Blok promocyjny

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Oprocentowanie lokat w bankach - kluczowe informacje w pigułce
2020-06-01 13:54:23 Artykuł czytany 574 razy


Cel zakładania lokat oszczędnościowych jest różny, dlatego nie ma jednej najlepszej oferty, która w 100% odpowiadałaby każdemu. Niektóre osoby chcą ochronić swoje środki przed inflacją, czyli spadkiem ich siły nabywczej. Inni zaś odkładają pieniądze na emeryturę, dla dzieci bądź wnuków. Bez względu na to jaki cel nami kieruje, każda decyzja finansowa powinna być dokładnie przemyślana. Oprocentowanie lokat w bankach różni się m.in. ze względu na długość trwania lokaty. Co warto o nim wiedzieć? Gdzie szukać najbardziej aktualnych zestawień ofert?


Do kogo są skierowane lokaty krótkoterminowe?

Każdy bank indywidualnie określa czas trwania lokaty, dlatego przed wyborem konkretnej oferty warto zdecydować, na jak długo chcemy ulokować nasze środki. To jedna z najważniejszych kwestii. Należy dokładnie przeanalizować, czy dane środki finansowe nie będą potrzebne na inne cele. W niektórych przypadkach lokaty krótkoterminowe trwają nawet jeden miesiąc, choć bardziej popularne są 2, 3 lub 6-miesięczne.

•    Zazwyczaj, aby otrzymać odsetki od lokat bankowych, nie można ich przerwać przed okresem określonym w umowie. Nieważne, czy stanie się to 20 dni, czy 2 dni przed końcem lokaty. Jeśli ją przerwiemy, odsetki niestety przepadną. Na rynku można jednak znaleźć oferty, które nie stosują obostrzeń tego typu. W każdym przypadku należy dokładnie zweryfikować tę kwestią, a jeżeli nadal będziemy mieć wątpliwości, najlepiej zapytać u źródła.

•    Lokaty krótkoterminowe najczęściej wybierają osoby, które nie chcą zamrażać swojego kapitału na zbyt długo, a jednocześnie nie mają innych okazji i sposobności do inwestowania. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż konto osobiste, na którym pieniądze nie pracują.

•    Niejednokrotnie lokaty terminowe są dostępne tylko dla nowych klientów. Jest to jeden z największych minusów, który ogranicza dostępność wielu interesujących ofert.

Kolejną ważną kwestią dotyczącą lokat jest odnawialność. W przypadku jej braku, kapitał plus opodatkowane odsetki po zakończeniu lokaty zostaną przelane na rachunek depozytowy. Lokata odnawialna z kolei, jak sama nazwa wskazuje, może automatycznie się odnawiać, np. na innych, niejednokrotnie gorszych warunkach. Ponadto, na niektórych lokatach wymagane są nowe środki finansowe.

Co wyróżnia lokaty długoterminowe?

Niejednokrotnie cele finansowe są oddalone w czasie o kilka lat. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzą się lokaty długoterminowe. Warto wiedzieć, że najwyżej oceniane są te, które cechuje oprocentowanie stałe. Dlaczego to jest takie ważne? Przede wszystkim umożliwia dokładne określenie zysku przed wypłaceniem środków na lokatę. Na koniec okresu z pewnością nie będziemy rozczarowani, ponieważ dokładnie wiemy, jaka ilość pieniędzy pojawi się na naszym koncie, uwzględniając „podatek Belki”.

•    Wybierając lokatę długoterminową, należy sprawdzić, czy bank dodatkowo nie wymaga otwarcia konta osobistego. Dla niektórych osób może być to kłopotliwe, dlatego warto upewnić się wcześniej.

•    W niektórych przypadkach kapitalizacja odsetek następuje na koniec roku, dzięki czemu w kolejnych latach zysk będzie rósł. Im dłuższy okres lokaty, tym zysk z odsetek będzie większy. Inne banki z kolei oferują kapitalizację odsetek dopiero na koniec okresu trwania lokaty.

•    Minimalna kwota lokaty różni się w zależności od banku i konkretnej oferty, dlatego trzeba dokładnie sprawdzić, jak duży należy mieć kapitał, aby swobodnie otworzyć lokatę długoterminową.

Oprocentowanie lokat w bankach

Warto wiedzieć, że oprocentowanie na lokatach jest ściśle uzależnione od stóp procentowych, które ustala Rada Polityki Pieniężnej. Im stopy procentowe są niższe, tym oprocentowanie niestety maleje. Oczywiście najlepsze lokaty to takie, które oferują najwyższe oprocentowanie w stosunkowo krótkim okresie. Warto wiedzieć, że niektóre można w całości założyć przez Internet. Ponadto, wiele z nich jest przeznaczonych dla nowych środków.

Niezwykle pomocny ranking lokat

Chcąc porównać wszystkie aktualne oferty, warto sprawdzić ranking lokat dostępny pod tym adresem https://najlepszelokaty.pl/ranking-lokat. Dzięki niemu, w szybki i przede wszystkim skuteczny sposób porównamy aktualne oferty banków. Nie trzeba spędzać długich godzin wyszukując pojedyncze oferty w Internecie. Wystarczy jedno kliknięcie, aby zapoznać się ze wszystkimi najważniejszymi informacjami. Osoby, które pierwszy raz decydują się na taką formę oszczędzania, szczególnie powinny skorzystać z rankingu lokat.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

wykop
foto

Kredyt gotówkowy - gdzie najlepiej wziąć kredyt z...
2020-07-07 12:36:39 Kategoria:

Przyszli kredytobiorcy, którzy obserwują oferty kredytów gotówkowych, szukają tych atrakcyjnych cenowo i posiadających niskie oprocentowanie. Szczególnie jest to istotne...

więcej »
foto

Arteterapia a powrót do zdrowia osób z zaburzeniami...
2020-07-06 15:32:30 Kategoria:

Publikujemy kolejny materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności...

więcej »
foto

Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny?
2020-07-06 15:06:11 Kategoria:

Od czego zacząć poszukiwania ubezpieczenia podróżnego? Czym kierować się, przeglądając kolejne oferty?

więcej »
foto

Dlaczego zawód medyczny?
2020-07-06 08:27:31 Kategoria:

Wśród licznych zawodów medycznych, uregulowanych przepisami ustawy, np. lekarz, dentysta, pielęgniarka, położna, farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny, istnieją te,...

więcej »
foto

Wszystko, co warto wiedzieć o EBI
2020-07-02 11:04:06 Kategoria:

EBI, czyli Europejski Bank Inwestycyjny to finansowa instytucja zarządzana przez Unię Europejską. Ten organ ma swoją siedzibę w Luksemburgu, jest całkowicie niezależny od...

więcej »
foto

O niektórych rzeczach lepiej pamiętać. Zobacz, co...
2020-07-01 09:56:32 Kategoria:

Chociaż osoby posiadające samochód korzystają z niego często i nie sposób o nim zapomnieć, to dużo łatwiej wypadają z pamięci obowiązki z nim związane. Do takowych...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Społecznym okiem na środowisko” - cykl audycji na...
2020-06-30 15:42:12 Kategoria:

25 czerwca na antenie Katolickiego Radia Podlasie ruszył cykl czterech audycji pt.: ”Społecznym okiem na środowisko”. Tematyka audycji związana jest z uruchomionym przez...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoLipiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

POWIAT BIALSKI, 02.07 12:00

Kodeń: Diecezjalny Dzień Chorego/ZAPOWIEDŹ/

więcej »
3

RADZYŃ, 03.07

Wkrótce obchody 80 rocznicy egzekucji radzyńskich harcerzy

więcej »

ŁUKÓW, 03.07

Łuków: powitanie wakacji

więcej »
4

ŁUKÓW, 04.07

Łuków: powitanie wakacji

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.07

V Męski Różaniec w Siedlcach

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.07

Test Wytrzymałości Siłowej 2020

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 04.07

Nabożeństwo Fatimskie w Budzieszynie

więcej »
5

RADZYŃ, 05.07

Rusza Letnia Scena Rok. W najbliższa niedzielę spektakl dla najmłodszych

więcej »

ŁOSICE, 05.07

Zbliża się 76 rocznica Bitwy pod Jeziorami

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.07

Zbiórka na koncesję dla Katolickiego Radia Podlasie

więcej »

ŁUKÓW, 05.07

Łuków: powitanie wakacji

więcej »

MIŃSK MAZ., 05.07

Mrozy: wraca tramwaj konny

więcej »
6 7

SIEMIATYCZE, 07.07

Mariusz Żebrowski – malarstwo

więcej »
8

ŁUKÓW, 08.07

Łuków: promocja rodzimych firm

więcej »

ŁUKÓW, 08.07

Łuków: chcesz wstąpić do wojska?

więcej »
9 10

POWIAT BIALSKI, 10.07

Wystawa fotografii Katarzyny Kusznerczuk i Małgorzaty Piekarskiej - Światłem Malowana

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.07

Apple Pie na scenie IV Letniego Festiwalu pod muralem

więcej »
11

MIASTO SIEDLCE, 11.07

Będzie transmisja meczu Górnik Łęczna - Pogoń Siedlce

więcej »
12

RADZYŃ, 12.07

Gabriel Fleszar wystąpi w Radzyniu

więcej »
13

POWIAT BIALSKI, 13.07

Odsłonięcie muralu wg. obrazu prof. Ludwika Maciąga - Ogiery orientalne

więcej »
14 15 16 17 18

DROHICZYN, 18.07

Zawody spławikowe w Drohiczynie

więcej »

RADZYŃ, 18.07

Wkrótce koncert charytatywny dla pogorzelca z Nowin

więcej »
19

POWIAT BIALSKI, 19.07

19 lipca i 23 sierpnia na Placu Partyzantów w Janowie Podlaskim odbędzie się Pchli Targ

więcej »
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje