R E K L A M ADROHICZYN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kolejna konferencja naukowa o bezpieczeństwie
2019-09-17 14:22:42 Artykuł czytany 459 razy


W dniach 7 - 9 września, jak co roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyła się międzynarodowa konferencja organizowana przez Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Drohiczyńskie Towarzystwo Naukowe, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach oaz Wyższe Seminarium Duchowne w Drohiczynie. W konferencji wzięli udział przedstawiciele wielu uczelni z Polski i z zagranicy.


W pierwszym dniu obrad odbyła się sesja plenarna pt. „16 lat nadziei na bezpieczeństwo”. W jej trakcie swoje wystąpienia zaprezentowali znakomici eksperci problematyki bezpieczeństwa prof. Marian Cieślarczyk, prof. Mirosław Dyrda oraz prof. Sławomir Zalewski. Odbyła się też interesująca i pogłębiona dyskusja na temat nadziei na bezpieczeństwo człowieka i barier, które to bezpieczeństwo mogą zaburzać. Szczególnym punktem programu konferencyjnego w tym dniu była XI edycja nagrody im. Jana Pawła II oraz promocja monografii pt. „Bezpieczeństwo człowieka a tajemnica”. Nagrodę im. Jana Pawła II otrzymali prof. Ilona Żeber-Dzikowska oraz Jarosław Zaroń.

Drugi dzień konferencji zdominowały obrady sekcji w tym filozoficznej, teologicznej, politologiczno-socjologicznej i edukacyjnej. Dyskusje pozwoliły po raz kolejny spojrzeć na bezpieczeństwo człowieka w ujęciu interdyscyplinarnym i holistycznym.

W trzecim dniu ks. prof. Sławomir Bylina poprowadził panel „Człowiek nadzieją lepszego jutra”, w którym wystąpili przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych w tym prof. Krystyna Najder-Stefaniak, prof. Ilona Żeber-Dzikowska oraz dr Izabela Aldona Trzpil. Problematyka konferencji zainspirowała uczestników do dalszych pogłębionych badań nad bezpieczeństwem człowieka.

Trzydniowym owocnym obradom towarzyszyło wiele wydarzeń kulturalnych i artystycznych. W bieżącym roku były to wystawy: Muzeum Południowego Podlasia z Białej Podlaskiej, pokonkursowa „Jestem stąd” objęta patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego, wystawa fotografii niezwykle utalentowanej młodej podlaskiej artystki Natalii Kwiek „Adaptacja historii Elizy Radziwiłłówny i Wilhelma Hohenzollerna” oraz po raz pierwszy prezentowana szczególna kolekcja strojów narodowych i podlaskich stanowiących własność Zespołu Pieśni i Tańca Małe Podlasie z Siemiatycz. Wszystkie cieszyły się zainteresowaniem ze strony oglądających.

Natalia Kwiek po raz drugi prezentowała swoje niezwykłe prace zaskakujące prostotą kompozycji i przekazu na konferencji Drohiczyńskiego Towarzystwa Naukowego. Twórczość Natalii ukazuje piękno człowieka, jego naturę, przez które przebija nadzieja na lepsze jutro, szczęśliwe dzieciństwo, spełnioną miłość. Zaprezentowane portrety dzieci spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród uczestników konferencji. Oglądający byli też pod wielkim wrażeniem fotograficznej adaptacji historii Elizy Radzwiłłówny i Wilhelma Hohenzollerna.

Szczególnego charakteru obradom nadał koncert Zespołu Pieśni i Tańca Małe Podlasie z Siemiatycz pod kierownictwem Krzysztofa Szyszko. Prezentacja tańców ludowych i narodowych pochłonęła oglądających bez reszty, polały się łzy wzruszenia i niedowierzania. Można było usłyszeć komentarze - „Ta młodzież i dzieci naprawdę tańczą!” „To nie są tylko kroki taneczne. Oni naprawdę czują to co tańczą”.  „Niewiarygodne... Niewiarygodne.” „A ten chłopiec, co tak uroczo zaczepia dziewczynki w tańcu... Przeuroczy.” Sam koncert miał szczególny wymiar ponieważ zapoczątkował obchody Jubileuszu 35-lecia istnienia tej formacji i był jednocześnie pięknym zwieńczeniem rozważań konferencyjnych. Nadzieja na bezpieczeństwo i przyszłość tkwi w tradycji, a tradycja znajduje swój początek w wychowaniu młodzieży. Młodzież, która zaprezentowała się uczestnikom konferencji niewątpliwie wie co to jest tradycja i patriotyzm, a pokazując taniec z nieukrywaną pasją, daje nadzieję oglądającym na lepsze, piękniejsze jutro.

Dzięki Zespołowi „Małe Podlasie” naukowcy z wielu ośrodków naukowych kraju i zagranicy mogli z bliska, namacalnie przyjrzeć się strojom narodowym i podlaskim (ku czemu - jak podkreślano - mają rzadką okazję). Wspomniane stroje stanowiły oprócz barwnej oprawy koncertu (ubiory tancerzy) jedyną w swoim rodzaju wystawę (z możliwością przymierzenia niektórych eksponatów). Oprócz strojów typowo podlaskich, znalazły się tam m.in. stroje z Księstwa Warszawskiego, łowickie, rzeszowskie, krakowskie. Ekspozycja wystawy przygotowana została przez wspierające ZPiT „Małe Podlasie” i Stowarzyszenie Wspierania Kultury Narodowej „Małe Podlasie” z Siemiatycz.

Poszczególne części programu naukowego i kulturalnego uatrakcyjniał kiermasz rękodzieła ludowego Teresy Florczuk i Elżbiety Szymczuk z Drohiczyna, który w całej swej okazałości odkrył talenty prezentujących.

Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl objęły konferencję patronatem medialnym.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


Źródło: Drohiczyńskie Towarzystwo Naukowe
Foto: Sławomir Mikiciuk / Drohiczyńskie Towarzystwo Naukowe

ABol/DJ
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 
REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Transmisje Duchowej Pielgrzymki na antenie Radia Podlasie
2020-07-30 12:04:17 Kategoria:

Od 2 do 13 sierpnia w ramach 40. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę Katolickie Radio Podlasie będzie transmitować nabożeństwa i konferencje Duchowej...

więcej »


foto

Opieka koordynowana w Przychodni Centrum Pilotaż POZ PLUS
2020-08-07 12:15:07 Kategoria:

Opieka koordynowana w Przychodni Centrum Pilotaż POZ PLUS to program realizowany w terminie do 30 czerwca 2021 roku.

więcej »
foto

Wsparcie samodzielności społecznej osób z zaburzeniami...
2020-08-07 09:39:15 Kategoria:

Publikujemy kolejny materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności...

więcej »
foto

Poznaj korzyści kształcenia w Siedleckim Medyku
2020-08-06 11:39:51 Kategoria:

Siedlecki Medyk to niekwestionowany lider w kształceniu kadry medycznej i społecznej, a od kilku lat również w branży kosmetycznej. W 2020 roku otrzymał status laureata w...

więcej »
foto

Siedlecka Klinika Ekspresów zaprasza klientów i...
2020-08-05 07:42:11 Kategoria:

W 2019 r. sprzedało się w Polsce prawie 500 tys. ekspresów, a kawę w ziarnach kupuje już 30 proc. gospodarstw domowych. Rynek kawowy w naszym kraju rozwija się bardzo...

więcej »
foto

Tani kredyt konsolidacyjny - jak szukać?
2020-08-04 08:18:04 Kategoria:

Zobowiązanie kredytowe posiada już co drugi dorosły Polak. Okazuje się, że kredyty różnego rodzaju są wręcz powszechne. Wszystko za sprawą coraz lepszych ofert...

więcej »

Siemiatycze

w lewoSierpień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

SIEMIATYCZE, 01.08

Uczta uliczna w Siemiatyczach już w ten weekend

więcej »
2

DROHICZYN, 02.08

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »

SIEMIATYCZE, 02.08

Uczta uliczna w Siemiatyczach już w ten weekend

więcej »
3 4 5 6 7 8 9
10 11

DROHICZYN, 11.08

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej zaprasza na Wakacje z Wartościami 2020

więcej »
12 13 14 15 16

SIEMIATYCZE, 16.08

Siemiatycka Wieczorna Dycha – nowy termin

więcej »
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje