Przerwy a czas prowadzenia pojazdu
Zawodowemu kierowcy przysługuje również prawo do dziennego oraz tygodniowego okresu odpoczynku. Standardowo każdego dnia należy zapewnić pracownikowi czas wolny od pracy wynoszący 11 godzin. Jednak zdarza się, że pracodawcy wprowadzają skrócony dzienny okres odpoczynku, czyli minimum 9 godzin. W takim przypadku należy mieć na uwadze, że musi pojawić się również regularny tygodniowy odpoczynek wynoszący co najmniej 45 godzin. Istnieje możliwość skrócenia tego czasu maksymalnie do 24 godzin. Co z przerwami w ciągu dnia?
.jpg)
Jeśli pracownik prowadzi pojazd już od czterech i pół godziny, ma prawo do odebrania przerwy, która powinna wynosić minimum 45 minut. Jednocześnie warto zaznaczyć, że istnieje możliwość podzielenia tego czasu na dwie przerwy. Pierwsza z nich powinna wynosić minimum 15 minut, a kolejna 30 minut. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy po tym czasie rozpoczyna się okres odpoczynku. Odpowiedzi na więcej pytań dotyczących tej kwestii można znaleźć również na stronie Czas pracy kierowcy - Ocrk.pl.
.jpg)
Ile wynosi kara za przekroczenie czasu pracy kierowcy?
Do obowiązków pracodawcy należy prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowcy. Można to zrobić za pomocą wykresówek, karty kierowcy i tachografu cyfrowego w formie plików lub wydruków. Dozwolone są również inne dokumenty potwierdzające, a także rejestry przygotowane w ich oparciu. Jeśli podczas kontroli drogowej zostaną wykryte zaniedbania lub naruszenie przepisów, według ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. 2001 Nr 125 poz. 1371) przedsiębiorcy grozi kara od 50 do 12 000 zł. Natomiast w przypadku weryfikacji w przedsiębiorstwie kary mogą być wyższe i wynosić od 15 000 do 40 000 zł. Czy da się tego uniknąć? Sprawdź w artykule: Przekroczenie czasu pracy kierowcy. Jak uniknąć kar?