ks. Stanislaw Chodzko

W parafii Zbuczyn w najbliższą niedzielę 8 października odbędą się dwie ważne uroczystości. Pierwsza z nich to odpust ku czci Aniołów Stróżów. Druga dotyczy poświęcenia ogrodzenia wokół kościoła, którego prace trwały przez 3 lata.

seminarium

W czwartek, 5 października Mszą św. pod przewodnictwem ks. Bpa Tadeusza Pikusa w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie zainaugurowano nowy Rok Akademicki 2017/2018. Homilię wygłosił ks. Zbigniew Domirski, który podkreślał, co to znaczy być świadkiem Chrystusa.

Maciejowice

10 października 1794 r. pod Maciejowicami rozegrała się największa i najbardziej krwawa bitwa w historii Polski. Od 34 lat na początku października organizowany jest w Maciejowicach uroczysty apel poległych, który przypomina o bitwie i umiłowaniu Ojczyzny, dla której kosynierzy Tadeusza Kościuszki oddawali życie.

Zbigniew Kot

Gościem piątkowego (6 października) wydania audycji O Tym Się Mówi w Radiu Podlasie był burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego Zbigniew Kot. Rozmowa toczyła się wokół istotnych problemów życia miasta, jak inwestycje czy ujemny przyrost naturalny.

Wojt Gminy Borki

Wojewoda Lubelski stwierdził nieważność uchwały Rady Gminy Borki w sprawie zmiany nazwy ulicy. Chodzi o ulicę 22 Lipca w Borkach. W myśl ustawy dekomunizacyjnej nazwa powinna zostać zmieniona, jednak Rada zamiast tego nadała dacie nowe znaczenie. Tego samego dnia obchodzone jest wspomnienie świętej Marii Magdaleny i takie uzasadnienie podano w uchwale, pozostawiając starą nazwę. Dziś wiemy, że uchwała jest nieważna. Rada Gminy zmieniła nazwę ulicy na Magnoliową.

GLOSKOW

Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Głoskowie w gminie Borowie obchodzi w tym roku jubileusz stu lat działalności, i jest jedną z najstarszych placówek oświatowych w powiecie garwolińskim. Rocznicowa gala, która obędzie się w najbliższą sobotę, 7 października będzie okazją do wspomnień, podziękowań i wyróżnień.

Jerzy Kulak

Prezes Zakładu Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Adamkach koło Radzynia Podlaskiego był gościem Marcina Jabłkowskiego w czwartkowym wydaniu audycji O Tym Się Mówi na antenie Radia Podlasie. Rozmowa dotyczyła rzekomych uciążliwości zapachowych jakich doświadczają mieszkańcy okolicznych terenów i braku zgody na rozbudowę zakładu.

Lidia Sopel Sereja

Po wniosku Centralnego Biura Antykorupcyjnego o odwołanie Józefa Tomali z funkcji kierownika łaskarzewskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, zainteresowany sam złożył rezygnację, która została przyjęta na posiedzeniu Rady Społecznej SP ZOZ. Na tym samym posiedzeniu powierzono Tomali pełnienie obowiązków kierownika SP ZOZ.

Pielegniarki i polozne

- Mamy w tej w chwili kryzys i zapaść – tak o sytuacji pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce mówiła Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Rozmówczyni Radia Podlasie dodała, że zawody te zmagają się z brakiem zastępowalności kadrowej. Obecnie średni wiek pielęgniarek i położnych wynosi 51 lat.