Blok promocyjny

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Dlaczego zawód medyczny?
2020-03-23 08:44:09 Artykuł czytany 710 razy


Terapeuta zajęciowy to zawód, który cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem potencjalnych pracowników, jak i pracodawców. Nowelizacja przepisów prawnych, dotycząca obowiązku organizacji środowiskowych domów samopomocy, świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień oraz organizacji warsztatów terapii zajęciowej w oddziałach psychiatrycznych, neurologicznych, świetlicach socjoterapeutycznych czy domach opieki społecznej, nakłada obowiązek zatrudnienia w tych placówkach wykwalifikowanych terapeutów zajęciowych.


W krajach UE terapeuta zajęciowy może również podejmować samozatrudnienie, prowadząc prywatną praktykę w środowisku domowym podopiecznego, czy pomagając przystosować mieszkanie lub dom do potrzeb chorego i jego możliwości.

Praca terapeuty polega na planowaniu i organizowaniu osobom niepełnosprawnym zajęć związanych z:

-  samoobsługą (jedzenie, ubieranie się, czynności porządkowe,  czynności higieniczne itp.),

- czasem wolnym (realizowanie hobby, spotkania ze znajomymi, udział w zajęciach
sportowych i wydarzeniach kulturalnych),

- produktywnością (podjęcie pracy zarobkowej, uczenie się).

Aby starać się o zatrudnienie w charakterze terapeuty zajęciowego trzeba uzyskać dyplom zawodowy. Kształcenie trwa cztery semestry i jest prowadzone w szkole policealnej. W trakcie nauki  uzyskuje się wiedzę z zakresu podstaw psychologii, pedagogiki, anatomii człowieka, kliniki chorób, kinezyterapii, języka migowego oraz kompendium wiedzy z  terapii zajęciowej, która uczy  jak pracować z osobą niepełnosprawną lub niesamodzielną. Zdobytą wiedzę teoretyczną można wykorzystać nie tylko podczas wykonywania obowiązków zawodowych, ale także w życiu codziennym (rozumienie procesów rozwojowych człowieka, jak rozpoznać objawy chorobowe i  wiele innych).

Podczas procesu kształcenia terapeuty zajęciowego dużą wagę przywiązuje się do kształtowania umiejętności praktycznych w:

•    pracowniach specjalistycznych,

•    placówkach szkolenia praktycznego (przedszkole integracyjne, szkoła specjalna, warsztaty terapii zajęciowej, dom pomocy społecznej, zakład opiekuńczo - leczniczy, ośrodek wsparcia dziennego oraz na oddziałach szpitalnych  rehabilitacyjny, dziecięcy, psychiatryczny),

•    praktyce zawodowej prowadzonej w warunkach naturalnych.

W pracowniach zdobywa się umiejętności: plastyczne, taneczne, muzyczne, kulinarne, dziewiarskie, krawieckie, animatorskie w zakresie organizacji zabaw, imprez i wycieczek. Na zajęciach praktycznych wykorzystuje się je do planowania, prowadzenia  oraz dokumentowania zajęć z podopiecznymi.

Nawet, jeżeli nie podejmiemy pracy w tym zawodzie, zdobyte umiejętności  można wykorzystać w życiu codziennym do rozwijania hobby, jak też organizowania czasu wolnego najbliższym.

Higienistka stomatologiczna to zawód, którego prestiż wzrasta z roku na rok. Higienistka to nie tylko osoba, która asystuje lekarzowi dentyście i dba o gabinet stomatologiczny. To profesjonalistka, która zajmuje się profilaktyką, instruktażem higieny i promocją zdrowia jamy ustnej. Jest nauczycielką szczotkowania, nitkowania, opiekunem i wzorem dla pacjenta. Posiada dodatkowe kwalifikacje w postaci uprawnień  do wykonywania zabiegów profilaktyczno - leczniczych, np.: lakowanie, lakierowanie, polerowanie, piaskowanie, skaling, wybielanie, impregnacja zębów mlecznych. Może również prowadzić własną działalność gospodarczą. Przepisy oświatowe wprowadzają do szkół obowiązek organizacji gabinetów higieny stomatologicznej. Higienistka ma wystarczające kwalifikacje, aby prowadząc działalność  gospodarczą, obsługiwać taki gabinet we współpracy z lekarzem dentystą.

Wykwalifikowana i kompetentna higienistka stomatologiczna jest ogromnym atutem lekarza stomatologa. Dzisiejszy rynek oferuje wiele miejsc pracy, nie tylko w Polsce, ale także w krajach Unii Europejskiej.

Aby uzyskać tytuł higienistki stomatologicznej należy zdobyć dyplom zawodowy. Kształcenie trwa cztery semestry i jest prowadzone w szkole policealnej.

Osoby zainteresowane bezpłatnym zdobyciem zawodu terapeuty zajęciowego lub higienistki stomatologicznej zapraszamy do podjęcia nauki w Szkole Policealnej - Medycznym Studium Zawodowym im. Janusza Korczaka w Łukowie.

Szczegółowe informacje: http://www.mszlukow.pl/ tel. 25 7982639.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


Oprac. Anna Sołtyszewska, Anna Mikołajewska, Ewa Wysokińska

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

foto

Wszystko o EKUZ
2020-04-08 13:41:30 Kategoria:

Wybierasz się w podróż za granicę i chcesz się przygotować na każdą ewentualność? Zanim wyruszysz, zadbaj o wszelkie formalności – łącznie z uzyskanie karty EKUZ....

więcej »
foto

Materac, na którym naprawdę się wyśpisz
2020-04-06 10:39:40 Kategoria:

„Materac, to materac.” Większość ludzi kieruje się przy wyborze materaca tą prostą dewizą. Niestety. Dlaczego niestety? A dlatego, że około 30% naszego całego...

więcej »
foto

Obierz kurs na słoneczną Hiszpanię!
2020-04-06 10:20:00 Kategoria:

Nie ma lepszego sposobu nauki obcego języka, jak intensywny kurs wyjazdowy. Jeśli pragniesz poprawić swój angielski, koniecznie odwiedź Wielką Brytanię. Gdy marzysz o...

więcej »
foto

Podziel się dobrem
2020-04-02 13:00:14 Kategoria:

W dobie szalejącej pandemii koronawirusa, pacjenci Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Centrum czekają na Twoją pomoc. Zapraszamy do współpracy osoby wykonujące zawody medyczne.

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

9 kwietnia, radiowe audycje czwartkowe
2020-04-08 12:52:00 Kategoria:

W Wiekli Czwartek 9 kwietnia Katolickie Radio Podlasie przygotowało dla państwa:

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.04

Próba ustanowienia Rekordu Polski na najwięcej osób posługujących się językiem Makaton

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.04

Siedlce: Męski Różaniec w ograniczonym składzie

więcej »

GARWOLIN, 04.04

Jarmark Wielkanocny w Pilawie

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.04

Niedziela Palmowa: Transmisja Mszy św. i Drogi Krzyżowej

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.04

ŁOK: łyk kawy z Sonią Michalczuk

więcej »
7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24

RADZYŃ, 24.04

Eliminacje Powiatowe Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych 2020

więcej »
25 26
27 28 29 30

Najnowsze Informacje