R E K L A M ADROHICZYN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

1. Podlaski Kongres Kół Gospodyń Wiejskich w Drohiczynie
2022-08-29 14:50:22 Artykuł czytany 528 razy


W Drohiczynie w niedzielę, 28 sierpnia odbył się Pierwszy Podlaski Kongres Kół Gospodyń Wiejskich.


Cieszymy się z obecności Kół Gospodyń Wiejskich i dziękujemy im za krzewienie kultury, tradycji i dobrych obyczajów życia wspólnotowego - mówił biskup senior diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus podczas Mszy Św. inaugurującej  kongres. Po Eucharystii przygotowano prezentacje lokalnych produktów kulinarnych i pokazy rękodzieła ludowego. Na scenie wystąpiły zespoły i kapele ludowe. W programie były prelekcje i panele tematyczne dotyczące kobiecości, ekologii, ziół, pielęgnacji urody i form działalności KGW.

Pani Alina Konopka przyjechała na kongres z Kołem z Małego Płocka. Panie pokonały około 160 km, by spotkać się z KGW z całego województwa.
- Przyjechaliśmy, żeby skorzystać jak najwięcej. Te spotkania, prelekcje, wykłady, które są nam proponowane, są nam bardzo pomocne w naszym działaniu. My znamy tradycje ale chcemy je łączyć z nowoczesnością - to wykorzystanie ziół, kosmetyków. Teraz kobiety nie są takimi babciami, jak kiedyś, ale są nowoczesne. Sama jestem babcią ośmiorga wnucząt, więc wiem coś na ten temat.

Pani Krystyna Świzdor przyjechała na kongres z grupą z Nurca Stacji. Z zaciekawieniem słuchała wykładów:
- Dziś wyjątkowo jesteśmy tu skromną, bo tylko 4-osobową grupą, ale chcieliśmy zaakcentować swoją obecność. Jesteśmy tu także we względu na szacunek dla organizatorów tego wydarzenia, tego pierwszego kongresu. Chcemy też dowiedzieć się czegoś nowego. Wykłady, które do tej pory usłyszeliśmy były bardzo ciekawe. Kupiłam nawet książkę pani Patrycji Hurlak. Myślę, że kolejne wykłady będą równie interesujące.

Współorganizatorem kongresu była Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jak ważna jest to inicjatywa zwraca uwagę Katarzyna Roszkowska dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR:

- Bardzo nas cieszy, że z Katolickim Radiem Podlasie mogliśmy zorganizować pierwszy Podlaski Kongres Kół Gospodyń Wiejskich. Kobiety mogły dowiedzieć się, w jaki sposób pielęgnować swoje ciało, w jaki sposób korzystać z ziół i pogłębiać swoją wiedzą w interesujących je tematach. (…) Organizując takie spotkania, wiemy czym żyje wieś, co może nam zaproponować. Wspiera to naszą tradycję, uczy nowe pokolenia, w jaki sposób te tradycje pielęgnować i podtrzymywać. Uważam, że inicjatywa powstawania Kół Gospodyń Wiejskich jest jak najbardziej słuszna.

Msza Święta transmitowana była na antenie Katolickiego Radia Podlasie. Uczestniczyli w niej kapłani związani z radiem – ks. Andrzej Sochal i ks. Paweł Broński oraz pracownicy radia i Wydawnictwa Unitas z ks. Przemysławem Świderskim. W ramach kongresu można było zapoznać się z pozycjami książkowymi przygotowanymi przez Unitas, nabyć je a nawet spotkać autorów, np. panią Patrycję Hurlak.

Prelekcje adresowane do KGW odbywały się w Miejskim Ośrodku Kultury w Drohiczynie. Można było wysłuchać prelekcji Patrycji Hurlak – Być kobietą zachwycającą, a nie narzekającą; Moniki Cedrzyńskiej – Ziołowa apteka w przydomowym ogródku; Bożeny Jasek-Pudło – Jak ożywić działalność KGW?; Prof. Ewy Solarskiej – Ekologia w uprawach. Po wykładach, prelegentki prowadziły też spotkania w małych grupach: Monika Cedrzyńska – Zastosowanie ziół w kuchni i lecznictwie; Joanna Bala – Zaangażowanie kobiet w życie społeczno-polityczne; Przedstawiciel ARiMR – Kwestie formalno-prawne w działalności KGW; Dorota Pastuszak (Mary Kay) – Jak dobrze korzystać z kosmetyków.

Na scenie plenerowej w Parku Miejskim zaprezentowały się KGW i zespoły ludowe: Moko-Bęc z Mokobód; Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej; Zespół Tęcza z Nurca Stacji; Polne Maki z Dołubowa; Zespół Seniora z Drohiczyna.

Przez cały czas trwania wydarzenia, w alejkach w Parku Miejskim dostępne były stoika KGW, twórców ludowych a także KRP, Unitas, ARiMR, Nadleśnictwa Nurzec.

Msza Św., prezencje Kół i ich dorobku, prelekcje, warsztaty, koncerty a do tego dużo rozmów, dyskusji i wymiany doświadczeń - tego doświadczyli uczestnicy pierwszego Podlaskiego Kongresu Kół Gospodyń Wiejskich.

Kongres zorganizowało Katolickie Radio Podlasie wspólnie z Fundacją Podlaskie Centrum Radiowe, Urzędem Miejskim w Drohiczynie i Podlaskim Oddziałem Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Sponsorem głównym kongresu było PZU.


Wydarzenie pod patronatem prezes ARiMR Haliny Szymańskiej.

GALERIA ZDJĘĆ
Przeczytaj także: Kapele i zespoły wystąpiły podczas kongresu KGW w Drohiczynie /ZDJĘCIA, FILM/ABol [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 
REKLAMA
foto

Nowe radiowozy dla podlaskiej Policji
2022-12-16 11:58:17 Kategoria: Wieści Podlaskie

Trzynaście nowoczesnych aut trafi do komend powiatowych i miejskich w województwie podlaskim. Ich zakup został dofinansowany przez podlaskie samorządy, m.in. przez samorząd...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

23 stycznia transmisja z Pratulina
2023-01-22 22:50:50 Kategoria:

23 stycznia diecezja siedlecka wspomina bł. Unitów, którzy w obronie wiary, jedności Kościoła i polskości, ponieśli śmierć męczeńską broniąc swej świątyni....

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Matura z matematyki 2023 – czego się spodziewać na...
2023-02-06 15:33:55 Kategoria:

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami, a przed tegorocznymi maturzystami już ostatnia prosta. Na studniówkowych parkietach w całym kraju dogasają już ostatnie...

więcej »
foto

Nasze zeznania podatkowe online - e Deklaracje 2022...
2023-02-06 08:19:40 Kategoria:

Każdy człowiek, który wykonuje pracę, czy też zarabia pieniądze w inny sposób, musi zapłacić podatek dochodowy. Ministerstwo Finansów wymaga od nas takiej daniny na...

więcej »
foto

Jakie drewno na żaluzje drewniane?
2023-02-06 08:12:21 Kategoria:

Drewniane żaluzje od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, chociażby ze względu na ponadczasowość, praktyczność i niezwykłe walory estetyczne. Co więcej,...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLuty 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

SIEMIATYCZE, 04.02 17:00

Różaniec mężczyzn w Siemiatyczach

więcej »
5

DROHICZYN, 05.02 15:00

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »
6 7

SIEMIATYCZE, 07.02 16:30

W Siemiatyczach odbędzie się premiera znaczka IPN z kolekcji o Powstaniu Styczniowym

więcej »
8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje