R E K L A M ABIELSK PODL.

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Święte Miejsce – stąd płynie do Boga modlitwa i rośnie przekonanie o doznawanych łaskach
2022-08-08 17:50:57 Artykuł czytany 557 razy


Drugą rocznicę poświęcenie Kaplicy pw. Matki Bożej Łaskawej w Świętym Miejscu koło Brzeźnicy w parafii Brańsk obchodzono w niedzielę, 7 sierpnia łącząc to wydarzenie z poświeceniem ołtarza.


W rocznicę poświęcenie kaplicy wzniesionej staraniem mieszkańców, w Świętym Miejscu uroczystą Mszę Świętą odprawił biskup drohiczyński Piotr Sawczuk. Pasterz diecezji poświęcił też ołtarz i dwie figury - św. Stanisława i św. Jana Pawła II. W homilii JE mówił: - Kiedy weźmiemy pod uwagę Święte Miejsce, to choć nie bez przeszkód – rozwija się ono i umacnia. Ustne przekazy mówią, ze przed II wojną światową stały tu trzy drewniane krzyże, w czasie wojny zostały jednak zniszczone. Miejsce to przyciągało ludzi, którzy od dawna przybywali nawet z odległych stron ze szlachetnymi intencjami w sercach, by się modlić i powierzać swoje życie orędownictwu Matki Bożej Łaskawej. Płynęła do Boga modlitwa wznoszona z tego miejsca i wzrastało przekonanie o doznawanych łaskach. Nie zatrzymały tego siły niemieckiego okupanta w czasie wojny, nie zatrzymały też siły stalinowskiego „wyzwoliciela” po wojnie – narzucał on przez dziesiątki lat ateizm, materializm a ludzie szukali tu umocnienia sił duchowych i podtrzymania wiary w Boga. Po wojnie stanął w Świętym Miejscu na powrót krzyż, tym razem betonowy. Została wzniesiona w ostatnich latach piękna kaplica, dziś zostają w niej poświęcone w niej nowe dwie figury – Św. Stanisława biskupa i męczennika oraz św. Jana Pawła II. Dochodzą więc dwa filary naszej polskiej i chrześcijańskiej tożsamości, świeci, którzy żyjąc w różnych epokach odegrali kluczową rolę w podtrzymywaniu duchowej i moralnej kondycji Polaków. Poświęcony też zostanie ołtarz, na którym od czasu do czasu będzie sprawowana najświętsza Eucharystia.

Biskup podkreślił, że cieszy się, że kaplica pięknieje i nabiera bogatszego wyrazu i ubogaca krajobraz polskiej i podlaskiej ziemi.

Historię tego Świętego Miejsca badał i spisywał historyk i regionalista Zbigniew Romaniuk. - W świadomości miejscowych ludzi to Miejsce Święte istnieje już od bardzo dawna. Najstarsze źródła pisane, do których dotarłem sięgają około sto kilkadziesiąt lat wstecz, a zabytki, które znaleźliśmy w tym bardzo ustronnym ale szczególnym miejscu  - najstarsze monety (bo te dało się najlepiej wydatkować) są z 1665 roku. Jest to miejsce, które odgrywało bardzo dużą rolę dla miejscowego społeczeństwa, czyli tutaj coś się wydarzyło, a wg tutejszej tradycji w tym miejscu jednemu z pastuszków miała ukazać się Matka Boża i to miał być początek historii tego miejsca.

Jak doszło do zbudowania kaplicy wspomina Władysław Żero, przewodniczący Komitetu Budowy.

- Kiedy przyjechaliśmy tutaj zobaczyliśmy teren prywatny, niedostępny.. Wtedy w rozmowie z dziekanem brańskim rzuciłem hasło, żeby coś z tym zrobić, chociaż odnowić, wyczyścić wydawało się to trudne i nagle otworzyły się serca ludzi i całych rodzin. Przekazali grunty na kapliczkę, drogę dojazdową, teraz też na parking i ogrody. Powołaliśmy komitet, było nas 10. I raptem z tych opowieści coś zaczęło się tworzyć, zaangażowała się ludność gminy Brańsk, szczególnie Brzeźnica, Popławy, Szmurły i sąsiednie miejscowości. Tworzyło się coś z niczego, to nas łączyło i budowało, że garstką osób można coś takiego zrobić. A dziś ludzie doceniają to miejsce i jest coraz większe zainteresowanie (…). Warto było to zrobić dla kolejnych pokoleń.

Budowę kaplicy wspierali m.in. samorządowcy. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski był honorowym członkiem Komitetu Budowy, uczestniczy też w uroczystościach organizowanych w Świętym Miejscu.

- Są takie miejsca, gdzie można powiedzieć trochę bliżej jest do nieba. To miejsce z pewnością jest wyjątkowe ze względu na historię i opowieści, które mu towarzyszą, bo mamy przecież odwoływanie się do objawienia Matki Bożej, mamy też cudowne źródełko, któremu przypisywane są właściwości lecznicze, różnego rodzaju uzdrowienia, a z drugiej strony jest to miejsce otoczone pięknem przyrody. Myślę, że to ważne, że to co lokalne zostało przywrócone i jest to miejsce już chyba na trwałe wpisane w historię i religijność nie tylko najbliższych miejscowości ale nawet dwóch diecezji, bo przyjeżdżają tu osoby z diecezji drohiczyńskiej i białostockiej.

Źródełko znajdujące się w Świętym Miejscu wg wiernych ma moc ozdrawiającą, podchodzą do studni, pompują wodę, obmywają się nabierają w pojemniki, każdy z przekonaniem, że to wyjątkowa woda. - Jestem tu pierwszy raz mówi jedna z pątniczek, słyszałam wiele o tym miejscu i wiara mnie tu przyprowadziła.
 
- Są opinie, że pomaga – dodaje starszy mężczyzna nabierając wody i dodaje – rozmawiałem z jedną kobietą, mówiła, ze miała krostki, obmyła i zginęła. To wiara, siła modlitwy i siała wody, która zawsze zawiera jakieś dobre substancje i one pomagają.

Według tradycji w Świętym Miejscu w niepamiętnych czasach ukazała się Matka Boża, która pozostawiła odcisk stopy na kamieniu, a znajdujące się tutaj źródełko miało wówczas nabrać uzdrawiającej mocy. Miejsce to otaczano kultem od około 350 lat, co potwierdziły badania archeologiczne. W ostatnim czasie zbudowano tu kaplicę, w której w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 15.00 sprawowana jest Msza Św.

W uroczystościach 7 lipca uczestniczyli kapłani, służba liturgiczna, przedstawiciele samorządu województwa podlaskiego, starostwa bielskiego, miasta i gminy Bielsk Podlaski, miasta i gminy Brańsk, mieszkańcy, którzy są szczególnie związani ze Świętym Miejscem ale i ci, którzy po raz pierwszy odnaleźli drogę do niego.Więcej zdjęć >> TUTAJ <<


ABol  [MSz]

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Ponad 200 mln zł od rządu na inwestycje drogowe w...
2023-02-07 17:30:49 Kategoria: Wieści Podlaskie

Rozpoczną się budowy i przebudowy ponad 60 dróg powiatowych i ponad 100 gminnych. Środki na ten cel zagwarantuje Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg (RFRD). W sumie zostanie...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

23 stycznia transmisja z Pratulina
2023-01-22 22:50:50 Kategoria:

23 stycznia diecezja siedlecka wspomina bł. Unitów, którzy w obronie wiary, jedności Kościoła i polskości, ponieśli śmierć męczeńską broniąc swej świątyni....

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Rozliczenie PIT w 2023 roku
2023-02-07 10:56:58 Kategoria:

Podatek liniowy to jedna ze znanych form opodatkowania, która odnosi się do przedsiębiorców. To dzięki temu dochód będzie opodatkowany stawką 19%. Zbliżające się...

więcej »
foto

Matura z matematyki 2023 – czego się spodziewać na...
2023-02-06 15:33:55 Kategoria:

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami, a przed tegorocznymi maturzystami już ostatnia prosta. Na studniówkowych parkietach w całym kraju dogasają już ostatnie...

więcej »
foto

Nasze zeznania podatkowe online - e Deklaracje 2022...
2023-02-06 08:19:40 Kategoria:

Każdy człowiek, który wykonuje pracę, czy też zarabia pieniądze w inny sposób, musi zapłacić podatek dochodowy. Ministerstwo Finansów wymaga od nas takiej daniny na...

więcej »
foto

Jakie drewno na żaluzje drewniane?
2023-02-06 08:12:21 Kategoria:

Drewniane żaluzje od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, chociażby ze względu na ponadczasowość, praktyczność i niezwykłe walory estetyczne. Co więcej,...

więcej »

Bielsk Podl.

w lewoLuty 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje