R E K L A M A


Dożynki

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Wola Gułowska: Radiowe Dożynki
2015-09-09 16:58:00 Artykuł czytany 5158 razy


We wtorek 8 września, w uroczystość Narodzenia NMP w Sanktuarium Maryjnym w Woli Gułowskiej odbyły się Dożynki Diecezji Siedleckiej. Święto plonów przygotowała w tym roku parafia Gończyce.


Był to również kolejny program w ramach projektu „Radiowe Dożynki 2015, czyli nowe perspektywy dla rolnictwa wschodniej Polski w ramach nowej perspektywy finansowej i działania PROW 2014 – 2020" realizowanego wspólnie z Ministerstwem  Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Przed południem z proboszczem parafii Gończyce ks. kan. Janem Spólnym rozmawiał Andrzej Ilczuk, zaś z rolnikami – beneficjentami PROW z powiatu łukowskiego Anna Kupińska.

Rozmowa z proboszczem
parafii Gończyce
ks. kan. Janem Spólnym
POSŁUCHAJ

Wywiad „O tym się mówi” - Proboszcz parafii Gończyce ks. Jan Spólny mówi o tradycji dożynek diecezjalnych i tradycji wicia i święcenia wieńców dożynkowych na wsi. Obecnie mniej osób na wsi uczestniczy w wiciu wieńców ze względu na obowiązki zawodowe wielu osób. Przedstawił też program dożynek diecezjalnych i symbolikę ich przebiegu. Opowiadał też o integracji wiejskiej, tradycji pomocy i spotkań wiejskich.

---------------------------------------------------

Beneficjenci PROW


Zbigniew Górski, z m. Kolonia Bystrzyca
w gminie Wojcieszków,
hodowca trzody chlewnej
POSŁUCHAJ

Zbigniew Górski, z m. Kolonia Bystrzyca w gminie Wojcieszków korzystał Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Prowadzi on wspólnie z synem gospodarstwo hodowlane ukierunkowane na produkcję trzody chlewnej oraz produkcję ziemniaków. Obaj bardzo się starają, aby dobrze wykorzystywać dane im możliwości. Pierwszy wniosek złożyli w 2006 roku do SPO. Pozyskali niecałe 200 tys. zł, które przeznaczyli na przebudowę i adaptację budynku gospodarczego na budynek inwentarski. Później syn złożył wniosek na „Młodego rolnika” i tak to się zaczęło. W dalszym rozdaniu w latach 2007 – 2013 inwestował już syn. Pieniądze unijne przeznaczali na poprawę pracy w gospodarstwie, na efektywność, innowacyjność. W nowej perspektywie syn także będzie korzystał ze środków unijnych.

Mariusz Mateńko,
z m. Fiukówka w gminie
Krzywda
POSŁUCHAJ

Mariusz Mateńko, z m. Fiukówka w gminie Krzywda.  Mija już 15 lat od kiedy przejął od rodziców gospodarstwo. Jak sam mówi, prowadzenie gospodarstwa nie byłoby możliwe gdyby nie zewnętrzne środki, które mógł przez lata pozyskiwać, m.in. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Prowadzi gospodarstwo mleczne (90 krów mlecznych). Posiada ok. 50 ha własnych i ok. 60 ha dzierżaw. Przygodę z funduszami unijnymi rozpoczął w 2003 roku od programu przedakcesyjnego SAPARD. Zrobił sporo zakupów. Był to najtrudniejszy program, wymagający wielu wysiłków administracyjnych. Późniejsze środki były łatwiejsze do pozyskania. Wykorzystał całą pulę zarówno z programu SAPARD (125 tys.), Sektorowego Programu Operacyjnego (300 tys.), jak i później z PROW –u (300 tys.). Nie ma już żadnych zobowiązań związanych z tymi programami i czeka na uruchomienie kolejnych środków. Mówił też o trudnej sytuacji na rynku mleka oraz o skutkach suszy.

Bogusław Czajka,
rolnik z miejscowości Lisikierz
w gminie Wola Mysłowska
POSŁUCHAJ

Bogusław Czajka, rolnik z miejscowości Lisikierz w gminie Wola Mysłowska w powiecie łukowskim. Wspólnie z żoną od 20 lat prowadzi gospodarstwo rolne. Inwestuje w nie nieprzerwanie od 10 lat, korzystając m.in. ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. I jak podkreśla, dziś pracując na roli można godnie żyć. Obecnie prowadzi hodowlę bydła mlecznego. Jeszcze przed wejściem naszego kraju do UE przyjeżdżał na szkolenia do ODR w Łukowie. Najpierw zakupił ciągnik i maszyny towarzyszące, utwardził podwórko, plac manewrowy, zakupił kolejne maszyny. Wykorzystał większość możliwych funduszy. Wnioski składał dzięki pomocy ODR. Uważa że warto inwestować i pozyskiwać środki unijne na te inwestycje. Chce skorzystać z nowej perspektywy finansowania PROW.

Karol Jodełko
z m. Zimna Woda
w gminie Krzywda
POSŁUCHAJ

Karol Jodełko z m. Zimna Woda w gminie Krzywda, prowadzi z żoną i rodzicami gospodarstwo rolne o powierzchni 120 ha w tym 35 ha w dzierżawie. Zajmuje się produkcją zwierzęcą mleczno mięsną (180 sztuk) i produkcją roślinną. W 2005 roku skorzystał z programu SPO, później z działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Poza tym z działania „różnicowanie” oraz z „różnicowania” z Lokalnych Grup Działania. Za środki unijne wymienił na nowy cały park maszynowy. W ramach różnicowania zakupił sprzęt na usługi rolnicze. Miał obawy składając wnioski ale teraz twierdzi, że warto się o nie starać. W nowej perspektywie również chce skorzystać z pieniędzy unijnych. Chce wymienić park maszynowy , zakupić kombajn zbożowy i wybudować maszyny paszowe.

Piotr Osiński
z m. Kosuty
w gminie Stanin
POSŁUCHAJ

Piotr Osiński z m. Kosuty w gminie Stanin, prowadzi z małżonką gospodarstwo specjalizujące się w hodowli krów mlecznych (60 krów mlecznych i 60 jałówek). PROW pomógł im w zakupie maszyn: ciągnik, przyczepy zbierające do trawy, beczkowóz i jeszcze kilka maszyn drobniejszych. Pierwszy wniosek pomogła sporządzić pracownica ODR a drugi handlowiec z firmy, w której planowali zakup maszyn. Twierdzi, że warto było pozyskać środki unijne. Rolnik dodatkowo otworzył działalność usługową pozyskując środki z działania „Różnicowanie gospodarstw” i w ramach tego programu można było uzyskać 100 tys. dopłaty. Pozyskali w ten sposób środki na zakup dwóch ciągników. Chce skorzystać z funduszy w kolejnym programowaniu.
-------------------------------------------

Od 11.00 do 15.00  Katolickie Radio Podlasie  nadawało program z Woli Gułowskiej. W jego ramach transmitowana była Eucharystia pod przewodnictwem bpa Piotra Sawczuka.  Program prowadziła Ewa Pasternak, realizował Barłomiej Kobus, zaś o techniczną stronę transmisji dbał Artur Dernowski. Z gośćmi plenerowego studia rozmawiali Ewa Pasternak, Anna Kupińska  i Andrzej Ilczuk


Posłuchaj rozmowy z o.Januszem
Bębnikiem, przeorem klasztoru
oo.Karmelitów w Woli Gułowskiej   

O. Janusz Bębnik  przeor klasztoru oo. Karmelitów w Woli Gułowskiej mówił o tradycji organizowania dożynek diecezjalnych w Woli Gułowskiej o otwartości mieszkańców parafii, o najbliższych planach sanktuarium, o sanktuarium jako ważnym miejscu kultu maryjnego w tym regionie kraju. 



Posłuchaj rozmowy z Waldemarem Tomaszkiem,
sołtysem wsi Kownacica i autorami
wieńca dożynkowego

Waldemar Tomaszek sołtys wsi Kownacica i autorzy wieńca dożynkowego. Opowiadają o projekcie, symbolice i produktach i wykonaniu wieńca dożynkowego, przywiezionego na Dożynki Diecezjalne. Rolnicy opowiadali o sytuacji i warunkach pracy na wsi, o skutkach suszy i pracy komisji suszowych w gminie.

Posłuchaj rozmowy z Anną Grabowską, prezes i Jolantą
Ręcławowicz, wiceprezes Stowarzyszenia
Przyjaciół Gminy Adamów
,,Jedność”, Krystyną Bujak,
sołtys wsi Sobiska, członkinią Stowarzyszenia    

Anna Grabowska, przewodnicząca Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Adamów Jedność, Jolanta Ręcławowicz wiceprezes Stowarzyszenia i  Krystyna Bujak sołtys wsi Sobiska, członkini Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Adamów ,,Jedność”. Opowiadały o celach, działaniach na rzecz lokalnej społeczności Stowarzyszenia. Stowarzyszenie powstało w 2008 roku i w tym samym roku pozyskali z funduszy unijnych pozyskali pieniądze na zorganizowanie festynu rodzinnego „Nasze Maliniaki”, później dzięki dofinansowaniu z UE 40 – osobowa grupa dzieci i młodzieży  z gminy Adamów wyjechała na wycieczkę w Bieszczady. Następnie w ramach funduszu sołeckiego zbudowano altanę jako miejsce spotkań stowarzyszenia. Powstało jeszcze boisko, utwardzono plac. Obecnie w budowie jest świetlica „Malinowa zagroda sołtysa” – gdzie będzie biuro stowarzyszenia, pokoje gościnne, pomieszczenie na spotkania, galeria. W pierwszą niedzielę sierpnia co roku organizowany jest festyn „Nasze Maliniaki” podczas którego prezentowane są potrawy, ciasta z malin.
Anna Grabowska i Jolanta Ręcławowicz zajmują się uprawą malin. W drugiej części wywiadu mówiły o plonach, o wpływie suszy na te plony i o konieczności nawadniania tych krzewów, o opłacalności uprawy malin. Producentki mówiły też o pewnej przyszłości producentów malin. Opowiadały także o zakładach przetwórczych odbierających owoce.


Posłuchaj rozmowy z Wiolettą
Dąbrową, rolnikiem z Sokołowa

Wioletta Dąbrowa, rolnik z Sokoła. Posiada gospodarstwo 12 – hektarowe nastawione na uprawę zbóż i łąki. Zajmuje się też hodowla bydła mięsnego. Mięso odbiera Ł-meat Łuków. Mówi także o skutkach suszy i o niższych plonach. Dotychczas nie korzystali z dopłat z PROW, korzystają jedynie z dopłat bezpośrednich dla rolników. W nowej perspektywie będą się starać o dopłaty.

Posłuchaj rozmowy z Karolem Ponikowskim,
dyrektorem Muzeum Czynu Bojowego
Kleeberczyków w Woli Gułowskiej  

Karol Ponikowski, Dyrektor Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej, opowiedział m. in.: o zwiedzaniu multimedialnym Muzeum, o historii tego regionu i ostatniej bitwie kampanii wrześniowej w 1939 roku. Wyjaśnił kontrowersyjną sprawę zajęcia przez policję eksponatów muzealnych, czyli broni zgromadzonej w Muzeum. Ta sprawa wymogła na władzach samorządowych i Muzeum rozpoczęcie działań w kierunku prawnego ustanowienia Muzeum w Woli Gułowskiej. Karol Ponikowski opowiedział także o kształtowaniu wśród młodzieży postaw patriotycznych i o zainteresowaniu młodych ludzi wydarzeniami, które rozegrały się w tym regionie w 1939 roku. Zaprosił także na 6 października, kiedy obchodzone będą w tym regionie uroczystości związane z rocznicą ostatniej bitwy kampanii wrześniowej. Modernizacja Muzeum i Domu Kultury  została przeprowadzona w ostatnich latach  dzięki środkom unijnym. W nowej perspektywie Dyrektor placówki także liczy na pozyskanie  funduszy na nowe pomysły. Chce zagospodarować pozostałą część budynku, stworzyć m .in.: kantynę oficerską na wzór tych z okresu II Rzeczypospolitej, w planach ma także stworzenie miasteczka nawiązującego do tamtego okresu historycznego. Karol Ponikowski mówił też o działalności Domu Kultury w Woli Gułowskiej.

Posłuchaj rozmowy z Jackiem Białeckim,
naczelnikiem OSP Gończyce

Jacek Białecki, naczelnik OSP w Gończycach która bierze udział w Dożynkach w Woli Gułowskiej.  W OSP w Gończycach jest ok. 50 strażaków. Strażacy są w Krajowym Systemie Ratowniczo - Gaśniczym. Bardzo często są wzywani do wypadków na 17-tce. Posiadają 2 samochody: 1 średni STAR, którym wyjeżdżają do wypadków (samochód posiada zestaw do ratownictwa medycznego i technicznego Drugi pojazd  samochód ciężki marki JELCZ, sprowadzony z Wałbrzycha, pomieści 8,5 tys.  wody. Tego lata strażacy z OSP w Gończycach mieli więcej wyjazdów niż w poprzednich latach. Strażacy OSP w Gończycach wspierają także organizację imprez w regionie: koncertów, wydarzeń kościelnych. OSP w Gończycach jest stowarzyszeniem. Chcą się ubiegać w przyszłym roku o środki unijne na zakup średniego samochodu strażackiego.


Posłuchaj rozmowy z Elżbietą Radziej - kierownik,
Anną Klimek i Iwoną Kasperczyk z zespołu
ludowego z Gończyc 

Zespół ludowy z Gończyc - Elżbieta Radziej, Anna Klimek i Iwona Kasperczyk, członkinie zespołu ludowego z Gończyc opowiadały o programie artystycznym prezentowanym podczas dożynek, o próbach, przygotowaniach i samym przedstawieniu. Zespół  liczy 58 osób, jest to zespół wielopokoleniowy. Najstarszy członek zespołu ma 70 lat a najmłodszy 5 lat. Działają przy filii GOK w Gończycach. W każdy piątek mają próby.




Posłuchaj rozmowy z
Tomaszem Jaroszkiewiczem,
kierownikiem Łukowskiego
Biura Powiatowego ARiMR

Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Łukowie, Tomasz Jaroszkiewicz mówił o środkach jakie trafiły  do rolników w powiecie łukowskim. zarejestrowanych jest ok. 15 tys. beneficjentów natomiast aktywnie uczestniczyło w działaniach związanych z PROW i płatnościami bezpośrednimi ok. 12 tys. rolników. Pomoc polegała na dwutorowych działaniach. Po pierwsze było to dofinansowanie inwestycji, dofinansowanie modernizacji gospodarstw rolnych, czy uzyskanie premii na rozpoczęcie działalności rolniczej. Druga forma pomocy była związana z dopłatami do poszczególnych rodzajów działalności rolniczej związanej np.: z działalnością rolno - środowiskową, czyli uprawą pewnych gatunków roślin, lub hodowlą zwierząt. najczęstszą pomocą było dofinansowanie z tytułu gospodarowania na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania, czyli z tytułu ONW. Kolejne popularne działanie to "Modernizacja gospodarstw rolnych", "Młody rolnik" oraz "Różnicowanie działalności rolniczej". Z PROW 2007 - 2013 ;do rolników z powiatu łukowskiego trafiło ok. 350 milionów zł. Największe kwoty były wypłacane przez BWI i na ONW. Jego zdaniem rolnicy dobrze wydatkują pozyskane pieniądze.

------------------------------------------

Debatę ,,Wieś środkowo-wschodniej Polski w nowej perspektywie finansowej UE", w której wzięli udział Leszek Świętochowski, prezes Agencji Rynku Rolnego, Przemysław Litwiniuk, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego, Janusz Kozioł, starosta łukowski oraz Sławomir Skwarek, wójt gminy Adamów, prowadził Andrzej Ilczuk. POSŁUCHAJ


AI/DJ
wykop


- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje