R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Górzno: srebrny jubileusz proboszcza parafii /ZDJĘCIA/
2018-06-18 15:31:00 Artykuł czytany 3898 razy


Poczty sztandarowe policji i straży, orkiestra, listy gratulacyjne od przedstawicieli rządu RP, wicemarszałek Senatu, hierarchów kościoła katolickiego oraz osobiste od posła, Komendy Wojewódzkiej Policji z/s w Radomiu, władz samorządowych, policjantów z garwolińskiej i siedleckiej jednostki, funkcjonariuszy KM PSP w Siedlcach, parafian. 17 czerwca ks. prałat Jerzy Kalinka obchodził jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich.


Dziękczynienie za 25 lat kapłańskiej posługi ks. Jerzego wyrażano podczas uroczystej Eucharystii, której przewodniczył jubilat wraz z dziekanem dekanatu garwolińskiego ks. prałatem Ryszardem Andruszczakiem i rektorem ełckiego Wyższego Seminarium Duchownego ks. kan. Antonim Skowrońskim, a asystowali funkcjonariusze garwolińskiej komendy policji.

Wśród wielu życzeń, które tego dnia popłynęły do jubilata, arcybiskup Józef Kowalczyk, były nuncjusz apostolski w Polsce napisał m.in.: „Włączając się w dziękczynne Te Deum, dziękuję Bogu za obfitość łask otrzymanych dzięki Twojej posłudze. Gratuluję wspaniałego daru kapłaństwa i godnego posługiwania Owczarni Pańskiej. Niech wszechmogący Bóg zachowa Cię w zdrowiu i pozwoli nadal dzielić się z bliźnim bogatym doświadczeniem i przykładem autentycznej wiary, cieszyć się ta radością, jakiej doznają żniwiarze zbierający obfite plony...”.

Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski napisał, że posługiwanie ks. Jerzego w kościele dokonywało się na różne sposoby, „oprócz pracy duszpasterskiej, przez kilkanaście lat pracował ksiądz jako sekretarz i kapelan biskupa siedleckiego, najpierw bp Jana Wiktora Nowaka, a potem mój. Bardzo sobie cenię ofiarność księdza i pomoc, jaką mi świadczył przez prawie 14 lat. Dziękuję księdzu za tą posługę. Życzę ks. prałatowi, by owoce pracy na niwie Pańskiej trwały w sercach ludzi i nadal przynosiły pożytek kościołowi...”.

„Gratuluję księdzu nie tylko jako poseł i minister rządu RP, ale też jako człowiek, który może się cieszyć z przyjaźni, jaka nas łączy od wielu lat. Dlatego pozwalam sobie na złożenie księdzu podziękowań za trud i posługę, czynione na rzecz społeczności diecezji siedleckiej. Księdza kapłaństwo jest dla nas mieszkańców ziemi siedleckiej bardzo ważne, nacechowane jest misją społeczną, szczególną wrażliwością na dobro publiczne...”- napisał Krzysztof Tchórzewski, minister energii. Do życzeń przyłączył się poseł Grzegorz Woźniak, który list od ministra Tchórzewskiego odczytał.

Prowadzi lud ku świętości


- Cieszymy się, że od 4 lat służysz naszej parafii, prowadzisz lud ku świętości, ale także dbasz o naszą parafię w wymiarze nie tylko duchowym, ale także materialnym. Chcemy w tym szczególnym dniu wyrazić wielką wdzięczność za to, co robisz dla naszej parafii, dla naszych strażaków, dla całego Ludu Bożego - mówił Waldemar Sabak, wójt gminy Górzno, który wraz z przewodniczącym RG Krzysztofem Skwarkiem składami życzenia w imieniu mieszkańców gminy. Zwracając się do mamy ks. Jerzego, wójt podziękował za „ macierzyństwo, za urodzenie i wychowanie wspaniałego księdza Jerzego (…) - Dziś może być Pani dumna, ze wychowała wspaniałego syna, wspaniałego Polaka, wspaniałego kapłana - dodał.

- Mówi się, że policja to zbrojne ramię kraju i obywateli jest. Ja życzę księdzu, aby ksiądz był duchowym ramieniem, na którym zawsze mogą się oprzeć ludzie, którzy potrzebują pomocy. A w naszych szeregach nie brakuje takich ludzi - winszował w imieniu kierownictwa i pracowników KWP z/s w Radomiu, komendant insp. Tomasz Michułka.

- Z okazji tak wspaniałego jubileuszu, jakim jest 25- lecie kapłaństwa, składamy księdzu najserdeczniejsze życzenia Bożych darów i bliskości Pana Jezusa na każdy dzień. Niech wieczny kapłan, który kształtował serce księdza w wierności, prawdzie, wierności Pismu św. i tradycji, umacnia, darzy dobrym zdrowiem i nadal pozwala być dobrym lustrem, w którym odbija się wieczność -  życzyła mł. insp. Iwona Czarnocka, komendant powiatowa w Garwolinie w imieniu kierownictwa i funkcjonariuszy komend w Garwolinie i Siedlcach.

- Chciałem księdzu podziękować za ten dobry czas, kiedy mogliśmy współpracować. Strażacy potrzebują opieki duchowej, a ksiądz prałat to robił i robi z oddaniem - powiedział st. bryg. Andrzej Celiński, komendant KM PSP w Siedlcach.

- Drogi księże proboszczu, spójrz jakie radosne mamy dzisiaj miny, bo wraz z Tobą wielkie święto obchodzimy. To Twego kapłaństwa są dziś srebrne gody, więc cieszy się każdy, i starszy i młody. Dziś Tobie składamy serdeczne życzenia, niechaj każda troska w radość się zamienia, niechaj dobry Pan Bóg, który mieszka w niebie, wspiera Ciebie w każdej życiowej potrzebie, a Matka najświętsza tuli Cię w ramionach, bo przy Jej pomocy każde zło pokonasz -  życzyły dzieci.

Życzenia popłynęły od księży, ministrantów i lektorów, młodzieży z KSM, przedstawicieli kółek różańcowych, Wspólnoty Przyjaciół Oblubieńca, Rady Parafialnej, wsi Wólka Ostrożeńska, chóru parafialnego.

W kazaniu ks. prałat Ryszard Andruszczak wiele miejsca poświęcił powołaniu. - Kapłan, to ten, który prowadzi do oceanu miłosierdzia, to ten, który wymienił Chrystusa, chce wprowadzić nas w jego ramiona. To ten, który Chrystusowi oddał swoje serce, swoje ręce, swoje usta, żeby już móc być tak, jak mówił św. Paweł: „ Żyję ja, już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus”. By Chrystus przez niego szedł i by ci, do których został posłany umieli odczytać,że poprzez osobę kapłana przychodzi, mówi i obejmuje nas Jezus Chrystus - akcentował kapłan.


Droga do jubileuszu

Jubilat przyszedł na świat jako drugie dziecko w rodzinie Franciszki z domu Tymoszuk i Józefa Kalinki w Międzyrzecu Podlaskim dnia 7 stycznia 1967 roku. Po skończeniu szkoły podstawowej w Tłuśćcu, kontynuował swoją edukację w LO im. gen. Sikorskiego w Międzyrzecu Podl. W 1987 roku wstąpił do WSD w Siedlcach. 12 czerwca 1993 roku przyjął z rąk ks. bpa Jana Mazura sakrament kapłaństwa wraz z 31 diakonami.

Pierwszą placówką młodego kapłana Jerzego była placówka w Sosnowicy, po roku pracy został wikariuszem na 3 lata w bazylice mniejszej w Parczewie. W 1997 roku bp. Jan Wiktor Nowak ustanowił go na krótki czas prefektem w ZS nr 1 w Siedlcach. Tego samego roku, od lipca awansował na stanowisko prokuratora w WSD w Siedlcach, a od 1998 roku jednocześnie podjął obowiązki kapelana ks. bpa Jana Wiktora. Kapelanem ks. bpa był do jego śmierci, do marca 2002 r.

Nowy bp siedlecki Zbigniew Kiernikowski pozostawił go na tej posłudze przez następnych 14 lat. W styczniu 2003r. Został włączony do grona kanoników kapituły katedralnej, a w lutym 2007r. papież Benedykt XVI nadał mu godność kapelana Jego Świętobliwości, potocznie zwaną prałatem.

Od 10 lat jako kapelan służy policjantom, najpierw w komendzie miejskiej w Siedlcach, a obecnie w Garwolinie, jest też kapelanem strażaków w Górznie, wcześniej KM PSP w Siedlcach. Od sierpnia 2014 roku bp. Kazimierz Gurda powierzył parafię pw. św. Jana Chrzciciela w Górznie trosce duszpasterskiej ks. prałata Jerzego.
Większe zdjęcia można zobaczyć tutajWiększe zdjęcia można zobaczyć tutajWJ/Garwolin/Js
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Takjakoś
  2018-06-23 13:44:53

  arrow

  wydaje mi sie dziwne, że na taki mały jubileusz zrobiono tyle. A przecież Jubilat jest w tej parafii tylko kilka lat, przedtem woził Biskupów. Kto to wszystko urządzał i po co? Tyle huku, a co to daje dla Kościoła? A co by na to powiedział Papież Franciszek? Czy to ma być wzór rodem z Międzyrzeca? Chyba stamtąd ten wzorzec sie wywodzi.

 • Zak.
  2018-06-21 11:13:22

  arrow

  No i nie zamieszczono mojego poprzedniego wpisu. Być może, że było takich więcej.
  Szkoda, że nie wszyscy z bliskich osób w Siedlcach dożyły tego jubileuszu. Wielka szkoda...

 • Tadeusz
  2018-06-20 12:55:29

  arrow

  Wyrazy uznania i szacunku Księże Prałacie.

 • Zak.
  2018-06-19 14:09:35

  arrow

  Dlaczego Redakcja portalu nie zamieszcza wszystkich wpisów? Cenzura? Proszę mój zamieścić!

 • !!!
  2018-06-19 12:47:43

  arrow

  Uderz w stół, to nożyce się odezwą. Gratuluję ks. prałatowi Jerzemu pięknego jubileuszu. Słowa wypowiedziane podczas Eucharystii przez składających życzenia świadczą o osobie ks. prałata, jego powołaniu, służbie Bogu i ludziom. Takich kapłanów ze świecą szukać jak nasz ks. Jerzy.A inni niech sobie piszą i zaciskają z zazdrości zęby.

 • Odpowiedz Gieniusiowi
  2018-06-19 11:30:58

  arrow

  Tytuły kanonika czy prałata to tzw. kwiatki do kożucha> Nawet Ojciec sw. Franciszek to widzi i redukuje ile tylko można. Po za tym niech kapłani zajmą się głoszeniem Ewangelii a nie tytułami i kolorem sutanny.

 • wiedza
  2018-06-19 09:03:18

  arrow

  Oj coś mi się wydaje, że Ksiądz Jerzy ma paru "przyjaciół", którzy mu nie wiedzieć czego zazdroszczą. Bycie kapelanem Biskupa, to praca 24h/dobę, a obaj przełożeni do łatwych nie należeli. Zdobywa się przy tym bardzo duże doświadczenie i wiedzę stąd zrozumiałe nie tylko w przypadku ks. Jerzego awanse i wyróżnienia. A że przy okazji to niektórych boli... cóż począć. Pracę i poświecenia nikt nie docenia, ale ich owoców bardzo się zazdrości. Alleluja i do przodu Drogi Jubilacie.

 • ???
  2018-06-19 07:35:36

  arrow

  Czy Jezus Chrystus ustanawiał kanoników i prałatów, czy wszystkim Apostołom kazał iść na cały świat i głosić Ewangelię? Chyba duchowieństwo w naszej diecezji pogubiło się w uznawanej hierarchii wartości. Na misjach nie ma prałatów i kanoników, są MISJONARZE. Kościół jest misyjny, a nie kanonicki czy prałacki! Obudźmy się po narkotykach wielkości! Bądźmy trzeźwi w myśleniu!

 • Geniuś => do Geniusia
  2018-06-18 23:41:47

  arrow

  Zgadza się, ale nadanie tytułu o czymś świadczy, wyróżnia kapłana spośród innych. Dlaczego więc mamy w diecezji tak niewielu prałatów, kanoników. W trzech dekanatach powiatu garwolińskiego jest tylko trzech prałatów czynnych i dwóch emerytowanych. Wyczytałem, że w hierarchii kościelnej prałat jest przed dziekanem i proboszczem, a za infułatem i biskupem. To się nie liczy?

 • Parafianin jeden z wielu
  2018-06-18 23:07:37

  arrow

  Oczywiście można jeszcze podziękować za posługę zwykłym - szarym ludziom czyli...

 • do Gieniusia
  2018-06-18 23:03:25

  arrow

  Kapłaństwo to nie droga od kanonika poprzez prałata do biskupa ale służba drugiemu człowiekowi. I to jest nagroda a nie tytuły, które po śmierci i tak znaczenia nie będą miały. Gratulacje dla ks. Jerzego i jego kolegów

 • Geniuś
  2018-06-18 22:07:28

  arrow

  Ksiądz Jerzy musi być naprawdę super. Po 10 latach kapłaństwa został już kanonikiem a po 14 prałatem. Teraz wypada, żeby został biskupem, czego mu z całego serca życzymy. Niektórzy koledzy z rocznika po 25 latach nawet kanonika się nie dorobili.

 • Międzyrzec
  2018-06-18 18:15:16

  arrow

  Super materiał, który pokazuje wielkość księdza Jerzego jako kapłana i człowieka. Przyłączamy się do życzeń.

 • Sąsiad z parafii
  2018-06-18 16:57:15

  arrow

  Księże Jerzy jesteś wspaniałym przyjacielem sprawdzonym przez 14 lat wspólnej pracy, w której nigdy nie odmówiłeś pomocy i wsparcia. Wspominam Twą szczerość i dyskrecję podczas rozwiązywania niełatwych problemów.
  Dziękuję Ci, że mogłem z Tobą współpracować.

 • Parafianin
  2018-06-18 15:56:12

  arrow

  Jubileusz godny zacnego kapłana. Niejeden biskup by pozazdrościł. Wielkie słowa uznania i... sakry biskupiej.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Fachowa regeneracja turbosprężarek w Bielsku Podlaskim
2019-02-18 18:02:29 Kategoria:

Turbosprężarka to niezastąpione urządzenie wyposażające liczne pojazdy mechaniczne. Głównym zadaniem turbosprężarki jest wspomaganie działania silnika (układ...

więcej »
foto

Rośliny w akwarium – efektowne, zielone mchy
2019-02-14 12:30:48 Kategoria:

Dla akwarystów oraz amatorów podwodnego świata wygląd roślin w akwarium ma ogromne znaczenie. Bogata oferta mchów i wątrobowców obejmuje gatunki przeznaczone do...

więcej »
foto

Jak urządzić salon w stylu eko
2019-02-13 14:36:49 Kategoria:

Każdy, kto kocha naturę, stara się przemycić choć jeden element do swojego mieszkania, który będzie stylistycznie się z nią wiązał. Może to być dekor, drewniana...

więcej »

Garwolin

w lewoLuty 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14

GARWOLIN, 14.02 19:00

Bluesowe Walentynki w GCAK Sulbiny

więcej »
15 16 17

GARWOLIN, 17.02

Garwolin: rejonowe spotkanie młodzieży

więcej »
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28

GARWOLIN, 28.02

Spotkanie z historią. Tłusty Czwartek w Miętnem

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje