Waldemar Sabak

W imieniu kombatantów Armii Krajowej i społeczności gminy Górzno, 17 sierpnia wójt gminy Waldemar Sabak przekazał ordynariuszowi diecezji siedleckiej, ks. bp Kazimierzowi Gurdzie pamiątkowy numizmat z wizerunkiem św. Jana Pawła II i ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, jako wyraz wdzięczności dla Kościoła oraz wiary katolickiej. Więcej o przekazanej pamiątce, z wójtem Waldemarem Sabakiem rozmawia Waldemar Jaroń.

Szczepan Niebrzegowski

W powiecie radzyńskim chcą naprawiać kolejne odcinki dróg. Zarząd Powiatu przygotował projekt remontów siedmiu odcinków za ponad dwa miliony, który pod koniec miesiąca przedłoży radzie. Jeśli radni wyrażą zgodę, prace zostaną wykonane jeszcze w tym roku. Jak powiedział Radiu Podlasie starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski, Zarząd przedstawi radzie plan realizacji siedmiu nowych inwestycji:

POMNIK

W gminie Radzyń Podlaski chcą upamiętnić harcerzy zamordowanych przez hitlerowców w lesie Paszki koło Sitna. Pozyskano środki na remont pomnika. W prace angażują się mieszkańcy gminy.

Bozena Niedzielak

Rada powiatu łosickiego nie udzieliła Zarządowi wotum zaufania i nie przegłosowała absolutorium za wykonanie budżetu w 2019 roku. To główne punkty zwołanej 18 sierpnia sesji Rady powiatu. Bożena Niedzielak, radna PSL, która głosowała przeciw udzieleniu absolutorium i wotum zaufania,  jako powód swojej decyzji podała utrudnioną współpracę z Zarządem Powiatu Łosickiego.

Katarzyna Klimiuk

Rada powiatu łosickiego nie udzieliła Zarządowi wotum zaufania i nie przegłosowała absolutorium za wykonanie budżetu w 2019 roku. To główne punkty zwołanej 18 sierpnia sesji Rady powiatu. Po sesji starosta Katarzyna Klimiuk nie kryła rozczarowania wynikami głosowania. Jej zdaniem nie było podstaw do nie udzielenia absolutorium i nie zatwierdzenia rocznego sprawozdania z budżetu.

Szczepan Kalinowski

18 sierpnia w Białej Podlaskiej odsłonięta została tablica upamiętniająca żołnierzy 34. Pułku Piechoty, który w latach 1918 – 1939 stacjonował w tym mieście. Żołnierze ci odegrali ważną rolę w życiu społeczno - kulturalnym Białej Podlaskiej. Jedną z ciekawostek dotyczących 34. Pułku Piechoty przybliżył dr Szczepan Kalinowski, regionalista z Białej Podlaskiej:

LESNIK

Trochę inaczej niż zwykle, bo nie na rozpoczęcie ale prawie na zakończenie wakacji zorganizowano akcję „Lato z siemiatycką biblioteką 2020”. Codziennie od 17 do 21 sierpnia w godz. 13.00 - 15.00 w Bibliotece w Siemiatyczach prowadzone są zajęcia dla dzieci i młodzieży. W pierwszym dniu z dziećmi spotkał się Eryk Zaremba, miłośnik przyrody, leśnik i youtuber. Przyniósł ze sobą kosz zielonych gałązek, głowę pełna zagadek i opowieści, a do tego sporą dawkę pozytywnej energii. Szybko okazało się, że dziecięca wiedza o świecie przyrody może zadziwić niejedną dorosłą osobę. Dzieci po kreatywnych i aktywnych zajęciach w bibliotecznym ogrodzie bez wahania deklarowały, że będą przychodzić też na kolejne spotkania.

TABLICA

Tablica upamiętniająca setną rocznicę miejsc Bitwy Warszawskiej została odsłonięta w Kąkolewnicy.

wicestarosta Marek Ziedalski

W szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat garwoliński, tegoroczne matury wypadły znacznie słabiej niż rok temu. Maturę oblało 248 osób na 822 przystępujących do egzaminu dojrzałości. W LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie zdawalność była na poziomie 98%, a w ZS Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki zaledwie 45% absolwentów przystępujących do egzaminu zdało go.