Blok promocyjny

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Biuro i ergonomia
2019-07-10 09:15:31 Artykuł czytany 148 razy


Komfortowe warunki pracy nadal nie są standardem każdej firmy, niemniej sytuacja ta ulega systematycznej poprawie. Coraz więcej pracodawców stosuje się do zasad ergonomii, zdając sobie sprawę, że zadowolony pracownik pracuje wydajniej.


Zadaniem ergonomii jest dostosowanie stanowiska pracy do możliwości psychicznych i fizycznych człowieka. Szuka się w niej rozwiązań zapewniających jak największą wydajność pracownika przy jednoczesnej minimalizacji ponoszonych przez niego kosztów biologicznych. Pozwala to zredukować niekorzystne warunki pracy, które prowadzą do powstawania dolegliwości bólowych oraz różnego rodzaju schorzeń.

Dlaczego warto korzystać z ergonomii w biurze?


Zaprojektowana i urządzona zgodnie z zasadami ergonomii przestrzeń pracy sprawia, że pracownik wykazuje się większą efektywnością i kreatywnością, ma dobry nastrój, lepszy jest również jego stan zdrowia. Jak wskazują wyniki badań przeprowadzonych przez Ergotest w 2016 roku, aż 31% pracowników biurowych codziennie doświadczało dolegliwości bólowych. Do najczęściej zgłaszanych należały: bóle pleców (71%), karku (51%) i głowy (47%). 37% pracowników wskazała, że odczuwa napięcie w ramionach. O tym, jak poważnym problemem są te dolegliwości, świadczą dane przedstawione przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nimi choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej w I połowie ubiegłego roku stanowiły 14,8% łącznej liczby absencji chorobowych.

Odpowiednia przestrzeń biurowa

Podstawą ergonomicznie urządzonego środowiska pracy biurowej jest zakup odpowiednich elementów wyposażenia, czyli zaprojektowanych zgodnie z zasadami ergonomii. Dużą wagę należy przypisać nie tylko meblom i akcesoriom, ale także takim elementom jak odpowiednia wysokość i szerokość pomieszczenia, sprzyjająca temperatura, optymalny przepływ powietrza, a także oświetlenie naturalne i sztuczne. Każdy z tych czynników ma duży wpływ na komfort pracy i samopoczucie pracowników.

Wyposażenie biura

W ergonomicznym urządzaniu przestrzeni biurowych pomogą zaprojektowane specjalnie do tego celu meble i akcesoria, znajdujące się w ofercie wielu firm, w tym m.in. AJ Produkty. Dwoma najważniejszymi dla biurowego stanowiska pracy meblami są fotel i biurko. Każde z nich powinno dawać możliwość dostosowania go do indywidualnych cech fizycznych pracownika. Stąd też fotele powinny posiadać regulację wysokości siedziska, podłokietników oraz kąta nachylenia oparcia. Warto do fotela dołączyć podnóżek, który odciąży stopy. Ciekawym i bardziej nowoczesnym rozwiązaniem są krzesła balansujące lub zastępujące je piłki do pilates. Pozwalają one na tzw. aktywne siedzenie, które wprawia w ruch mięśnie przykręgosłupowe, brzucha i stymulujące krążenie. Warto zaznaczyć, że siedzenie nie jest dla nas naturalną pozycją, stąd też w wielu krajach rekomenduje się pracę w trybie siedząco-stojącym. Jest ona możliwa za sprawą biurek z regulacją wysokości blatu. Łatwy w obsłudze mechanizm pozwala nie tylko na dostosowanie wysokości biurka do wzrostu poszczególnych pracowników, ale też na szybką zmianę stanowiska siedzącego na stojące.

Choć niewielu z nas praca biurowa kojarzy się z dźwiganiem ciężarów, w różnych biurach częściej lub rzadziej niezbędne jest przemieszczenie z miejsca na miejsce dużej ilości dokumentów. W ergonomicznym biurze do tego wykorzystuje się zaprojektowane dla firm wózki transportowe.

A co ze światłem? Z puntu widzenia ergonomii najlepszym rozwiązaniem jest oświetlenie naturalne, które jest dla nas bardziej przyjazne. Trudno jest jednak zapewnić stały jego dostęp, w związku z czym należy zapewnić odpowiednie sztuczne oświetlenie. Zapewnią je lampy stojące, sufitowe oraz biurkowe. Zaletą tych ostatnich jest możliwość zmiany natężenia światła i dopasowania ich ustawienia do indywidualnych potrzeb pracowników.

Proste, ergonomiczne rozwiązania to elementy, na którym skorzystają zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Dzięki nim wzrośnie zadowolenie, a co za tym idzie – również wydajność zatrudnionych.
wykop
foto

Ubezpieczenie na życie a niezdolność do pracy
2020-05-25 21:26:57 Kategoria:

Ubezpieczenie na życie zapewnia wsparcie finansowe dla rodziny na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej. Polisa ma jeszcze inną zaletę – gwarantuje Ci pomoc, jeśli stracisz...

więcej »
foto

Hilding to lider w produkcji materacy w Polsce. Sprawdź,...
2020-05-25 13:18:21 Kategoria:

W ofercie Hilding znajdziemy udoskonalone materace sprężynowe, wkłady piankowe o rewolucyjnych właściwościach i luksusowe rozwiązania hybrydowe. Jak, spośród tylu...

więcej »
foto

Generator ozonu OTS-15 – nowe urządzenie w ofercie...
2020-05-20 10:58:25 Kategoria:

Zarodniki pleśni i grzybów, roztocza, wirusy, a także nieprzyjemne zapachy – można się ich skutecznie pozbyć z pomieszczeń, korzystając z generatora ozonu. Model...

więcej »
foto

W Galerii Siedlce otwarte są już wszystkie sklepy
2020-05-15 13:39:24 Kategoria:

Na zakupy można wybrać się w godz. 9.00-21.00, choć niektóre sklepy mogą jeszcze mieć przejściowo skrócone godziny otwarcia.

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:Co, gdzie, kiedy

w lewoMaj 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

WĘGRÓW, 02.05

Wywieś flagę narodową

więcej »
3

RADZYŃ, 03.05

Radzyń Podlaski: Obchody Święta Konstytucji 3 Maja inne niż zwykle

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.05

Seroczyn: wirtualne świętowanie

więcej »

DROHICZYN, 03.05 18:00

Pogoda na szczęście... koncert online w Drohiczynie

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.05

Siedlce: Wirtualne Dni Otwarte na UPH

więcej »
5 6

GARWOLIN, 06.05

Miętne: wirtualna wycieczka po Podlasiu

więcej »
7 8 9 10

PARCZEW, 10.05

Dzień Rodzin w Parczewie on – line

więcej »
11 12 13 14 15

ŁUKÓW, 15.05

ŁOK: teatr on-line

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.05

Noc Muzeów online

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.05

Siedlce: Noc Muzeów w Internecie

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.05

Śpiewnik Papieski online

więcej »
18 19 20 21 22

WŁODAWA, 22.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »

RADZYŃ, 22.05

„Majówki” Tomasza Młynarczyka

więcej »

RADZYŃ, 22.05

„Majówki” Tomasza Młynarczyka

więcej »

ŁUKÓW, 22.05

Ł'OK LIVE: Polowanie na lisa

więcej »
23

SIEMIATYCZE, 23.05

W parafii Św. Andrzeja Boboli będą modlić się non stop przez 7 dni

więcej »

WŁODAWA, 23.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »
24

WŁODAWA, 24.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »
25 26 27 28

MIASTO SIEDLCE, 28.05

Siedlce: Uruchomienie syreny alarmowej

więcej »

ŁUKÓW, 28.05

Łuków: zdalna sesja Rady Miasta

więcej »
29 30

PARCZEW, 30.05

Turniej tenisa ziemnego w Parczewie

więcej »

SIEMIATYCZE, 30.05

W parafii Św. Andrzeja Boboli będą modlić się non stop przez 7 dni

więcej »
31

POWIAT BIALSKI, 31.05

V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Pratulina

więcej »

POWIAT BIALSKI, 31.05 10:00

V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Pratulina

więcej »

Najnowsze Informacje