Wolność w apostolstwie i służbie

Apostolstwo to posłannictwo i służba, a biskup Ignacy Świrski pokazał swoim życiem, że jest to możliwe. 25 lipca w siedleckiej katedrze jak co miesiąc sprawowano Eucharystię w intencji beatyfikacji powojennego ordynariusza diecezji siedleckiej. Nawiązując do obchodzonego w tym dniu święta Jakuba Apostoła, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Mariusz Świder mówił o tym, co znaczy wypełniać posłannictwo Chrystusa. Przypomniał, że wśród samych uczniów Jezusa byli tacy, co go zdradzili, próbowali go po swojemu „ustawiać” albo myśleli o karierze u jego boku. Tymczasem Jezus uczył, że nie przyszedł by mu służono, ale żeby służyć – i taka zasada obowiązuje Jego uczniów.

DRELOW

Przy Gminnym Centrum Kultury w Drelowie powstaje boisko do piłki siatkowej plażowej. Będzie to pierwsze takie pełnowymiarowe boisko na terenie gminy Drelów. - Gminne Centrum Kultury oprócz upowszechniania kultury i kreowania jej jako jednego z ważniejszych przejawów życia lokalnej społeczności ma także dbać o kulturę fizyczną - powiedział Radiu Podlasie Michał Olesiejuk dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Drelowie.

Marek Chcialowski

100 lat temu, 24 lipca 1920 roku, został powołany Rząd Obrony Narodowej Wincentego Witosa, jeden z najdłużej sprawujących władzę gabinetów II Rzeczpospolitej. Historycy oceniają, że rząd ten ocalił Polskę od zagłady, którą gotowali jej bolszewicy. 23 lipca w Garwolinie zorganizowana została konferencja historyczno - naukowa poświęcona temu ważnemu w dziejach Polski wydarzeniu. O konferencji i jej przebiegu, z Markiem Chciałowskim, prezesem Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Garwolinie rozmawia Waldemar Jaroń.

Adrian Pogorzelski

Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem kontynuuje wakacyjne spotkania w dworku. Przygotowano tu wiele interesujących warsztatów i wykładów dla dzieci, młodzieży oraz dla starszych. W planach są też rajdy rowerowe, wodowanie pontonu i inne propozycje spędzenia czasu w urokliwym miejscu. O szczegółach opowiada Adrian Pogorzelski z mietneńskiego PCKiP.

patriotyzm

Rusza realizacja projektu „Patriotyzm na co dzień - Łuków 2020”. Pierwszym z zaplanowanych działań będzie powstanie patriotycznego muralu. Ma się on pojawić na letniej pływalni „Delfin”. O tym co i kiedy będzie się działo opowiadają Arkadiusz Pogonowski i Tomasz Goławski

autyzm

W powiecie radzyńskim ma powstać ośrodek dziennej opieki dla osób z autyzmem i w spektrum autyzmu, które zakończyły już edukację. Trwają zaawansowane prace projektowe we współpracy z Urzędem Gminy Borki, bo to an terenie tego samorządu, we Wrzosowie, ma być zlokalizowana placówka. To pomysł radnej powiatowej Marii Szajdy-Cupryn, która bierze udział w tworzeniu nowej instytucji.

Sebastian Kieliszek

Gmina Maciejowice przystąpiła do opracowania „Strategii Rzwoju Gminy Maciejowice na lata 2021-2030”. Jest to podstawowy dokument, dzięki któremu gmina jest w stanie zaplanować długofalowe działania i jednocześnie zhierarchizować potrzeby. Dokument ten określa priorytety, cele i kierunki rozwoju społeczno-gospodarczego gminy.

Mariusz Osiak

W Urzędzie Gminy Łuków odbyło się spotkanie z sołtysami z 36 sołectw. Rozmawiano m.in. o podziale środków w ramach Funduszu Sołeckiego na 2021 rok. Już wiadomo, że do wydania będzie ponad 1 milion 115 tysięcy złotych.

Lukasz Bogusz

W ostatnim czasie samorząd Żelechowa podpisał umowy z różnymi instytucjami centralnymi i samorządowymi na dofinansowanie zadań, na kwotę ponad milion złotych. Wśród nich są inwestycje w ochronę środowiska, infrastrukturę drogową, sport, oświatę, straże i inne. To duży zastrzyk finansowy dla gminy.