Droga Krzyżowa

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Rozważania Drogi Krzyżowej /Mirosław Woszczyło/
2020-04-03 16:56:00 Artykuł czytany 122 razy


Rozważania Drogi Krzyżowej nadesłane na VIII edycję konkursu przez pana Mirosława Woszczyło z Maszewa (woj. zachododniopomorskie).


ROZWAŻANIA DROGI KRZYŻOWEJ DLA MAŁŻEŃSTW

W książce "Wspinaczka na Górę Karmel" Ojca Marca Foley- Karmelity Bosego można znaleźć taką myśl: Bóg jest smakiem wszystkich rzeczy i niezdolność do dostrzeżenia tej ożywczej obecności sprawia, że życie staje się mdłe.

Dziś, na tej Drodze Krzyżowej chcemy przejść przez całe nasze małżeńskie życie - od naszej przysięgi małżeńskiej, aż po kres naszego życia. Wpatrzeni w Jezusa pragniemy ożywić naszą miłość Jego obecnością. Chcemy przypomnieć sobie o Jego obecności w naszym małżeńskim życiu i zobaczyć, że nie ma i nigdy nie będzie czasu, w którym nie ma Jego obok nas.

Stacja I
Jezus na śmierć skazany


Nasz wspólny początek  Pamiętasz nasze pierwsze spotkanie? Pierwszy skradziony pocałunek? Cały świat był wówczas taki piękny! Byliśmy dla siebie wszystkim i nic więcej do szczęścia nie było nam potrzebne! Pamiętasz...? A może dziś wspominamy łzy? Smutek i ból? A może pamiętamy tylko nasze kłótnie, zdradę, zniechęcenie, samotności, pijaństwo i kłamstwa. A obok nas stoi Jezus na śmierć skazany.

Stacja II
Jezus bierze krzyż

Ja biorę ciebie za żonę, męża...
Czas naszej przysięgi małżeńskiej, czas Sakramentu! To Bóg, jak kiedyś Adama i Ewę, wprowadza nas do raju! Od tego momentu staliśmy się jednym ciałem. Wszystko nas łączyło: i smutki i radości. Nie było dla nas nic niemożliwego! Byliśmy dla siebie wszystkim... wszystkim tym, co jest najważniejsze na świecie.
Pierwsza łza, pierwszy smutek, pierwszy późny powrót do domu, pierwsze kłamstwo, pierwsze spojrzenie bez miłości.

A obok nas Jezus biorący Krzyż na swoje ramiona.

Stacja III
Jezus pierwszy raz upada

i ślubuję ci...
Nasze wspólne cele: nowy dom, samochód, praca dająca mnóstwo możliwości, dom pełen dzieci. Nasze wszystkie marzenia tylko na wyciągnięcie ręki.
I dzisiejsze dni: praca, obowiązki, dzieci, dom. Jak tylko dzień się zacznie to zaraz się kończy! Tak mija nam każdy dzień, tydzień, rok.

A obok nas Jezus upada pierwszy raz pod Krzyżem.

Stacja IV
Jezus spotyka Matkę
                                                                         
miłość...
Miłość, radość, szczęście tak zaczynała się nasza małżeńska droga. Miłosne przytulenie, wypowiadane słowo: „kocham", długi spacer trzymając się za ręce, wzajemne wyrzeczenia i rezygnacja ze swojego ja. Tylko my i nic więcej!
Proszę powiedz dziś, że mnie jeszcze kochasz, proszę zabierz mnie ze sobą na długi spacer, proszę, przytul mnie tak jak kiedyś.
A obok nas Jezus spotykający swoją Matkę.

Stacja V
Szymon Cyrenejczyk pomaga Jezusowi


wierność...
Wierność do żony, męża, ideałów, ojczyzny, kościoła. Zdrada żony, męża, zdrada ideałów, ojczyzny, kościoła.
Ślubuje tobie wierność, ślubuję tobie wierność wobec tego co i dla ciebie jest ważne. Jakże byliśmy pewni, że nigdy nikt i nic tego nie zmieni.
Wierność... Wracasz do domu i prosisz o wybaczenie, a ja odchodzę i odwracam głowę.

A obok nas Szymon z Cyreny pomaga nieść Krzyż Jezusowi.

Stacja VI
Weronika ociera twarz Jezusowi

Nasza uczciwość w tych małych i tych wielkich rzeczach. Pierwsze niewinne kłamstwo, pierwszy kieliszek, mój egoizm i zapatrzenie w siebie, pracoholizm. Zaczynamy biec każdy w swoją stronę, nie patrząc już na siebie. Pędzimy, każdy w swoją samotność.

A obok nas Weronika ociera twarz Jezusa.

Stacja VII
Jezus upada po raz drugi

oraz, że nie opuszczę cię aż do śmierci ...
Bycie razem w każdej chwili dnia, w każdej radości i smutku. Wspólne rozmowy o rzeczach ważnych i tych zupełnie zwyczajnych. Wspólne plany, marzenia. To było takie oczywiste! A może dziś łączą nas tylko nasze dzieci, wspólne mieszkanie, samochód, kredyt...

A obok nas Jezus upada po raz drugi.

Stacja VIII
Jezus pociesza płaczące niewiasty

tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci
Nasza wspólna droga zaczęła się w kościele. Tu połączył nas Sakrament i dał nam Bożą moc i siłę, aby przejść wspólnie przez całe nasze życie.
Wieczór, każdy z nas ma ciągle jakieś obowiązki. Trzeba jeszcze zrobić to i dokończyć tamto, i tak po całym dniu idziemy spać. Modlitwa, tak jak cały dzień w biegu, jest szybka, bez chwili zatrzymania.

A obok nas Jezus pocieszający płaczące niewiasty.

Stacja IX
Jezus upada po raz trzeci

mijają dni, miesiące, lata...
Mijają nasze wspólne miesiące, lata, dekady. I dziś stoimy w naszym kościele na naszej Drodze Krzyżowej wpatrzeni w Krzyż. Ten cały czas od naszej małżeńskiej przysięgi do tej chwili minął nam jak jeden dzień. Ile w nich było radości, szczęścia, miłości? A ile w nich było kłótni, rozterek, cierpień? Może dotknęła nas ciężka choroba, może śmierć dziecka lub kogoś z najbliższych? Może nasze dzieci odeszły od Boga? Może był alkohol, pornografia, zdrada? Pośród naszych codziennych radości nie raz przeżywaliśmy to, co nas bolało, co wywoływało smutek i łzy. Ile w tym wszystkim było Ciebie Boże?

A obok nas Jezus upada po raz trzeci.

Stacja X
Jezus obnażony z szat

i staliśmy się jednym ciałem...

Nasze dusze i ciała połączyły się w jedno. Staliśmy się jednością tak silną, że nic i nikt nie był w stanie nas rozdzielić! I tylko my sami tak niezauważalnie zaczęliśmy się od siebie oddalać. Z dnia na dzień było w każdym z nas coraz więcej własnego „ja" i coraz mniej naszego „my". Nasza płodność została poddana tylko naszej przyjemności, staliśmy się niewolnikami własnego zadowolenia. Pozbawiliśmy naszą intymność nawet najmniejszej cząstki wstydu i to wszystko stało się częścią naszego wspólnego życia.

A obok nas Jezus z szat obnażony.

Stacja XI
Jezus ukrzyżowany

dom pełen dzieci

Jaka radość z ojcostwa i macierzyństwa! Nieprzespane noce, smutek choroby, pierwsze kroki i pierwsze słowa: mama, tata! Tu na niczym nie oszczędzaliśmy! Tyle naszego czasu i energii poświęconych dla naszych dzieci: nauka języków obcych, szkoła tańca, super komórka, laptop, radość z nauki gry na instrumencie, dodatkowe lekcje polskiego i może jeszcze z matematyki. To wszystko dla naszych dzieci. I one pędzą przez swoje życie razem z nami.
Wspólna modlitwa, wspólna Eucharystia, wspólna Droga Krzyżowa, wspólne rozmowy o Bogu, wspólne czytanie Pisma Świętego - to wszystko chcemy dać naszym dzieciom troszkę później - może po wakacjach, może po podwyżce w pracy, a może po nowym roku.

A obok nas Jezus przybity do Krzyża

Stacja XII
Jezus umiera na krzyżu

nasi rodzice
 
To oni, nasi rodzice uczyli nas miłości, wiary i bycia zawsze dobrym człowiekiem. Wpatrzeni byliśmy w ojca i jego mądrość. Byliśmy dumni z tego, że tyle on umie zrobić! Mama z sercem i miłością/ która dzieliła się z nami w każdym momencie naszego życia.
Dziś tak trudno znaleźć dla nich czas, zadzwonić, pobyć chociaż przez chwilkę razem. Może też powiedzieć przepraszam i porozmawiać z miłością o tym co może jeszcze boleć?

A obok nas Jezu umiera na Krzyżu


Stacja XIII
Jezus zdjęty z krzyża

pusty dom
Co zrobić z dniem, kiedy już nasze dzieci mają własne rodziny i tylko czasami wpadną do nas z wnukami? Nie biegamy już tak bardzo za pracą. W czterech ścianach naszego domu jesteśmy tylko my. Wspólne długie wieczory, mijające dni i tylko mały przystanek na seriale i Ligę Mistrzów. Sport i serial, to one zaczynają przeplatać nasze dni. Moje dłonie już nie szukają twoich, moje oczy nie cieszą się tobą. Nie mówię, że jesteś ciągle piękna, i że dla ciebie mogę zrobić wszystko. Nie mówię, że ciągle jesteś dla mnie najważniejszy.

A obok nas Jezus zdjęty z Krzyża.

Stacja XIV
Jezus złożony do grobu

z prochu jesteś i w proch się obrócisz
 
Może tam w górze padnie takie pytanie: co zrobiłeś, zrobiłaś, żeby zbawić swoją żonę, męża? Czy bez sekundy zastanowienia powiesz o tej radości wspólnej drogi? O wspólnej modlitwie, wspólnych Eucharystiach, wspólnych wyjazdach na rekolekcjach. O tym, że mówiliśmy sobie tak często „kocham". O wspólnych spacerach, pocałunkach pełnych miłości. A może tylko będziemy nerwowo szukać odpowiedzi i samemu zadawać sobie to pytanie: co zrobiłem, co zrobiłam, aby zbawić swojego męża, żonę?

A obok nas Jezus złożony do grobu.


ZAKOŃCZENIE

Dziś przez stacje Drogi Krzyżowej poprowadził nas Ruch Duchowości Małżeńskiej: Equipes Notre-Dame. W nim każdego dnia uczymy się dostrzec ożywczą obecność Jezusa. Obecność, która sprawia, że nasze małżeńskie życie nabiera smaku dotyku nieba... Nie jest to proste, bo wymaga od nas codziennego wysiłku: modlitwy rodzinnej, wspólnej modlitwy męża i żony. Czytania Pisma Świętego. Rozmowy przy zapalonej świecy, która jest symbolem obecności Jezusa, ale też już dziś mamy pewność, że na końcu tej drogi wspólnie zobaczymy Jezusa z Maryją.
Ruch nasz jest otwarty na każde małżeństwo i jeżeli coś, nawet drobnego poruszyło dziś wasze serca- to wspólnota Equipes Notre-Dame czeka na was!
Bóg jest smakiem wszystkich rzeczy i niezdolność do dostrzeżenia tej ożywczej obecności sprawia, że życie staje się mdłe.
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


foto

REKRUTACJA DO STO NADAL TRWA!
2020-05-30 07:38:40 Kategoria:

Społeczna Szkoła Podstawowa Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Siedlcach istnieje od ponad 25 lat. Założona została w 1991 roku jako pierwsza niepubliczna szkoła na...

więcej »
foto

Idealne firany do salonu nowoczesnego. Jakie wybrać?
2020-05-28 12:40:41 Kategoria:

Firany to niezwykłe ozdoby i praktyczne rozwiązania, które sprawdzają się w każdym domu i mieszkaniu. Pozwalają w prosty sposób odmienić wnętrze i sprawić, że...

więcej »
foto

Projekt „Wsparcie samodzielności społecznej osób z...
2020-05-28 11:15:05 Kategoria:

Czas pandemii koronawirusa SARS-Cov-2 stanowi duże wyzwanie dla naszego zdrowia psychicznego. Osoby chorujące na różne schorzenia często bywają poddawane stygmatyzacji i...

więcej »
foto

Fotowoltaika dla mieszkańców Białegostoku
2020-05-28 08:40:46 Kategoria:

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii (OZE) w naszym kraju rośnie wprost proporcjonalnie do ilości nowych kanałów dofinansowań o charakterze ogólnopolskim, jak...

więcej »
foto

Ubezpieczenie na życie a niezdolność do pracy
2020-05-25 21:26:57 Kategoria:

Ubezpieczenie na życie zapewnia wsparcie finansowe dla rodziny na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej. Polisa ma jeszcze inną zaletę – gwarantuje Ci pomoc, jeśli stracisz...

więcej »
foto

Hilding to lider w produkcji materacy w Polsce. Sprawdź,...
2020-05-25 13:18:21 Kategoria:

W ofercie Hilding znajdziemy udoskonalone materace sprężynowe, wkłady piankowe o rewolucyjnych właściwościach i luksusowe rozwiązania hybrydowe. Jak, spośród tylu...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

1 czerwca - specjalny program na antenie Katolickiego...
2020-05-29 18:45:00 Kategoria:

W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, 1 czerwca o godz. 11.00, w katedrze siedleckiej będą miały miejsce święcenia biskupie ks. Grzegorza Suchodolskiego....

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMaj 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

WĘGRÓW, 02.05

Wywieś flagę narodową

więcej »
3

RADZYŃ, 03.05

Radzyń Podlaski: Obchody Święta Konstytucji 3 Maja inne niż zwykle

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.05

Seroczyn: wirtualne świętowanie

więcej »

DROHICZYN, 03.05 18:00

Pogoda na szczęście... koncert online w Drohiczynie

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.05

Siedlce: Wirtualne Dni Otwarte na UPH

więcej »
5 6

GARWOLIN, 06.05

Miętne: wirtualna wycieczka po Podlasiu

więcej »
7 8 9 10

PARCZEW, 10.05

Dzień Rodzin w Parczewie on – line

więcej »
11 12 13 14 15

ŁUKÓW, 15.05

ŁOK: teatr on-line

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.05

Noc Muzeów online

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.05

Siedlce: Noc Muzeów w Internecie

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.05

Śpiewnik Papieski online

więcej »
18 19 20 21 22

RADZYŃ, 22.05

„Majówki” Tomasza Młynarczyka

więcej »

RADZYŃ, 22.05

„Majówki” Tomasza Młynarczyka

więcej »

ŁUKÓW, 22.05

Ł'OK LIVE: Polowanie na lisa

więcej »

WŁODAWA, 22.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »
23

SIEMIATYCZE, 23.05

W parafii Św. Andrzeja Boboli będą modlić się non stop przez 7 dni

więcej »

WŁODAWA, 23.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »
24

WŁODAWA, 24.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »
25 26 27 28

ŁUKÓW, 28.05

Łuków: zdalna sesja Rady Miasta

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 28.05

Siedlce: Uruchomienie syreny alarmowej

więcej »
29

ŁUKÓW, 29.05

Ł'OK LIVE: Buty Farmera

więcej »
30

PARCZEW, 30.05

Turniej tenisa ziemnego w Parczewie

więcej »

SIEMIATYCZE, 30.05

W parafii Św. Andrzeja Boboli będą modlić się non stop przez 7 dni

więcej »
31

POWIAT BIALSKI, 31.05

V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Pratulina

więcej »

POWIAT BIALSKI, 31.05 10:00

V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Pratulina

więcej »

Najnowsze Informacje