• Katolickie Radio Podlasie
  • e-mail
  • SMS
  • Radio

Rolnictwo Wspierane przez Społecznosc

Co się stanie z drobnymi wielokierunkowymi gospodarstwami rolnymi? Kilka krów, świń, 2-3 hektary upraw. Takie gospodarstwa nie mają szans na rynku w starciu z rolnictwem wysokotowarowym. Państwo wspiera tych, którzy zrezygnują z prowadzenia takiego gospodarstwa rolnego. Czy więc trzeba się liczyć z tym, że znikną z naszego krajobrazu, czy jednak mają przyszłość? Jednym ze sposobów ocalenia małych gospodarstw może być idea suwerenności żywnościowej i Rolnictwo Wspierane przez Społeczność.

Albert Baran

Po okresie zimowej stagnacji, nadchodzi czas długo oczekiwanych zmian. Wraz z pierwszymi słonecznymi promieniami, na ulice Garwolina wyjeżdżają służby odpowiedzialne za utrzymanie porządku. Do akcji sprzątania zaangażowani są też bezrobotni i podsądni.

Waldemar Sabak

Kolejne przesunięcie terminu zakończenia największej inwestycji ostatnich lat w gminie Górzno. Budowa hali sportowej za 7 mln zł przeciąga się prawdopodobnie z powodu problemów finansowych wykonawcy. Inwestor nalicza kary umowne i liczy, że do końca pierwszego kwartału tego roku firma budowlana przekaże obiekt sportowy. Czy tak się stanie?

SZACHY

19 marca w Kąkolewnicy odbyły się Otwarte Mistrzostwa Powiatu Radzyńskiego w Szachach w ramach - Grand Prix Lubelszczyzny.

SACRUM

Koncert chorałów starocerkiewnych w wykonaniu chóru Sacrum odbył się w kościele św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim.

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa

W sobotę, 11 marca minister Krzysztof Jurgiel uczestniczył w międzynarodowej konferencji poświęconej przyszłości rolnictwa w Unii Europejskiej, zorganizowanej w Jasionce koło Rzeszowa przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. W wydarzeniu uczestniczyli: komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Phil Hogan, minister rolnictwa Republiki Czeskiej Marian Jurečka , minister rolnictwa i rozwoju wsi Słowacji Gabriela Matečná, sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa Węgier István Nagy oraz wiceminister rolnictwa Litwy Rolandas Taraškevičius.

Miroslawa Miszkurka

Po przerwie spowodowanej okresem zimowym i błędem projektowym, wznowione zostały prace związane z przebudową zabytkowego rynku w Żelechowie. Przedłużono okres zakończenia robót i wyznaczony został termin uroczystego oddania do użytku odremontowanego budynku ratusza i płyty rynku.

Wieslaw Gaska

Ponad 4,5 mln zł przeznaczy samorząd gminy Borowie z własnych środków na wybudowanie 16,5 km sieci kanalizacji sanitarnej wraz ze 178 przyłączami w czterech miejscowościach. Po zakończeniu inwestycji w 2019 roku, gmina będzie w pełni skanalizowana.

Grzegorz Uss

Blisko 300 drzew zostanie wyciętych w rezerwacie Jata. Ich wycinka jest konieczna, bowiem zaatakował je kornik ostrozębny. Jak mówi nadleśniczy Grzegorz Uss, to działania ochronne, które mają zapobiec „zarażaniu” kolejnych drzew.