audycja rolnicza

Komisja Europejska zwiększyła poziom zaliczek w związku z suszą w ramach płatności bezpośrednich z 50. do 70. procent. Wypłaty będą realizowane od 16 października. Z wnioskiem o ich zwiększenie występował do Komisji Europejskiej minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Również na jego wniosek Komisja Europejska przygotowała decyzję umożliwiającą Polsce i niektórym państwom członkowskim skorzystanie z derogacji dotyczącej zazielenienia. Jan Krzysztof Ardanowski powiedział , że to znaczne ułatwienie dla rolników Decyzja UE upoważnia do zastosowania odstępstw w ramach międzyplonów uznawanych jako obszary proekologiczne EFA. Decyzja KE wychodzi naprzeciw oczekiwaniom w zakresie zwiększenia możliwości wykorzystania dostępnych gruntów na cele paszowe w związku z suszą, jaka wystąpiła w Polsce w tym roku oraz jej skutkami, z którymi muszą się zmierzyć rolnicy. W ramach odstępstwa rolnicy będą mieli możliwość wysiania międzyplonu składającego się z pojedynczej uprawy należącej do traw lub innych zielnych roślin pastewnych, zamiast dotychczas obowiązkowej mieszanki składającej się z co najmniej z dwóch gatunków roślin.

Miroslaw Walicki

W ramach Funduszu Dróg Samorządowych, powiat garwoliński otrzymał ponad cztery miliony siedemset tysięcy złotych dofiansowania do modernizacji dwóch dróg. Łącznie z dziesięcioma gminami, które też dostały rządowe wsparcie, do powiatu wpłynie około siedemnastu milionów, za które zmodernizowanych zostanie niemal osiemnaście kilometrów dróg powiatowych i gminnych.

Inauguracja roku szkolnego

Powiatowa inauguracja nowego roku szkolnego w powiecie bialskim odbyła się we wtorek, 3 września w Zespole Szkół Technicznych w Międzyrzecu Podlaskim.

Wieslaw Gaska

Gmina Borowie jest doskonałym przykładem dbałości o zabytki. Dziesięć lat temu samorząd przejął od parafii nadszarpnięty zębem czasu kościół wraz z dzwonnicą i z każdym rokiem przywraca blask tej klasycystycznej perełce. Ostatnio odnowiono dwa zabytkowe obiekty małej architektury sakralnej, a w planie jest renowacja m.in. grobowca, w którym pochowano powstańca śląskiego.

Szkola

W Zespole Szkół Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte- największej szkole średniej powiatu garwolińskiego, nowy rok szkolny rozpoczęło 1300 uczniów, w tym ponad pięciuset tegorocznych absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych. Podczas uroczystości padło wiele ważki słów.

DLA OLI

Ponad 12 tys. złotych udało się zebrać podczas koncertu charytatywnego na lek dla chorej mieszkanki Międzyrzeca - Oli. Aleksandra Włodarczyk, 33- letnia mieszkanka Międzyrzec Podlaskiego od trzech lat choruje na ziarnicę złośliwą. Przeszła już chemioterapię i autoprzeszczep komórek macierzystych. Nadzieją dla Aleksandry jest lek Nivolumab, który w jej przypadku nie jest refundowany.

Unin

Niemal dwa tysiące osób wzięło udział w patriotyczno-kościelnej uroczystości, która od ponad 20 lat organizowana jest w pierwszą niedzielę września w lasach unińskich. 80 lat temu doszło tam do starcia zbrojnego pomiędzy grupą wojsk polskich a oddziałami hitlerowskimi. Zginęło 10 kawalerzystów. W tym roku uroczystość miała powiatowy wymiar.

Dozynki w Starej Kornicy

W niedzielę, 1 września rolnicy z gminy Stara Kornica dziękowali Bogu za tegoroczne plony. Mszy św. w kościele parafialnym w Starej Kornicy przewodniczył proboszcz parafii ks. Mirosław Pietrzak.

rocznica

1 września w Międzyrzecu Podlaskim odbył się koncert zatytułowany „Gdy w noc wrześniową”. Na Placu Jana Pawła II wystąpił warszawski zespół „Menele”. Artyści zaśpiewali głównie utwory z okresu okupacji niemieckiej, takie jak "Posłuchajcie ludzie", "Gdy w noc wrześniowe", "Za spalone domy", "Siekiera, motyka".