Lukasz Bogusz

W jedenastu strażackich jednostkach, które funkcjonują na terenie gminy Żelechów działa prawie 440 strażaków- ochotników. Dwie jednostki należą do strażackiej elity, bo od kilku lat włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego.

KOMENTARZ

30 marca odbyła się telekonferencja marszałków województw i prezydentów miast z premierem Mateuszem Morawieckim. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. zabezpieczenie szpitali, trudności z pozyskaniem środków ochrony, trudna sytuacja instytucji kultury i spółek - w tym lotnisk. Samorządy alarmują o spadku dochodów i swoich poważnych obawach co do przeprowadzenia w tej sytuacji wyborów. Pojawia się też problem odpadów. Samorządy alarmują także o wzrostach cen. Pojawiają się też pytania dotyczące egzaminów ósmoklasistów.

internat

W powiecie bialskim są trzy miejsca kwarantanny zbiorowej. Znajdują się one w zaadaptowanych na ten cel internatach w Międzyrzecu Podlaskim, Leśnej Podlaskiej i Wisznicach. Aktualnie na kwarantannie zbiorowej w internacie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim przebywa 6 osób. Internat może pomieścić 50 osób.

Iwona Kurowska

25 marca weszły w życie nowe przepisy Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące zdalnego nauczania. Zgodnie z rozporządzeniem resortu realizowanie podstawy programowej poprzez taką formę nauki stało się obowiązkiem.

Iga Przybylowska-Boruta

Iga Przybyłowska-Boruta, mama Kacperka chorego na SMA typu drugiego w rozmowie z Radiem Podlasie przypomniała, że czasu na zebranie pieniędzy na leczenie jej synka w Stanach Zjednoczonych jest coraz mniej. Tłumaczyła również przed jakimi wyzwaniami stanęła ich rodzina w obliczu epidemii koronawirusa.

Zenon Stefanowski

- Największym problemem w gospodarce odpadami jest dzisiaj zagospodarowanie odpadów selektywnie odebranych. Można powiedzieć, że to jakieś kuriozum, ponieważ generalnie dzisiaj odpady zmieszane są najtańsze, jeśli chodzi o ich sposób zagospodarowania - twierdzi wójt gminy Kłoczew. Stawki za odbiór odpadów komunalnych w gminie nie są wygórowane w porównaniu z innymi samorządami.

Biskup Piotr Sawczuk

25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, biskup drohiczyński Piotr Sawczuk przewodniczył Mszy św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Eucharystia celebrowana w pustej kaplicy transmitowana była drogą internetową, a biskup zwracał się do wiernych, którzy w tym czasie w domach łączyli się w modlitwie. Przypominał, że Kościół nieustannie sprawuje Msze Święte, nawet gdy wierni mają do nich ograniczony dostęp.

Maria Koc

Iwona Kurowska

Szkoły ponadpodstawowe prowadzone przez powiat garwoliński, podobnie jak pozostałe w kraju, od kilkunastu dni są zamknięte. Nie oznacza to, że nauczyciele i uczniowie maja labę, ponieważ prowadzone jest nauka zdalna. Poważnym wyzwaniem dla dyrektorów szkół i organów prowadzących, będzie też w najbliższym czasie przeprowadzenie matur i rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.