Mikolaj Sawicki

Mateusz Grabda

Pochowek

Średnio w ciągu roku dochodzi w garwolińskim szpitalu powiatowym do ponad stu poronień. W około dwudziestu przypadkach rodzice nie odbierają szczątków płodu, ciałka dziecka, które nie zdążyło się urodzić. Obowiązek godnego pochówku spoczywa na gminie.

Jolanta Zawadka

Powiat garwoliński wyemituje obligacje komunalne na 4 miliony złotych, które pozwolą na zbilansowanie budżetu. Pieniądze uzyskane z emisji mają być przeznaczone między innymi na realizację zadań majątkowych oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Tym samym dług powiatu na koniec roku osiągnie kwotę ponad 37 mln zł. Więcej o drugich wyemitowanych w tej kadencji samorządu obligacjach, Waldemar Jaroń rozmawia z Jolantą Zawadką- skarbnik powiatu garwolińskiego.

KGW TUROW

Koło Gospodyń Wiejskich w Turowie ma 85 lat Koło Gospodyń Wiejskich w Turowie, w powiecie radzyńskim, ma 85 lat. Powstało w maju 1934 roku z inicjatywy Bronisława Korulczyka prezesa Kółka Rolniczego i wielkiego społecznika. Było nas 117. Teraz jest nas tylko 20. Chcemy dalej naszą tradycję kultywować – mówi Elżbieta Dębińska przewodnicząca KGW w Turowie, która tę funkcję pełni od 2014 roku .Jubileuszowe uroczystości odbyły się 23 listopada. Rozpoczęły się Mszą św. w miejscowym kościele parafialnym. Podczas uroczystości Robert Gmitruczuk Wojewoda Lubelski na ręce przewodniczącej KGW Elżbiety Dębińskiej za kultywowanie polskich tradycji i zwyczajów ludowych, działalność społeczną i oświatowo - kulturalną wręczył dyplom uznania.

Stara Kornica

Spektakl słowno – muzyczny poświęcony św. Janowi Pawłowi II można było obejrzeć 24 listopada w Starej Kornicy.

Uroczystosc

PKP nie zadbały o odpowiednią liczbę parkingów dla dojeżdżających koleją z Pilawy, dlatego samorząd podjął się rozwiązania istotnego dla miasta problemu. W ramach pierwszego etapu projektu rozwoju mobilności miejskiej poprzez budowę centrum przesiadkowego, zakupiono 2 nowoczesne autokary w wersji hybrydowej. 22 listopada oddano też do użytku nowe drogi na osiedlu Wrzosowa.

Beata Kosyra

Ponad 320 tys. zł przeznaczył w tym roku samorząd Żelechowa na realizację zadań we ramach funduszu sołeckiego. Za pieniądze te wykonywanych jest wiele niezbędnych poszczególnym miejscowościom inwestycji, ale z reguły przeznaczany jest na poprawę stanu dróg, modernizację oświetlenia ulicznego czy zagospodarowanie terenu wokół świetlic wiejskich.

ZDZIEBELKO CIEPELKA

Fabryka Piosenki działająca w Łukowskim Ośrodku Kultury rozgrzała łukowską publiczność „Ździebełkiem ciepełka” ukrytym w piosenkach Jonasza Kofty. Pierwszy w tym sezonie występ podopiecznych Moniki Sołtyszewskiej – Leśkiewicz odbył się w piątkowy wieczór, 22 listopada.