Blok promocyjny

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Wykrywacz kłamstw na Podlasiu? Kiedy można skorzystać z badania wariografem?
2021-10-21 10:56:00 Artykuł czytany 297 razy


Wariograf, poligraf, wykrywacz kłamstw - wszystkie te określenia oznaczają urządzenie, któremu można poddać człowieka, w celu zbadania reakcji jego organizmu na zadawane pytania. Badanie wariografem może służyć osobom prywatnym, firmom lub być przeprowadzane w celach procesowych, w tych ostatnich jego wynik nigdy nie może być dowodem przesądzającym, a jedynie pomocniczym.


Historia badań poligraficznych w Polsce

Wariograf to wynalazek istniejący od ponad stu lat, pierwszy profesjonalny sprzęt powstał w 1921 roku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce tematyka badań wariograficznych pojawiła się już w 1939 roku, jako wzmianka w literaturze na temat badania odruchów i psychologicznej diagnostyki dla celów śledczych, a pierwsze użycie wariografu w miało miejsce w 1963 roku, w sprawie dotyczącej zabójstwa, której pojawiły się dwa przeciwstawne oskarżenia, a wyniki badań okazały się spójne z pozostałymi dowodami w sprawie i zostały włączone do materiału dowodowego. Wtedy badania wariografem wciąż jednak były traktowane głównie jako eksperyment i uważane za bezsensowne i mało wiarygodne. Kilka lat później wariograf zaczął być używany przez służby cywilne i militarne i wykorzystywany w dochodzeniach wojskowych. W 1976 roku przeprowadzono szereg badań sprawdzających skuteczność wariografu, a po roku eksperymentów w 1977 roku rozpoczęto stosowanie go w sprawach kryminalnych. Od tamtej pory urządzenie jest stale wykorzystywane w kryminalistyce i pomogło w doprowadzeniu do końca wielu spraw.

Jak działa wariograf?

Celem wariografu jest potwierdzenie lub wykluczenie pewnych podejrzeń. Urządzenie jest stosowane nie tylko dla wykrywania sprawców przestępstw i składania fałszywych zeznań, wykorzystuje się go również w celu oczyszczania z fałszywych oskarżeń i zarzutów lub udowadniania prawdomówności.

Użycie wariografu wymaga zapewnienia odpowiednich warunków. Badanie przeprowadzane jest w pomieszczeniu pozbawionym zbędnych przedmiotów, które mogą rozpraszać uwagę i powodować dekoncentrację badanego. Otoczenie musi sprzyjać koncentracji i zapewniać odpowiedni komfort. Osoba badana jest zobowiązania do podpisania oświadczenia o dobrowolnym poddawaniu się badaniu, przedstawiane są jej pytania, które będą zadane podczas testu, które musi zaakceptować lub odmówić odpowiadania na nie. Test ma na celu zweryfikowanie informacji przekazywanych przez osobę badaną i polega na analizie reakcji fizjologicznych na otoczenie, poprzez udzielanie odpowiedzi na ustalone wcześniej pytania.

Badany zostaje podłączony do czujników, w które wyposażony jest wariograf. Badane jest ciśnienie krwi, puls, temperatura ciała, oddech, a nawet drżenie głosu, opór skóry i potliwość ciała. Po zadaniu wszystkich pytań testowych zbierana jest opinia o badaniu, by wykluczyć przypadkowość reakcji na którekolwiek z pytań. Po teście i badaniu eksperci przygotowują analizę na podstawie wyników zapisanych na wariografie, która później przedstawiana jest klientowi zlecającemu badanie. Samo badanie jest niezwykle dyskretne, a wyniki oraz cel badań mają charakter poufny i udostępniane są wyłącznie osobie zamawiającej i badanej.

Na czym polega badanie poligraficzne?

Badanie może dotyczyć niemal każdej sprawy, a przygotowaniem pytań zajmują się eksperci, mający pełną wiedzę na temat tego, jak powinno wyglądać i przebiegać. Warunkiem przeprowadzenie badania jest przede wszystkim osobista i pisemna zgoda osoby, na której ma być przeprowadzone. Badania wariografem są przeprowadzane w specjalnie do tego celu przygotowanym pomieszczeniu, które nie dopuszcza żadnych czynników zewnętrznych, dzięki temu są skuteczne i wiarygodne.

Podczas badania zadawane są pytania obojętne (nic niewnoszące do sprawy), kontrolne (w których badany jest proszony o skłamanie) i krytyczne (ściśle powiązane ze sprawą). Zadawane pytania zawsze muszą sugerować odpowiedź „tak” lub „nie”, nie mogą wymagać żadnych odpowiedzi złożonych i opisowych, nie mogą być to pytania sugerujące, niejasne, niezrozumiałe lub zbyt ogólne czy dotyczących przyszłości, lub zawierające kilka kwestii w jednym pytaniu. Wariograf, choć jest nazywany wykrywaczem kłamstw, to nie jest w stanie stwierdzić czy osoba badana na pewno kłamie bądź na pewno mówi prawdę. Ujawnia jednak, które pytania wzbudziły określoną reakcję fizjologiczną. Analiza danych uzyskanych podczas badania pozwala określić, jaka jest zgodność pomiędzy tym, co dana osoba wie, a tym, co mówi. Wariograf pozwala stwierdzić, czy badana osoba ma ślady pamięciowe i emocjonalne na temat danego zdarzenia. Uważa się, że prawidłowo przeprowadzone badanie wariograficzne jest skuteczne nawet w 98%.

Kiedy można skorzystać z wariografu?

Badania wariografem są najczęściej przeprowadzane w sprawach karnych. Polskie prawo dopuszcza zastosowanie badania na podejrzanych w sprawie, oskarżonych, a nawet świadkach, ale wynik takiego badania stanowi wyłącznie materiał pomocniczy w toku śledztwa. Badaniu może zostać poddany również podejrzany, któremu jeszcze nie postawiono zarzutu. Złożone przez oskarżonego oświadczenia podczas badania mogą zostać wykorzystane dowodowo. Kiedy zlecić takie badanie? Na wstępnym etapie dochodzenia lub w momencie, gdy brakuje materiału dowodowego, pojawiają się wątpliwości co do wiarygodności zeznań lub gdy wystąpi sytuacja "słowo przeciwko słowu". Wykonanie badania musi zostać zlecone przez biegłego i powinno być przeprowadzane wyłącznie przez uprawnione do tego osoby w wyspecjalizowanych placówkach, takich jak Instytut Badań Poligraficznych.

Z wariografu mogą bez problemu skorzystać także osoby prywatne, np. w sprawach rodzinnych, w celu weryfikacji wierności i potwierdzenie lub wykluczenia zdrady, w przypadku konfliktów sąsiedzkich, czy w celu wykrycia sprawców kradzieży, a także firmy na wypadek pomówień służbowych, celu selekcji kandydatów na pracowników lub sprawdzania lojalności pracowników (wykonanie takiego badania również wymaga zgody osoby badanej). Badania może zamówić każda osoba, telefonicznie lub przez formularz elektroniczny, poprzez rezerwację terminu i wybór lokalizacji oraz dokonaniu wpłaty zadatku. Eksperci przeprowadzają badanie w wybranym terminie, a analiza wyników dostępna jest już chwilę po jego zakończeniu. Zlecający otrzymuje wtedy treść pełnego raportu.

Przepisy regulujące wykorzystanie wariografu

W polskich aktach prawnych nie pojawia się termin badań wariografem, a jedynie występuje określenie badań psychofizjologicznych, badań psychofizycznych lub badań mających na celu kontrolę nieświadomych reakcji organizmu. Kodeks postępowania karnego po nowelizacji z 2003 roku umożliwia wykorzystanie urządzenia w celu ograniczenia kręgu osób podejrzanych lub ustalenia wartości dowodowej ujawnionych już śladów. Według orzeczenia Sądu Najwyższego z 2015 roku wariograf może zostać wykorzystany w sprawie, ale wyniki badania nie mogą być samodzielnym, ani podstawowym dowodem w sprawie. Badanie nie może zastępować przesłuchania, nie powinno być wykonywane biegłego ani organ przeprowadzający przesłuchanie oraz nie może być przeprowadzone podczas trwania przesłuchania, ani nawet w dniu przesłuchania.

Gdzie w Polsce wykonywane są badania wariografem?


Instytut Badań Wariograficznych jest profesjonalną organizacją, która z pomocą doświadczonych naukowców, ekspertów, biegłych i kryminologów wykonuje badania nowoczesnymi, atestowanymi wariografami na terenie całej Polski. Istnieje aż 27 placówek wykonujących badania na terenie całego kraju. Kompetencje Instytutu Badań Wariograficznych są potwierdzone przez Komendę Główną Policji oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dawniej korzystano ze sprzętu analogowego, a obecnie do badań wykorzystywane są dużo bardziej skuteczne urządzenia cyfrowe, w których papierowe taśmy są zastąpione nośnikami elektronicznymi, a analiza sygnałów otrzymanych przez czujniki wariografu jest wykonywana za pomocą algorytmów. Przeprowadzenie badania jednej osoby to koszt od 1000 do 2000 złotych. Badania tworzone przez ekspertów są konsultowane ze zlecającym badanie, który może ułożyć od 1 do 4 pytań zadawanych później badanej osobie.
 
wykop
foto

Kosiarka spalinowa czy elektryczna - co wybrać?
2021-12-03 13:37:01 Kategoria:

Każdy właściciel przydomowego ogródka chce, by ten wyglądał jak najlepiej. Jednym z najpopularniejszych sposobów na uzyskanie estetycznego efektu jest posiadanie...

więcej »
foto

Ból po wyrwaniu ósemki – jak sobie z nim poradzić?
2021-12-02 12:03:06 Kategoria:

Większość osób kojarzy wyrwanie ósemki z dużym bólem. Trzeba jednak pamiętać, że stopień nasilenia objawów zależy w głównej mierze od indywidualnej wrażliwości...

więcej »
foto

Pomoc prawna - sprzeciw od nakazu zapłaty
2021-12-01 07:40:32 Kategoria:

Nie da się ukryć, że sprawy o zapłatę długów trafiają do polskich sądów niezwykle często. Niestety wiele osób pozwanych przez banki, firmy windykacyjne i pożyczkowe...

więcej »
foto

Wybieramy suszarkę do włosów - na jakie parametry...
2021-12-01 07:14:43 Kategoria:

Suszarka ma za zadanie wysuszyć nasze włosy, ale oprócz tego może posiadać również dodatkowe funkcje oraz charakteryzować się określonymi parametrami. Na co więc...

więcej »
foto

Jak wybrać najwyższej jakości materac piankowy?
2021-11-30 13:34:16 Kategoria:

Wybór odpowiedniego łóżka wydaje się dla wielu osób jedną z najważniejszych kwestii związanych z wyposażeniem sypialni. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, z...

więcej »
foto

Dobra karma dla kota — czyli jaka?
2021-11-29 12:26:41 Kategoria:

Koty są mięsożercami. Przy ich karmieniu należy więc zwracać uwagę na wysoki udział mięsa w karmie. Najlepiej byłoby, gdyby jej reszta składała się z warzyw....

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, starając się o kredyt hipoteczny?
2021-11-29 11:04:20 Kategoria:

Własne mieszkanie to marzenie wielu osób, w szczególności tych, które dopiero rozpoczynają dorosłe życie. Niemniej jednak sfinansowanie jego zakupu z oszczędności...

więcej »
foto

XXIV Targi Rękodzieła Artystycznego, czyli pokaż nam...
2021-11-24 14:24:19 Kategoria:

Stare miejsce, nowi wystawcy, stara tradycja, nowe atrakcje. Spotykamy się po raz 24 na Targach Rękodzieła Artystycznego w Parku Handlowym Arche w Siedlcach. To wydarzenie...

więcej »
foto

„Bliżej Unii Europejskiej” - cykl audycji na...
2021-11-19 15:55:40 Kategoria: Wybierz kategorie

Na antenie Katolickiego Radia Podlasie ponownie rusza cykl audycji poświęconych Unii Europejskiej. Będzie można w nich usłyszeć o bieżących działaniach wspólnoty,...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

29 lat Audycji Trzeźwiejących Alkoholików
2021-11-09 17:52:06 Kategoria:

Audycja Trzeźwiejących Alkoholików "Boże użycz nam pogody ducha" ma 29 lat. Nadawana jest na antenie Radia Podlasie od początku w niezmienionym kształcie. 11 listopada o...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoGrudzień 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

ŁUKÓW, 03.12

Girls Riders Łuków: Mikołajkowa Zbiórka Darów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.12 10:00 - 04.12 15:00

XXIV Targi Rękodzieła Artystycznego w Siedlcach

więcej »
4

ŁOSICE, 04.12

Męski różaniec w Łosicach

więcej »
5

POWIAT SIEDLECKI, 05.12

Piknik offroad w Czerniejewie dla Gabrysi chorej na SMA1

więcej »

GARWOLIN, 05.12

Mikołaje, do biegu!

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.12 17:00

Ks. Radosław Łydkowski wyjeżdża do pracy misyjnej na Kubie

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.12

Łuków: W świątecznej krainie

więcej »
7

ŁUKÓW, 07.12

Łuków: dowiedz się więcej o programie Czyste Powietrze

więcej »

ŁUKÓW, 07.12

Gmina Łuków: kolejna akcja szczepień

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.12

Wykład Wojciecha Orlińskiego pt. Lem. Życie nie z tej Ziemi

więcej »
9 10 11

PARCZEW, 11.12

Wieczór Uwielbienia w parczewskiej Bazylice

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.12 13:00

Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzale

więcej »
12
13 14 15

ŁUKÓW, 15.12

Gmina Stanin: kurs obsługi komputera

więcej »
16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje