R E K L A M ABIELSK PODL.

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Orszak Trzech Króli po raz pierwszy przeszedł ulicami Brańska
2018-01-06 18:42:50 Artykuł czytany 1952 razy


„Zaleje cię mnogość wielbłądów – dromadery z Modianu i z Elfy” (Iż 60, 6) - te słowa przyświecały organizatorom pierwszego Orszaku Trzech Króli, który w sobotę, 6 stycznia przeszedł ulicami Brańska.


O godzinie 12.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Brańsku sprawowana była Msza Święta, po której wyruszył Orszak. Eucharystię sprawował ks. Łukasz Radosz, ks. proboszcz Janusz Łoniewski posługiwał w konfesjonale, a ks Daniel Plewka czuwał nad ostatnimi przygotowaniami do Orszaku.

Przed kościołem wierni otrzymali korony, naklejki, kolorowe balony i śpiewniki, by wspólnie podążać za gwiazdą, trzema królami i ich świtą. Orszakowi towarzyszyły dwa wielbłądy. Mieszkańcy Brańska po raz pierwszy organizując te wielkie jasełka na ulicy bardzo mocno angażowali się w przygotowania.

Zgłoszono więc udział w plebiscycie, w którym nagrodą był wielbłąd podążający w Orszaku. W plebiscycie tym Brańsk przeszedł do drugiej tury głosowania i w efekcie zajął piąte miejsce w Polsce. Było to za mało by wygrać wielbłąda, ale zachęcenie aktywnością parafian organizatorzy postanowili, że pomimo tego wielbłąd pojawi się w brańskim Orszaku. Dzięki współpracy wielu osób i szczodrości sponsorów wypożyczono wielbłądy z cyrku. Dzięki temu w Orszaku podążały dwa piękne wielbłądy.

Orszak idąc ulicami kilkakrotnie zatrzymywał się i grupa aktorów odgrywała scenki – kuszenie Ewy w raju, walkę dobra ze złem, kuszeni przez węże. Pomimo tych pokus i pułapek Orszak dotarł do celu. Na brańskim rynku odegrano ostatnią scenę i rozpoczęły się dalsze części uroczystości.

Ks. Łoniewski podziękował wszystkim za obecność, za zaangażowanie i za świadectwo Wiery i przywiązania do Kościoła. Potem jeden z parafian odczytał specjalnie na tę uroczystość napisany wiersz. Pan Ryszard Żukowski z miejscowości Załuskie Koronne jest autorem utworu „Na to Boże Narodzenie”:

Wiele gwiazdek jest na niebie,
Ale tylko ta jedna przywiodła nas do Ciebie.
Nie przyjęli Cię Panie do hotelu ani do żadnej Chałupki.
Przez to zimno Ci jest
Z te bose stópki
Spójrz proszę Boży Synu,
Ilu nas tu dzisiaj do Ciebie przyszło,
Z Brańska okolic Brukseli i Londynu.
Z dalekich krain królowie, zasiedli na
wielbłądzie garby
i chcę Ci Panie w pokorze
przynieść drogocenne skarby.
Pomimo tego, że są to wielcy wodzowie,
ale musieli stawić czoła wichrom, słońcu
oraz pustynnej burzy piaskowej.
    Pójrzcie jak oni niosą te dary
Szczerze i z ochotą.
Pierwszy przyniósł mirrę,
Drugi kadzidło, a trzeci złoto.
My też przynieśliśmy ci w darze nasze
Czyste serduszka.
Niechaj ogrzeją Cię bardziej
Niźli najcieplejsza kołderka i poduszka.
    Jakiś Ty malutki i ubogi,
Ale jaki bije od Ciebie blask.
Padnijmy wszyscy na kolana,
A wylejesz na nas strumień Twych łask.


Na placu miejskim parafianie i goście podzieli się opłatkiem. Na wszystkich czekał też poczęstunek – pyszny bigos, pyzy, kiszka ziemniaczana i inne podlaskie specjały. Można było zrobić pamiątkowe zdjęcie z wielbłądem i oczywiście przyłączyć się do wspólnego kolędowania.

Podczas spotkania wieńczącego Orszak wystąpili: Orkiestra Dęta z Brańska, laureaci II etapu konkursu kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych, Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ,,Skowronki” z Brańska, Ludowy Zespół Regionalny ,,Mazowia” z Wysokiego Mazowieckiego, Zespół Tańca i Pieśni Ludowej ,,Ciechanowiec” z Ciechanowca i grupa „3x TAK”. Wręczono też nagrody laureatom konkursu plastycznego „Aniołek” oraz laureatom konkursu kolęd pastorałek i piosenek świątecznych.

Podczas pierwszego Orszaku Trzech Króli w Brańsku w scenkach uczestniczyło 30 aktorów, 50 osób Orkiestry Dętej i Zespołu Pieśni i Tańca „Skowronki”, 30 ministrantów a także parafianie i gośćcie, których trudno byłoby policzyć.Większe zdjęcia można zobaczyć tutajABol/DJ
wykop

Komentarze

 • gość
  2018-01-12 18:24:23

  arrow

  No i Brańsk zakasował całą okolice. Widocznie nie chodzi o wielkość miasta, tylko zaangażowanie mieszkańców. Świetna inicjatywa. Dobrze zorganizowane. Do zobaczenia za rok.

 • sąsiadka
  2018-01-08 17:19:50

  arrow

  Brawo Brańsk!

 • Anna
  2018-01-08 10:45:55

  arrow

  Mały Brańsk - wielki Orszak. Jesteśmy dumni.

 • Parafianka
  2018-01-07 17:58:03

  arrow

  Brawo Brańsk!!!!!!!!!!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
REKLAMA
foto

Innowacyjna Szkoła Muzyki Rozrywkowej w Bielanach
2018-04-20 18:09:00 Kategoria:

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem dzieci muzyką, w Gminie Bielany powstała Innowacyjna Szkoła Muzyki Rozrywkowej. Warto wspomnieć, że w tej gminie realizowany...

więcej »

Bielsk Podl.

w lewoKwiecień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1
2 3 4 5 6 7 8
9

BIELSK PODL., 09.04

Bielsk Podlaski: 9 kwietnia urząd miasta nieczynny

więcej »
10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Kondolencje

Najnowsze Informacje