R E K L A M ADROHICZYN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Piąta Ewangelia – czyli Ogólnopolskie rekolekcje Asystentów Diecezjalnych Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Ziemi Świętej
2022-11-29 18:06:24 Artykuł czytany 377 razy


Na zaproszenie Asystenta Generalnego KSM ks. Andrzeja Lubowickiego stawili się prezbiterzy odpowiedzialni za młodzież w całej Polsce, by pod hasłem „Wzrastaj ze Słowem w Ziemi Świętej” przeżyć swoje doroczne rekolekcje kapłańskie.


Grupa 31 kapłanów wraz z biskupem drohiczyńskim Piotrem Sawczukiem, w dniach 21-26 listopada podążała śladami Jezusa i Maryi, odwiedzając najważniejsze miejsca w chrześcijaństwie.

„Musimy zadbać o to, aby nie przespać swojego kapłaństwa” - mówił w jednej z homilii bp Sawczuk, stąd: „wstając z kanapy” kapłani odwiedzili miejsca związane z ich posługą. Dzień rozpoczynali od Mszy świętej, czy to w Getsemani, Nazarecie, czy Jerozolimie umacniając jedność kapłańską oraz karmiąc się codziennie głoszonym Słowem i Ciałem.

Ziemia Święta oprócz Jerozolimy, to inne miasta, związane z Mesjaszem i historiami biblijnymi. To tutaj rozgrywały się niegdyś ważne wydarzenia, które zmieniły historię świata i ludzkości, a teraz wpływają na zmianę historii pielgrzyma, kapłana i ich tożsamości względem Jezusa, który także dzisiaj powołuje, by było komu głosić Słowo Boże i karmić sakramentami.
 
Pierwsze doświadczenie pielgrzymki do Ziemi Świętej zostawia w każdym niezatarte wrażenie. Przeżycie wydarzeń, które zmieniły losy świata, wizyta w miejscach, gdzie żył, pracował i nauczał Jezus, pozwala zrozumieć podstawy chrześcijaństwa i także w nas kapłanach budzi zastanowienie i refleksje. Co więcej, wspólne rekolekcje asystentów KSM-u z całej Polski były także okazją do dzielenia doświadczeniem pracy z młodzieżą i wzajemnego wsparcia w projektach duszpasterskich: „Warto dbać o relację z Chrystusem, który modli się o jedność między nami, co ma przełożenie na podejmowane całoroczne projekty i poświęcenie duszpasterskie dla młodych na co dzień” — apelował w homilii ks. Andrzej Lubowicki, asystent generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce.

„Rekolekcje to czas, gdy czujemy braterstwo i wzajemnie szukamy dróg dotarcia do drogich podopiecznych” — wspomina ks. Piotr Nowak z Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

„Te rekolekcje to przede wszystkim czas poznawania Boga na nowo, w konkretnej przestrzeni historio-zbawczej, pośród braci, którzy żyją jednym duchem, spalając się dla Niego, obecnego w sercach młodych ludzi, którzy formują się w KSM” — puentuje ks. Maksymilian Pyzik z Archidiecezji Łódzkiej.

Zabrawszy ze sobą liczne intencje i prośby o modlitwę, kapłani podążali za programem pielgrzymki, pieczołowicie opracowanym i przygotowanym przez biuro pielgrzymuj.pl. Program obejmował wszystkie najważniejsze miejsca z życia Jezusa Chrystusa – od Betlejem przez Tyberiadę, Galileę, Hajfę, Kanę Galilejską po Jerozolimę. To swoista wędrówka do czasów z przełomu er, do miejsc, które znamy z Pisma Świętego. Jednym słowem to podróż, którą kapłani odbywali razem z Jezusem; odwiedzając miejsca, które On właśnie uczynił tak ważnymi dla chrześcijan.

- Każde miejsce wypełnia Słowo Boże i żywa wiara. Pielgrzymując po Tej Ziemi – każdy z Nas z osobna i Wszyscy razem – głęboko przeżywaliśmy w modlitwie wszystkie te uświęcone miejsca, w których odczuwaliśmy, że jesteśmy blisko Jezusa Chrystusa, stąpamy po Jego śladach. Nawiązując do słów wypowiedzianych podczas naszej ostatniej Eucharystii, pozostaje powiedzieć: „Dobrze, że dane Nam było Tam być razem” - podsumował ks. Piotr Jarosiewicz asystent KSM Drohiczyn.

Tekst: ks. Piotr Jarosiewicz
Oprac. ABol
Foto: KSM w Polsce, KSM Drohiczyn

ABol/DW
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 
REKLAMA
foto

Ponad 200 mln zł od rządu na inwestycje drogowe w...
2023-02-07 17:30:49 Kategoria: Wieści Podlaskie

Rozpoczną się budowy i przebudowy ponad 60 dróg powiatowych i ponad 100 gminnych. Środki na ten cel zagwarantuje Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg (RFRD). W sumie zostanie...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

23 stycznia transmisja z Pratulina
2023-01-22 22:50:50 Kategoria:

23 stycznia diecezja siedlecka wspomina bł. Unitów, którzy w obronie wiary, jedności Kościoła i polskości, ponieśli śmierć męczeńską broniąc swej świątyni....

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Rozliczenie PIT w 2023 roku
2023-02-07 10:56:58 Kategoria:

Podatek liniowy to jedna ze znanych form opodatkowania, która odnosi się do przedsiębiorców. To dzięki temu dochód będzie opodatkowany stawką 19%. Zbliżające się...

więcej »
foto

Matura z matematyki 2023 – czego się spodziewać na...
2023-02-06 15:33:55 Kategoria:

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami, a przed tegorocznymi maturzystami już ostatnia prosta. Na studniówkowych parkietach w całym kraju dogasają już ostatnie...

więcej »
foto

Nasze zeznania podatkowe online - e Deklaracje 2022...
2023-02-06 08:19:40 Kategoria:

Każdy człowiek, który wykonuje pracę, czy też zarabia pieniądze w inny sposób, musi zapłacić podatek dochodowy. Ministerstwo Finansów wymaga od nas takiej daniny na...

więcej »
foto

Jakie drewno na żaluzje drewniane?
2023-02-06 08:12:21 Kategoria:

Drewniane żaluzje od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, chociażby ze względu na ponadczasowość, praktyczność i niezwykłe walory estetyczne. Co więcej,...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLuty 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

SIEMIATYCZE, 04.02 17:00

Różaniec mężczyzn w Siemiatyczach

więcej »
5

DROHICZYN, 05.02 15:00

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »
6 7

SIEMIATYCZE, 07.02 16:30

W Siemiatyczach odbędzie się premiera znaczka IPN z kolekcji o Powstaniu Styczniowym

więcej »
8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje