarzem naprzód, wstawiając 10 m nowej ściany. Chociaż kościół był piękny, to nie mógł pomieścić ludzi. Wielu uczestników liturgii musiało przebywać na zewnątrz.
Obecnie w skład parafii wchodzą: Gończyce, Sokół, Chotynia, Kownacica, Ostrożeń Pierwszy i Drugi, Gąsiory, Władysławów Pierwszy i Drugi, Trzcianka i Anielów. Aktualnie parafia liczy około 3000 osób.
Parafię Gończyce objąłem z dniem 1 grudnia 1990 r., mianowany przez bpa Jana Mazura. Miałem szczęście przez 7 lat być blisko ks. seniora Jana Bogusza - mojego poprzednika. Podziwiałem jego pogodne przeżywanie starości, czas wypełniony modlitwą i nieustanną gotowość, by służyć pomocą bliźnim.
W 1995 r. została do parafian skierowana ankieta dotycząca budowy nowego kościoła. Pierwsze pytanie brzmiało: „Czy budujemy Kościół?”, drugie: „Jaki kształt ma mieć kościół: z jedną wieżą, z dwoma czy nowoczesny?”. Trzecie pytanie dotyczyło tempa budowy kościoła i sposobu finansowania. Spośród ankietowanych parafian 99% było za budową Kościoła. Sprawdzianem wiary i gotowości podjęcia budowy świątyni był udział 10% parafian (326 osób) w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę.
Wielkim poruszeniem w parafii były dziewięciodniowe Misje św. pod hasłem: „Czystymi sercami, czystymi rękami budujemy Dom Boży”, które odbyły się w dniach 18-25 czerwca 1995 r. Prowadzili je charyzmatyczny kaznodzieja i misjonarz ks. prałat Witold Kobyliński i o. Jan Zając SAC. Znakiem zjednoczenia parafian w czasie Misji był krzyż dębowy o wadze 1970 kg. Był on niesiony od skrzyżowania drogi lubelskiej do kościoła wśród wielkiej rzeszy około 2500 osób. Ostatni odcinek drogi mężczyźni nieśli ten krzyż na wzniesionych rękach ponad głowami. W niedzielę, na zakończenie Misji, w czasie Mszy św. przystąpiło do Komunii św. 2450 osób. Tak zjednoczeni z Bogiem ludzie stawiali krzyż.
Dnia 22 września 1996 r. bp Henryk Tomasik poświęcił plac pod budowę nowego kościoła. Zakładanie fundamentów rozpoczęto wiosną 1997 r.
W dniach 13-20 kwietnia 1998 r. w celu przywiezienia kamienia węgielnego wyruszyła pielgrzymka do Rzymu pod przewodnictwem katechetki Grażyny Pogorzelskiej. Jej uczestnikami byli: kleryk Marcin Olek, Jacek Pogorzelski i Tomasz Pawlak uczeń LO (wyświęcony na księdza w 2006 r.).
W dniach 24-31 maja 1998 r. w parafii były prowadzone Misje Ewangelizacyjne. Prowadzili je ks. Sylwester Ługowski oraz ks. Roman Wiszniewski. Misjonarze byli wyjątkowi, ponieważ po pieśni na zakończenie Mszy św. ludzie nie chcieli wychodzić z kościoła oczekując jeszcze na dodatkowe słowo. W trakcie Misji 29 maja 1998 r. został wmurowany kamień węgielny. Tę posługę spełnił bp Henryk Tomasik, w zastępstwie ówczesnego ordynariusza biskupa Jana Wiktora Nowaka.
Budowa kościoła według zamierzeń proboszcza miała być czasem aktywności i gorliwości całej parafii do uwielbienia Boga i uświęcenia człowieka. Zostały zorganizowane cztery „kolejki” osób. Pierwsza z nich polegała na tym, że rodzina w intencji budowy kościoła odmawiała cały różaniec z rozważaniami tajemnic. Druga kolejka wyznaczała osoby do pracy. Na budowie pracowało tylko trzech płatnych murarzy, zaś skarbnicy wyznaczali konieczną liczbę pracowników do pomocy, nawet 60-70 osób dziennie w przypadku intensywnych prac. Trzecia kolejka to kobiety przygotowujące posiłki, a czwarta wyznaczała osoby do sprzątania kościoła, ponieważ pan kościelny pracował na budowie.
Budowa wznosiła się dzięki ofiarom pieniężnym ze składek parafian oraz ofiar w naturze (drewno, kamienie, użyczanie przez parafian ciągników oraz innego sprzętu), ofiar osobistych proboszcza oraz zbieranych w innych parafiach podczas głoszonych misji i rekolekcji. W kilku parafiach były zbierane tace na rzecz budowy kościoła jak również ofiary z osobistych oszczędności księży z naszej diecezji. Podczas budowy kościoła parafia nie miała strategicznych sponsorów.
Po dwóch latach budowy kościół był już przykryty, wytynkowany, ale bez drzwi i okien. W takich warunkach 18 czerwca 2000 r. została odprawiona pierwsza Msza św. Była to Msza św. prymicyjna ks. Marcina Olka, podczas której homilię wygłosił ówczesny profesor KUL i seminarium duchownego, a obecnie metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. W sercach parafian zagościła radość i duma, ponieważ była to pierwsza prymicja od stu lat. W parafii uspokoiła się atmosfera, gdyż okazało się, że nowy kościół wcale nie jest za duży. Słowa kaznodziei pomogły rozpoznać godność posługi kapłana i moc Bożego Słowa.

Dnia 14 lipca 2002 roku bp Zbigniew Kiernikowski z udziałem bpa Henryka Tomasika dokonał pobłogosławienia nowego kościoła. Tego dnia bp Henryk Tomasik sprawował Mszę świętą dziękczynną za ocalenie z wypadku, który miał miejsce na terenie budowy kościoła.
Aktualnie trwa uposażanie kościoła i wystrój wewnętrzny. W tym roku przypada 250 rocznica utworzenia parafii.


Oto kilka zdjęć archiwalnych, przedstawiających budowę kościoła w Gończycach i wizytę na budowie bp. Henryka Tomasika.





Podpisanie aktu erekcyjnego



Poświęcenie kamienia węgielnego



[MSz]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Garwolin

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje