Blok promocyjny

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Dla seniorów i dla młodych
2018-10-12 08:43:50 Artykuł czytany 455 razy


wywiad z łukowskim radnym miejskim Piotrem Płudowskim, kandydującym w wyborach burmistrzowskich.


Z danych GUS dowiadujemy się, że Łuków się wyludnia. Mamy co prawda dodatni przyrost naturalny lecz ujemne saldo migracji. Więcej łukowian z miasta wyjeżdża niż doń przyjeżdża. Jak Pan ocenia to zjawisko?
Jako szkodliwe na przyszłość. Nie chcę snuć kasandrycznych wizji, kiedy to ostatni wyjeżdżający zgasi światło, bo to jest odległy czas i wszystko może się zdarzyć. Ale już teraz niepokojące jest zmniejszanie się ludności miasta na poziomie 7,5 promila. W regionie do miast z wynikami gorszymi zalicza się tylko Kosów Lacki z saldem równym minus 8,5 promila oraz Stoczek Łukowski ze wskaźnikiem minus 15,6 promila. Mniej mieszkańców, przede wszystkim młodych, bo ci głównie emigrują z Łukowa, to mniej podatków od osób fizycznych, mniej przedsiębiorstw płacących podatki. A dochody miasta na cele społeczne, takie jak budowa dróg, chodników, jak opieka społeczna czy oświata i wiele innych, składają się właśnie z pewnej części podatków. Naszemu miastu grozi szybkie starzenie się. A miasto-senior, to tak jak człowiek w starszym wieku. Wiadomo, że łukowscy seniorzy to  wspaniali ludzie, od których można się wiele mądrego nauczyć i nie raz brać z nich przykład. Jednak wiek wiąże się z pewnymi ograniczeniami. W naszym mieście będzie podobnie.

Czy zjawisku nadmiernego starzenia się Łukowa można przeciwdziałać?

Można i trzeba. Żeby ludzie nie wyjeżdżali z miasta, muszą się w nim dobrze czuć. Muszą mieć warunki do edukacji i możliwość zdobycia atrakcyjnych zawodów. Muszą znaleźć satysfakcjonującą pracę, mieć gdzie zamieszkać z założoną rodziną i zapewnić dzieciom właściwą opiekę. Dla ludzi młodych, posiadających dzieci, proponuję wybudowanie żłobka na 70 miejsc na pograniczu osiedli Chącińskiego i Klimeckiego, w miejscu gdzie stoi nieczynna kotłownia PEC. Jeżeli okazało by się, że potrzeba więcej podobnych placówek, pojawiłyby się też w innych częściach miasta.

Pierwszą potrzebą dorosłej łukowskiej młodzieży są mieszkania. A tych w mieście jest mało i są bardzo drogie. Co Pan ma do zaproponowania tym, którzy już zaczęli pakować walizki?

Miasto, poza lokalami komunalnymi nie buduje i nie sprzedaje mieszkań, więc nie obiecam, że będę je rozdawał. Poprawy sytuacji mieszkaniowej upatruję w obniżeniu cen za działki budowlane i cen za lokale sprzedawane na wolnym rynku. Doprowadzi do tego konsekwentna polityka miasta polegająca na zwiększeniu konkurencji pomiędzy deweloperami. Potrzeba też zainicjować proces scalenia gruntów, które na planie zagospodarowania przestrzennego Łukowa są przeznaczone pod budownictwo. Scalenie przeprowadzone w porozumieniu i za zgodą właścicieli gruntów, dałoby miastu możliwość inwestowania na tych terenach. Konieczne będzie również wytyczenie dróg dojazdowych do nowych działek budowlanych oraz wykonanie tam przyłączy wodociągowych, kanalizacyjnych. W taki sposób tereny pod budownictwo miejskie, zaznaczone kolorowymi polami na planie zagospodarowania przestrzennego, miałyby odzwierciedlenie w rzeczywistości. Zachęcenie do inwestowania na uwolnionych terenach więcej niż jednej firmy budowlanej zaowocowałoby spadkiem cen. W mojej ocenie dotychczas bariery utrudniające wymienione prace, powodowało silne lobby deweloperskie, któremu zależy na utrzymaniu w Łukowie wysokiej ceny za mieszkania.

A co z miejscami pracy?

Samorząd powinien tworzyć warunki do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, chociażby poprzez istniejącą strefę ekonomiczną. Tymczasem rozpoczęto tam zaledwie jedną inwestycję, w dodatku budzącą kontrowersje. Postępowanie obecnego burmistrza nie zmierzało do ich ograniczania.

Rozmawiamy głównie o potrzebach ludzi bardzo młodych i w tzw. wieku produkcyjnym. W mieście jest niemało takich, których dobijają kolejki do lekarzy, bariery architektoniczne czy trudności w przemieszczaniu się po mieście. Co z ich problemami?
W Łukowie mamy kilka tysięcy ludzi starszych, a z oferty Uniwersytetu Trzeciego Wieku korzysta zaledwie kilkadziesiąt osób. Podobną proporcję widzę przy analizie ofert poszczególnych klubów seniorów czy nawet Łukowskiej Rady Seniorów. To świadczy, że miasto ma bardzo skromne propozycje dla starszych. Stąd w moim programie postuluję utworzenie Centrum Aktywnego Seniora - miejsca, w którym można się spotykać i realizować własne zamierzenia. Tam też można by organizować spotkania międzypokoleniowe, porady prawne itp.

A co oprócz spotkań i rozrywki? Jak zminimalizować codzienne kłopoty seniorów, jak np. wysokie krawężniki, na które ciężko wjechać wózkiem inwalidzkim?
Jedną z propozycji, która ma ulżyć w codziennych trudach jest zorganizowanie w Łukowie komunikacji miejskiej. Byłyby ona dla wszystkich, ale grupa starszych mieszkańców Łukowa, w szczególności zamieszkująca obrzeża miasta, jest szczególnym adresatem pomysłu. Wiem doskonale jak dużo problemów sprawia starszym dostanie się do centrum. Jeśli chodzi o korzystniejsze rozwiązania infrastrukturalne, to trzeba dokonać przeglądu miejsc, które wskazują członkowie Łukowskiej Rady Seniorów. W miarę możliwości i posiadanych pieniędzy muszą być one poprawiane.

Porozmawiajmy jeszcze o Radzie Seniorów. Jest to organ doradczy burmistrza. Tymczasem przez rok Łukowska Rada Seniorów nie zajmowała się opiniowaniem czegokolwiek, bo jej na to nie pozwolono. Jak według Pana powinna wyglądać współpraca burmistrza z taką radą?
Zupełnie inaczej niż teraz. Radni-seniorzy powinni być informowani o projektach uchwał i muszą mieć prawo wypowiadania się na sesjach. Gdy wyborcy zdecydują powierzyć mi mandat burmistrza, będę korzystał z opinii Łukowskiej Rady Seniorów w wielu sprawach. Teraz jej działalność to przykład mało poważnego traktowania seniorów. Oni nie mają nawet swojego stałego miejsca spotkań. Centrum Aktywnego Seniora z mego programu wyborczego, to właśnie miejsce m.in. dla Łukowskiej Rady Seniorów.

Walczy Pan o mandat burmistrza. Dlaczego?
Jako radny widziałem jak załatwia się sprawy miasta i jego mieszkańców. Doszedłem do wniosku, że potrzebna jest zmiana gospodarza, by lepiej niż dotychczas reprezentować interesy łukowian i lepiej zarządzać miastem.

Dziękuję za rozmowę.
Materiał sfinansowany przez Komitet Wyborczy Wyborców Alternatywa dla Łukowa


wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

Co, gdzie, kiedy

w lewoGrudzień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.12

Targi Rękodzieła Artystycznego w Siedlcach

więcej »

SIEMIATYCZE, 01.12

Ciechanowiec: 38. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.12 16:00

Bezalkoholowy Bal Andrzejkowy w Bialej Podlaskiej

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.12

Targi Rękodzieła Artystycznego w Siedlcach

więcej »

SIEMIATYCZE, 02.12

Ciechanowiec: 38. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego

więcej »

ŁUKÓW, 02.12

ŁOK: giełda kolekcjonerów

więcej »

SOKOŁÓW, 02.12

O El Greco. Spotkanie z Izabellą Galicką i Katarzyną Kowalską

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.12 11:00

Spotkanie autorskie Marka Maliszewskiego i Adama Palucha

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.12 12:00

Gwiazdka Mikołaja, czyli Mikołaj dla wszystkich

więcej »

SIEMIATYCZE, 02.12 13:00

Mielnickie morsy zaczynają sezon

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.12 17:00

Spotkanie z Leszkiem Żebrowskim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.12 18:00

Siedlce: Koncert Mariusza Adamczaka & STELLAIRE

więcej »
3

MIASTO SIEDLCE, 03.12

Co nam zagraża w cyberprzestrzeni?/AKTUALIZACJA

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.12

„Stanisław Pigoń – bp Ignacy Świrski” – wykład w MBP

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 04.12

Biała Podlaska: Otwarcie lodowiska

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.12

Siedlce: Akcja Honorowego Krwiodawstwa służb mundurowych

więcej »

RADZYŃ, 04.12

Uczniowie radzyńskiej Szkoły Muzycznej zagrają dla Niepodległej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.12 17:00

„Stanisław Pigoń - bp Ignacy Świrski. Wilno - Siedlce - akademickie przyjaźnie”

więcej »

RADZYŃ, 04.12 17:00

Radzyń: Opowiedzą o pielgrzymce do Santiago De Compostela

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.12

KPS zagra z wiceliderem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.12 11:00

Wykład Jędrzeja Majki dla słuchaczy SUTW

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.12 14:00

Wykład Jędrzeja Majki dla słuchaczy SUTW

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.12

Siedlce: Disco Lodowisko

więcej »

ŁUKÓW, 06.12

Mikołajki w Kinie Łuków

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.12

Mikołajkowe kino w Mielniku

więcej »

ŁUKÓW, 06.12 13:30

Łuków: zaproszenie do „Świątecznej Krainy”

więcej »

LUBARTÓW, 06.12 17:00

Mikołajki teatralne

więcej »

DROHICZYN, 06.12 17:00

Mikołajki w Drohiczynie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.12 18:00

Wieczór poetycki Pauliny Filimon

więcej »
7

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 07.12

Biała Podlaska: Spotkanie z Marią Szyszkowską

więcej »

LUBARTÓW, 07.12 11:00

Młodzieżowy Koncert Mikołajkowy

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.12

Koncert na zakończenie jubileuszu diecezji siedleckiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.12

Katedra siedlecka: Uroczyste zakończenie Jubileuszu 200-lecia Diecezji

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 08.12

CHARYTATYWNY BIEG MIKOŁAJÓW oraz ŚNIEŻYNEK

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.12

Siatkarze zagrają dla Gabrysi

więcej »

ŁOSICE, 08.12

V Łosicki Jarmark Bożonarodzeniowy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.12

Pobiegną dla Gabrysi

więcej »

ŁOSICE, 08.12

Jarmark Bożonarodzeniowy w Łosicach

więcej »

DROHICZYN, 08.12 10:00

Turnieje Tańców Polskich Drohiczyn 2018

więcej »

GARWOLIN, 08.12 11:00

Piłkarski weekend w Garwolinie. Turniej im. Jana Piesiewicza

więcej »

SIEMIATYCZE, 08.12 14:00

Świąteczne warsztaty w Ciechanowcu

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.12

Mikołajkowy Charytatywny Turniej Halowej Piłki Nożnej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.12

Mikołajki w kinie

więcej »

ŁOSICE, 09.12

Jarmark Bożonarodzeniowy w Łosicach

więcej »

DROHICZYN, 09.12

Muniek i Przyjaciele – koncert w Drohiczynie

więcej »

ŁOSICE, 09.12

V Łosicki Jarmark Bożonarodzeniowy

więcej »

MIĘDZYRZEC, 09.12

Międzyrzec Podlaski: Początek sezonu morsowania

więcej »

WŁODAWA, 09.12

XX Powiatowy Przegląd Widowisk Obrzędowych w Hańsku

więcej »

ŁUKÓW, 09.12 14:00

Łuków: niedziela z Mikołajami

więcej »
10 11

MIASTO SIEDLCE, 11.12 18:00

Zimowo-świąteczny koncert Studia Piosenki Singers i Zespołu Wokalnego Sweet Angels

więcej »
12

ŁUKÓW, 12.12

Łuków: Msza Święta z modlitwą o uzdrowienie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.12 11:00

Piosenki Bułata Okudżawy - koncert Dominiki Żukowskiej i Andrzeja Koryckiego dla słuchaczy SUTW

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.12

Nasza klasa w PRL-u II - spektakl Alternatywnego Teatru Tańca LUZ

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.12

38 spotkanie VITOexTrEAM z Andrzejem Mellerem

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.12

Gitariada 2018

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.12

38 spotkanie VITOexTrEAM z Andrzejem Mellerem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.12

Gala zakończenia VII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 14.12 18:00

X Doroczna Wystawa Fotografii Fotoklubu Podlaskiego

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.12

Mikołajkowy Turniej Siatkarskich Trójek

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.12 15:00

Moto - Wigilia w Siedlcach

więcej »

ŁUKÓW, 15.12 18:00

Łuków: Koncert Kolęd i Słodkich Serc

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.12

Koncert w MOK: Piosenka poetycka klasycznie i świątecznie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 16.12

Jarmark Bożonarodzeniowy w Terespolu

więcej »

SOKOŁÓW, 16.12

18. Jarmark Bożonarodzeniowy w Sokołowie Podlaskim

więcej »

RADZYŃ, 16.12 13:00

„Zauważ drugiego człowieka” w Ulanie-Majoracie

więcej »
17 18

MIĘDZYRZEC, 18.12

Gala Kultury Powiatu Bialskiego

więcej »
19

SOKOŁÓW, 19.12

Spotkanie opłatkowe sokołowskich seniorów

więcej »
20 21 22 23
24 25 26 27 28 29

DROHICZYN, 29.12 18:00

Świąteczny koncert w Drohiczynie

więcej »
30
31

Najnowsze Informacje