R E K L A M ADROHICZYN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kocham Polskę i Ty Ją kochaj... Wieczornica patriotyczna w Drohiczynie
2022-11-12 09:30:13 Artykuł czytany 577 razy


Drohiczyn nie od dziś jest miejscem szczególnie lubianym i często odwiedzanym przez Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Kolejny raz motocykliści zawitali do Drohiczyna by tu wspólnie z mieszkańcami uczcić Święto Odzyskania Niepodległości.


W piątek, 11 listopada w 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w drohiczyńskiej katedrze sprawowana była Msza Św. o Boże błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny, następnie złożono kwiaty przy Pomniku Niepodległości na Górze Zamkowej. Wieczorem w ośrodku kultury odbył się koncert zespołu Harmonica w ramach projektu „Dla Niepodległej na motocyklu – szlak historyczny na ziemi podlaskiej”. Podczas koncertu na wypełnionej po brzegi sali licznie obecni byli motocykliści z Rajdu Katyńskiego z prezesem stowarzyszenia Bronisławem Bielem. W patriotycznym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa – bp senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Dydycz, proboszcz parafii katedralnej ks. Wiesław Niemyjski i kapelan Rajdu Katyńskiego Krzysztof Lewandowski OFMCap. Gościem specjalnym była s. Samuela ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim, która zaledwie kilak dni temu wróciła z Plebanówki na Ukrainie, gdzie posługiwała nieprzerwanie pomimo toczącej się wojny, a wspierali ja wielokrotnie motocykliści SMMRK. Obecni byli przedstawiciele samorządu z burmistrzem Drohiczyna Wojciechem Borzymem, który jest tez członkiem Rajdu Katyńskiego.

Podczas koncertu zespół Harmonica z Sokół wykonał popularne i mniej znane pieśni patriotyczne. Do wspólnego wykonywania utworów bliskich wszystkim polskim sercom zapraszano też publikę. Na zakończenie koncertu motocykliści podziękowali dotychczasowemu prezesowi stowarzyszenia Michałowi Szelidze. Wręczyli też symboliczną rajdową kamizelkę przyjacielowi Rajdu, niezwykle zaangażowanemu w organizację transportów dla Ukrainy, mieszkańcowi Podlasia Nadbużańskiego – panu Bernardowi.

Ostatnim punktem świętowania była Wieczornica Patriotyczna, podczas której oprawę muzyczną zapewniło Bractwo Akordeonistów Siemiatyckich.

Gościem spotkania był ks. Andrzej Lubowicki asystent generalny KSM Polska. Była to okazja by opowiedzieć o akcji „Polak z sercem” i współpracy jaką  w ramach tej inicjatywy zadeklarowali przedstawiciele KSM i Rajdu Katyńskiego.
  
Wyjątkowym i poruszającym momentem było podziękowanie przekazane motocyklistom przez siostrę Samuelę. Siostra opowiadała o ogromnej pomocy jakiej ze strony Rajdu doświadczała ona i jej podopieczni: - Przywoziliście nam nie tylko produkty, ale też nadzieję, że damy radę, że warto, że nauczymy się żyć pod świstem rakiet i hukiem bomb. To było dla nas najważniejsze. Ważna była też modlitwa, bo sama wielokrotnie doświadczałam, jak dodaliśmy 3 godziny na pogrzebanie zabitych, jak opatrywaliśmy rannych i trzeba było uciekać, bo szli Rosjanie. I praktycznie powinniśmy nie żyć, a żyjemy. Siostra podkreślała - Jestem dumna, że jestem Polską ale też, że to co macie napisane na kamizelkach „Kocham Polskę i ty Ją kochaj” to nie tylko napis, ale tysiące ludzi w Ukrainie doświadczyło, że to dobro które naprawdę niesiecie. Siostra mówiła też o reportażach, które zaczęła pisać pod wspólnym tytułem „Aniołowie mają imiona” i wyliczała długą imiona osób, od których doświadczała dobra, mówiła - bo to jest Michał, Bronek, Benek, Ania, Wojtek, Tadek, Adam, Grzesio.... - Wasza modlitwa i wasza pomoc jest bardzo potrzeba i proszę was róbcie to dalej, mówiła s. Samuela.

Prezes Rajdu Katyńskiego w odpowiedzi mówił - My uczestnicy Rajdu nawet nie zdajemy sobie sprawy jak potrzebna jest nasza pomoc i dziękujemy za te słowa siostry i to świadectwo.

Wieczór upłynął w podniosłej i radosnej atmosferze przy śpiewie pieśni patriotycznych. W rozmowach oficjalnych i tych kuluarowych podjęto wiele ważnych tematów i można mieć niemal pewność, że wyniknie z tego wiele dobra, a motocykliści jeszcze nie raz zagoszczą w Drohiczynie.

ZOBACZ ZDJĘCIA


ABol/EŁ
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 
REKLAMA
foto

Nowe radiowozy dla podlaskiej Policji
2022-12-16 11:58:17 Kategoria: Wieści Podlaskie

Trzynaście nowoczesnych aut trafi do komend powiatowych i miejskich w województwie podlaskim. Ich zakup został dofinansowany przez podlaskie samorządy, m.in. przez samorząd...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

23 stycznia transmisja z Pratulina
2023-01-22 22:50:50 Kategoria:

23 stycznia diecezja siedlecka wspomina bł. Unitów, którzy w obronie wiary, jedności Kościoła i polskości, ponieśli śmierć męczeńską broniąc swej świątyni....

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Audycja PGE- Odcinek 10: Spotkania ze sztuką
2023-01-31 08:52:00 Kategoria:

Mecenat biznesu nad sztuką to nie tylko pieniądze. Można pójść dalej i zainspirować do zapoznania się nią czy tworzenia jej przez ludzi, którzy do tej pory się tym...

więcej »
foto

Rozmowa PGE: „Spotkania ze sztuką” - wzmożony ruch...
2023-01-30 15:41:48 Kategoria:

Mecenat biznesu nad sztuką to nie tylko pieniądze. Fundacja PGE kończy właśnie projekt edukacyjny, który poszerza grono odbiorców sztuki pokazywanej w trzech muzeach...

więcej »
foto

Jak sprawdzić gdzie jest ubezpieczony samochód?
2023-01-30 08:08:23 Kategoria:

Istnieje wiele rodzajów polis komunikacyjnych. Jedną z nich jest ubezpieczenie OC i każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi je posiadać. Może zapomniałeś do kiedy...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLuty 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

SIEMIATYCZE, 04.02 17:00

Różaniec mężczyzn w Siemiatyczach

więcej »
5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje