R E K L A M ABIELSK PODL.

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

ROWERZYŚCI POD KONTROLĄ POLICJANTÓW
2020-07-30 11:02:35 Artykuł czytany 53 razy


Bielscy funkcjonariusze i profilaktycy realizują działania ukierunkowane na bezpieczeństwo rowerzystów. Takie działania kontrolne i akcje profilaktyczne są stałym elementem działań bielskiej Policji. Ich celem jest zmniejszenie liczby wypadków z udziałem rowerzystów oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa pieszych.


Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim cyklicznie prowadzą działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa i zmniejszenie liczby wypadków z udziałem rowerzystów oraz zminimalizowanie skutków tych zdarzeń. Nie wszyscy rowerzyści znają bądź przestrzegają przepisy drogowe dotyczące poruszania się rowerem. Zdecydowana większość jeździ jednośladami po chodnikach miejskich oraz przez przejścia dla pieszych, co przeszkadza i znacznie utrudnia ruch osobom pieszym. To są najczęstsze przewinienia kierujących jednośladami. Wśród młodych rowerzystów natomiast często pojawiają się, bardzo niebezpieczne zachowania, takie jak jazda na jednym kole oraz przewożenie kolegów na kierownicy.

Akcje profilaktyczne skierowane do rowerzystów, prowadzą również dzielnicowi i profilaktycy. Przedstawiciele bielskiej Policji przypominają użytkownikom jednośladów przepisy ruchu drogowego, dotyczące prawidłowego poruszania się rowerem oraz w jakie elementy powinien być wyposażony rower.

Policjanci przypominają:

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów; korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:

1) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu;

2) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;

3) czepiania się pojazdów.

    Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła)

Rowerzysta zobowiązany jest zejść z roweru i przeprowadzić jego po przejściu dla pieszych.

 

Każdy rower musi posiadać:

    Co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym lub migającym światłem,
    Co najmniej jedno światło tylne czerwone odblaskowe
    Co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym lub migającym światłem
    Co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
    Dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy,

Policja apeluje również o używanie przez rowerzystów dodatkowo elementów odblaskowych po zmroku.

W miarę możliwości kierowcy jednośladów powinni nosić odzież w jaskrawych kolorach i korzystać z odblasków, w postaci np. opaski czy kamizelki. Rowery w warunkach niedostatecznej widoczności muszą być oświetlone, nie wystarczą, więc latarki na głowach czy w rękach, zamiast na pojazdach.

Pamiętajmy!

Nie wsiadamy na rower, kiedy jesteśmy po spożyciu alkoholu. Nietrzeźwi rowerzyści będą za swoje postępowanie odpowiadać przed sądem. Dodatkowo taki kierowca stwarza duże zagrożenie nie tylko sobie, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego.

KPP Bielsk Podlaski
[MSz]

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Tydzień z "Zabawą" KRZYSZTOFA ZALEWSKIEGO na antenie...
2020-09-29 12:16:03 Kategoria:

Zapraszamy w tym tygodniu do posłuchania ZABAWY - piątego albumu KRZYSZTOFA ZALEWSKIEGO

więcej »


foto

Historia kart kredytowych
2020-09-30 10:58:58 Kategoria:

Jaka jest historia kart kredytowych? Jakie były jej początki i rozwój na przestrzeni wieków? Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule!

więcej »
foto

Niezapomniane wakacje w Bułgarii – Słoneczny Brzeg i...
2020-09-29 09:32:22 Kategoria:

Jedną z popularniejszych, często wybieranych wakacyjnych destynacji jest Bułgaria. Kraj ten zachwyca pięknymi, piaszczystymi plażami i słonecznym klimatem, które przez...

więcej »
foto

Jak mogą nazywać się apteki internetowe, kto tam...
2020-09-25 07:38:16 Kategoria:

Apteka to szczególne miejsce w opiece zdrowotnej każdego Polaka. Niektórym pacjentom może źle się kojarzyć - chociażby ze względu na comiesięczne wydatki czy stanie w...

więcej »
foto

Jakie konto bankowe dla małżeństw i par?
2020-09-23 13:23:27 Kategoria:

Na założenie wspólnego konta bankowego coraz częściej decydują się małżonkowie oraz pary, które nie zalegalizowały swojego związku. Nie jest to rozwiązanie,...

więcej »

Bielsk Podl.

w lewoPaźdzernik 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje