Blok promocyjny

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Rozwiązania 5G – jak najszybciej
2020-10-26 09:26:27 Artykuł czytany 581 razy


O technologii 5G powiedziano już bardzo dużo. Również w audycji z cyklu Po Prostu Gospodarka poruszaliśmy już ten temat. Wtedy mówiliśmy przede wszystkim o możliwościach jakie nowe rozwiązania niosą, dzisiaj trochę o ich skutkach dla gospodarki i zagrożeniach, jakie mogą pojawić się, jeżeli prześpimy w cudzysłowie ten wielki skok jak chcą niektórzy.


Ale zacznijmy od przypomnienia podstawowych wiadomości – tego co już wiemy na temat nowych rozwiązań. A wiemy całkiem sporo, między innymi to, co nam ta nowa technologia może zaoferować – mówi Piotr Dubno, analityk finansowy, dyrektor finansowy technologicznej spółki Motivizer.

Jak podkreśla, przy wykorzystaniu 5G zwiększa się skokowo przepustowość sieci, a dodatkowo rośnie prędkość. To pozwala między innymi na sterowanie, na przykład samochodami autonomicznymi, w czasie rzeczywistym. Na uwagę zasługuje również tzw. warstwowanie sieci, czyli możliwość przystosowania jej ustawień do konkretnych potrzeb użytkownika końcowego.

Co to oznacza dla biznesu? To, zdaniem naszego gościa wielkie możliwości, ale i wyzwania. Jak powiedział Piotr Dubno, muszą powstać nowe modele biznesowe, które będą w stanie wykorzystać nowe możliwości – i to muszą powstać szybko. Zwrócił uwagę, że każde opóźnienie poszczególnego rynku będzie miało swoje konsekwencje – również finansowe. Mówi się tu o konkretnych pieniądzach – kilku miliardach euro tylko w pierwszym okresie.

Tu warto zwrócić uwagę na zmieniający się rynek. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu opierał się on przede wszystkim na dobrach materialnych. Teraz coraz bardziej oddaje pole technologii i wiedzy. To za nie inwestorzy są skłonni płacić – tak naprawdę coraz większe pieniądze.

W tym kontekście „przespanie” czasu, w którym należy zabezpieczyć odpowiednią infrastrukturę może mieć kolosalne i niestety, niedobre skutki dla poszczególnych gospodarek.

Budowa infrastruktury 5G jest więc, zdaniem naszego gościa, niezbędna do szybkiego rozwoju Kraju. To również jest wyzwanie, zwłaszcza, jeżeli weźmie się pod uwagę głosy mówiące o zagrożeniach wynikających z uczestnictwa firm z Państwa Środka w tym procesie. Tu musi odbyć się szeroka dyskusja, uwzględniająca również stan obecny i wykorzystanie chińskiej technologii w już obecnie funkcjonującym polskim systemie telekomunikacji.

Jak podkreśla Piotr Dubno, ta dyskusja, jak i wdrożenie konkretnych rozwiązań nie może być odciągane w czasie. Jeżeli nie wdrożymy technologii odpowiednio szybko, inne kraje nas wyprzedzą i pojawi się spora przepaść na rynku nowych rozwiązań. Ucierpią nie tylko odbiorcy usług, ale i cała gospodarka. POSŁUCHAJ

fot. pixabay.com

Mji [ja]
wykop

Komentarze

  • Polak
    2020-10-26 19:53:24

    arrow

    Szkoda, że nie mówi się o zagrożeniach zdrowotnych związanych z oddziaływaniem sieci 5G na ludzi. Poczytajcie o tym jak testowano w USA sieć 5G na lotnisku - pracownicy lotniska masowo chorowali na raka.Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

foto

Nielimitowany internet mobilny - LTE bez limitu - gdzie...
2020-12-02 10:24:49 Kategoria:

Pełna swoboda, duża niezależność i stały dostęp do sieci w dowolnym miejscu - Internet mobilny bez limitu to doskonały wybór zarówno do domu, jak i do biura. Jeszcze...

więcej »
foto

Wśród gąszcza tłumaczeń staramy się wyróżnić...
2020-12-01 10:41:27 Kategoria:

Wśród gąszcza tłumaczeń staramy się wyróżnić jakością i naszą pasją…. Żyjemy w dynamicznie zmieniających się czasach, w świecie informacji, w erze Internetu,...

więcej »
foto

Hity w sezonie jesień-zima!
2020-11-30 11:18:45 Kategoria:

Każdy sezon przynosi nam pewne nowości w modzie. Niektóre się powtarzają w nieco odświeżonym wydaniu, inne natomiast dopiero torują sobie drogę. Te na jesień-zimę są...

więcej »
foto

Zanzibar, Tanzania czy Mauritius? – Egzotyczne i...
2020-11-27 12:19:38 Kategoria:

Poszukujesz pięknych wakacji w tropikalnej scenerii i z dala od tłumów? Marzysz o ciepłej wodzie i kąpielach w krystalicznych wodach Oceanu Indyjskiego? Śnisz o ucieczce...

więcej »
foto

Nowy punkt pobierania wymazów w kierunku COVID-19 na...
2020-11-27 12:12:24 Kategoria:

23 listopada Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o. o. uruchomiło punkt pobierania wymazów w kierunku COVID-19.

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Debiutancka płyta aktora Janka Traczyka w Radiu Podlasie
2020-12-01 12:28:30 Kategoria:

Janek Traczyk - aktor, który znany jest szerszej publiczności z warszawskiego Teatru Roma, gdzie wcielał się w główne role w musicalach „Piloci" oraz „Aida" oraz...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoGrudzień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.12

Koncert LIVE zespołu VIBRANT już 4 grudnia!

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.12

Siedlce: X Męski Różaniec

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.12

Mikołajkowa akcja łukowskiego klubu „Ostoja”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.12 11:00

II Charytatywny Bieg Mikołajkowy z Dwójką w formie wirtualnej

więcej »
7 8

MIASTO SIEDLCE, 08.12

Mikołajki z Renatą Piątkowską

więcej »
9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Najnowsze Informacje