Stara Kornica

Spektakl słowno – muzyczny poświęcony św. Janowi Pawłowi II można było obejrzeć 24 listopada w Starej Kornicy.

Uroczystosc

PKP nie zadbały o odpowiednią liczbę parkingów dla dojeżdżających koleją z Pilawy, dlatego samorząd podjął się rozwiązania istotnego dla miasta problemu. W ramach pierwszego etapu projektu rozwoju mobilności miejskiej poprzez budowę centrum przesiadkowego, zakupiono 2 nowoczesne autokary w wersji hybrydowej. 22 listopada oddano też do użytku nowe drogi na osiedlu Wrzosowa.

Beata Kosyra

Ponad 320 tys. zł przeznaczył w tym roku samorząd Żelechowa na realizację zadań we ramach funduszu sołeckiego. Za pieniądze te wykonywanych jest wiele niezbędnych poszczególnym miejscowościom inwestycji, ale z reguły przeznaczany jest na poprawę stanu dróg, modernizację oświetlenia ulicznego czy zagospodarowanie terenu wokół świetlic wiejskich.

ZDZIEBELKO CIEPELKA

Fabryka Piosenki działająca w Łukowskim Ośrodku Kultury rozgrzała łukowską publiczność „Ździebełkiem ciepełka” ukrytym w piosenkach Jonasza Kofty. Pierwszy w tym sezonie występ podopiecznych Moniki Sołtyszewskiej – Leśkiewicz odbył się w piątkowy wieczór, 22 listopada.

Andrzej Waszczuk, cz. II

Hodowcy trzody chlewnej i rolnicy z powiatów radzyńskiego i parczewskego zaplanowali na piątek, 22 listopada ostrzegawczy przejazd na trasie Radzyń- Kock. Uczestnicy chcieli pokazać swoje niezadowolenie w związku z niewystarczającą ich zdaniem walką z ASF i niekontrolowanym importem produktów rolnych z Ukrainy. Protestujący skarżą się też na ich zdaniem niewystarczające kontrole importowanych produktów. Hodowcy chcieli też zwrócić uwagę na nierówności dotyczące walki z afrykańskim pomorem świń, które obserwują na terenie kraju. Według nich województwa na zachodze Polski zdecydowanie lepiej radzą sobie z zabezpieczaniem trzód przed zarazą, a jest to związane z szybszym reagowaniem władz.

Ks. Tomasz Duda

Katolickie Radio Podlasie zaprasza prezesów oraz przedstawicieli oddziałów Koła Przyjaciół KRP w sobotę, 23 listopada na coroczne, przedadwentowe spotkanie. Tegoroczny zjazd będzie miał miejsce w Centrum Charytatywno-Duszpasterskim przy katedrze w Siedlcach. Prelegentem spotkania będzie ks. Tomasz Duda, który przez wiele lat pracował jako misjonarz w Boliwii i Hiszpanii.

Andrzej Waszczuk

Hodowcy trzody chlewnej i rolnicy z powiatów radzyńskiego i parczewskego zaplanowali na piątek, 22 listopada ostrzegawczy przejazd na trasie Radzyń- Kock. Uczestnicy chcieli pokazać swoje niezadowolenie w związku z niewystarczającą ich zdaniem walką z ASF i niekontrolowanym importem produktów rolnych z Ukrainy. Jak tłumaczy jeden z uczestników, a jednocześnie przedstawiciel powiatu parczewskiego w Lubelskiej Izbie Rolniczej Andrzej Waszczuk, producenci zboża z Ukrainy wypierają lokalnych rolników z rynku. Napływ taniego zboża z Ukrainy powoduje spadek cen, a na tym tracą polscy producenci.

KOLEMBRODY

Warsztat Terapii Zajęciowej w Kolembrodach ma 10 lat. Jubileuszowe uroczystości rozpoczęła 21 listopada Eucharystia. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył proboszcz parafii ks. Tadeusz Kot. Homilię wygłosił dziekan dekanatu komarowskiego.

Wieslaw Gaska

Dobiega końca kolejny etap rewitalizacji obiektów zabytkowego kościoła w Borowiu. Po sześciu miesiącach prac remontowych, do użytku oddana zostanie barokowa brama- dzwonnica oraz elementy ruchome byłej świątyni. Realizacja inwestycji była możliwa dzięki dofinansowaniu środkami unijnymi, a koszt przedsięwzięcia przekroczył pół miliona złotych. O restaurowaniu architektonicznej perełki Borowia - z wójtem gminy Wiesławem Gąską rozmawia Waldemar Jaroń.