DRELOW

7 lipca w Drelowie odbyła się otwarta sesja zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Drelowskiej. Tematem przewodnim spotkania był „Awans społeczny miejscowości Drelów”.

Kwadrans z ministrem rolnictwa 05 07 2019

Rusza wspólny program Ministerstwa Rolnictwa i rozwoju wsi oraz Ministerstwa Środowiska, dotyczący regeneracji gleb poprzez ich wapnowanie. 1 lipca podpisano porozumienie między wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska a Krajową Stacją Chemiczno-Rolniczą, dzięki któremu system dofinansowań dla rolników będzie uproszczony. Budżet całego programu sięga 300 mln złotych, a dotacje do zakupu wapna będą zależały od wielkości gospodarstwa i zawrą się w przedziale od 100 do 300 złotych za tonę. Okres kwalifikowalności kosztów zaczął się 1 czerwca bieżącego roku i będzie obowiązywał do końca października roku 2023. Wnioski o dofinansowanie można będzie składać od 1 sierpnia w okręgowych stacjach chemiczno-rolniczych.

instalacja

7 lipca w garwolińskiej parafii Przemienienia Pańskiego odbyła się uroczystość liturgicznego wprowadzenia na urząd nowego proboszcza, ks. Stanisława Szymusia, który jednocześnie pełnił będzie obowiązki dziekana dekanatu garwolińskiego. Tydzień wcześniej parafianie pożegnali proboszcza ks. prałata Ryszarda Andruszczaka, który przeszedł na emeryturę.

Mariusz Filipiuk

Starosta bialski Mariusz Filipiuk w rozmowie z Radiem Podlasie tłumaczył decyzje radnych powiatowych dotyczące wyboru nowego składu Rady Społecznej Szpitala Powiatowego w Międzyrzecu Podlaskim. Jak powiedział, brak w składzie rady posłów Marcina Duszka i Janusza Szewczaka podyktowany jest względami merytorycznymi.

Miroslaw Walicki

Kondycja finansowa i organizacyjna garwolińskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej jest bardzo trudna, ale nie będzie ratowana poprzez sprzedaż majątku. Zadłużenie spółki jest w granicach 2 milionów złotych, a zadaniem nowego zarządu jest zatrzymanie negatywnej tendencji.

Maciej Nowak

Wiceprzewodniczący siedleckiej Rady Miasta w rozmowie z Radiem Podlasie skrytykował sposób zarządzania majątkiem Siedlec przez Prezydenta Andrzeja Sitnika. Maciej Nowak w audycji O Tym Się Mówi zaznaczył, że opozycja jest w stanie głosować za dobrymi pomysłami władz, ale tych nie ma zbyt wiele.

Marzena Swieczak

Ponad 2 mln zł dotacji od samorządu województwa mazowieckiego, otrzymało w czerwcu miasto Garwolin na realizację zadań inwestycyjnych. Rozstrzygnięto też postępowania przetargowe na wykonanie Otwartej Strefy Aktywności na „Zarzeczu” i dwóch ulic.

Henryk Brodowski

Wójt gminy Siedlce Henryk Brodowski w rozmowie z Radiem Podlasie z ostrożnością wyrażał się o możliwości remontu dworku w Nowych Iganiach, co postulują niektórzy mieszkańcy. Jak powiedział, jednym z powodów jest kwestia własności dóbr.

Marcin Kolodziejczyk

Największa gmina w powiecie garwolińskim przeznacza duże środki na realizację zadań w dziedzinie infrastruktury komunalnej i drogowej. Pozyskiwane są też dotacje na rozwój infrastruktury rekreacyjno- sportowej, na którą jest zapotrzebowanie w terenach wiejskich i nie tylko. O pozyskanych środkach na budowę lub modernizację obiektów rekreacyjno- sportowych w gminie, z wójtem Marcinem Kołodziejczykiem rozmawia Waldemar Jaroń.