Andrzej Brych

Andrzej Brych z żelechowskiej parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny pielgrzymuje do Tronu Jasnogórskiej Pani od szesnastu lat. Jak powiada, musi iść, bo źle by się czuł, gdyby w sierpniu nie stanął przed cudownym obrazem.

splyw

Jacek Balcerak wyruszył samotnie na liczący niemal tysiąc kilometrów spływ kajakowy rzeką Wisłą. Pokonując tą trudną trasę, zachęca do udziału w zbiórce środków na kosztowną operację trzynastoletniej Kingi. Dziewczynka cierpi na artrogrypozę – wrodzoną sztywność stawów i przeszła już trzynaście operacji stopy, kolana, kości udowej, piszczeli.

konferencja

40. Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę w tym roku ma wymiar szczególny. Ze względu na obostrzenia związane z pandemia koronawirusa, na Jasną Górę mogła się udać zaledwie garstka pątników. Wyjątkowego znaczenia nabiera w tej sytuacji pielgrzymowanie duchowe. Z pątnikami podążającymi do Częstochowy łączymy się codziennie z innej parafii diecezji siedleckiej. W poniedziałek 10 sierpnia Katolickie Radio Podlasie transmitowało relację z parafii Wniebowzięcia NMP w Białej Podlaskiej, gdzie odbył się Apel Jasnogórski, konferencja, różaniec i Nowenna do Matki Bożej. Podczas spotkania w parafii konferencję pt.: „Przyjdź Panie i weź w posiadanie całe moje życie” wygłosił ks. Mateusz Kowalik.

Marek Ziedalski

Setna rocznica Cudu nad Wisłą, Dzień Wojska Polskiego i święto Czynu Chłopskiego- to trzy doniosłe uroczystości, które mieszkańcy powiatu garwolińskiego obchodzić będą 15 sierpnia w dniu święta Matki Boskiej Zielnej. Powiat garwoliński jest jednym z niewielu na Mazowszu, gdzie od 20 lat obchodzone jest uroczyście Święto Czynu Chłopskiego wspólnie z Dniem Wojska Polskiego. O sierpniowych rocznicach i epizodach Bitwy Warszawskiej rozgrywanych na ziemi garwolińskiej, w rozmowie Waldemara Jaronia z wicestarostą, historykiem Markiem Ziędalskim.

Grupy 8 i 9A na pielgrzymim szlaku

Na trasie 40. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę towarzyszymy pątnikom z naszym mikrofonem. Pytamy ich o to, jak przeżywają to wyjątkowe pielgrzymowanie.

akcja sprzatania

8 sierpnia odbyła się akcja sprzątania międzyrzeckich jeziorek. W ciągu dwóch godzin niespełna dwudziestoosobowa grupa osób zebrała ponad 50 worków śmieci. Do akcji sprzątania jeziorek włączyli się mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego i Komarówki Podlaskiej.

bp Grzegorz Suchodolski

Zgodnie z pielgrzymkową tradycja, dziesiątego dnia pielgrzymowania, w niedzielę 9 sierpnia, w kościele w Suchedniowie z delegacjami grup 9B z dekanatu łaskarzewskiego i 9C z Gończyc, które przyjechały na pątniczy szlak, spotkał się ksiądz biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski. Przyjechał aby modlić się wspólnie z pielgrzymami. I mówił im aby zaufali Jezusowi.

krew

W minioną sobotę 8 sierpnia na międzyrzeckich jeziorkach odbyła się akcja poboru krwi. W ciągu 5 godzin krew oddało 18 osób. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie pobrało 8 litrów tego drogocennego leku.

jeziorka

Strzeżone kąpielisko, plaża, wypożyczalnia sprzętu wodnego a także niedawno otwarte centrum rekreacji sprawia, że Międzyrzec stał się ulubionym miejscem wypoczynku nie tylko dla mieszkańców miasta. Aby bezpiecznie odpoczywać nad wodną należy korzystać tylko ze strzeżonych kąpielisk. Do wody nie wolno wchodzić po spożyciu alkoholu - przypomina ratownik Kacper Protaś. Jednocześnie zwraca się do rodziców i opiekunów o pilnowanie dzieci.