Diecezja siedlecka

Kolejny koncert Festiwalu Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej w niedzielę w Ostrówkach

17
maj 2024

Dzięki życzliwości i wsparciu proboszcza Andrzeja Danieluka, w niedzielę 19 maja o godz. 12.00, w parafii św. Stanisława BM w Ostrówkach odbędzie się kolejny koncert Festiwalu Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej. Interpretacje utworów J.S. Bacha, D. Buxtehudego, G.P. Telemanna, J.G. Walthera zaprezentuje Giorgio Matteoli (Rzym) na fletach blokowych oraz Mateusz Rzewuski na organach.

Giorgio Matteoli urodził się w Rzymie w 1966 roku. Ukończył studia w klasie wiolonczeli, fletu blokowego i kameralistyki w konserwatorium S. Cecilia (Rzym – Włochy) a także z najwyższymi ocenami studia z zakresu instrumentów historycznych na Uniwersytecie Rzymskim. Oprócz tego studiował kompozycję i kontrapunkt w Konserwatorium w Como, dyrygenturę w konserwatorium w Mediolanie, a następnie uczęszczał na kursy dyrygentury u D. Pavlova i P. Gelminiego. Specjalizuje się w wykonywaniu starożytnego repertuaru, zarówno na flecie blokowym jak i wiolonczeli barokowej. Współpracuje z renomowanymi zespołami włoskimi i zagranicznymi (Ensemble Aurora, Alessandro Stradella Consort, Ensemble La Fenice, Musici di San Petronio). Autor artykułów muzykologicznych dla magazynu muzyki dawnej Orfeo, CD Classic i Amadeus. Był flecistą-solistą włosko-amerykańskiej ścieżki dźwiękowej The Bible (z muzyką M. Frisina i Ennio Morricone), nagrodzonej amerykańskim Oscarem „Kable ACE”. Założyciel „Festa Rustica Baroque Ensemble”, z którym regularnie występuje od ponad 20 lat jako solista i dyrygent, włącza do swojej obszernej dyskografii (zaczynającej się od kompletnego koncertu na flet i smyczki F. Manciniego, wielokrotnie nagradzanej w USA płyty CD im. magazynu „Fanfare” jako jedno z najlepszych nagrań muzyki klasycznej na świecie za rok 1995) wiele światowych prawykonań, w tym koncerty na flet blokowy i smyczki Niccolò Fiorenzy (ASV – Gaudeamus) oraz podwójną płytę CD z niepublikowaną muzyką F. A. Vallottiego (Dziewięć lekcji dla The Offices of Darkness) nagrany dla prestiżowego magazynu AMADEUS. Dyrygował orkiestrami „Nuova Cameristica”, „Pomeriggi Musicali” i „Guido Cantelli” w Mediolanie, „Orchestra Filarmonica Italiana”, chórem i orkiestrą „Q-Antica”.
W latach 2013-2014 dyrygował Orkiestrą Stowarzyszenia Roman Mandolina. Jest założycielem Stowarzyszenia Muzyki Dawnej Italia z siedzibą w Rzymie i Brianzie, twórcą
i dyrektorem artystycznym międzyprowincjalnego festiwalu kameralnego „Brianza Classica”, który odbywa się od siedemnastu lat przez cały rok w około trzydziestu gminach Brianzy rozsianych po prowincje Monza, Lecco i Mediolan. Był członkiem-założycielem crossoverowego kwartetu smyczkowego „The Palm Court Quartet” i regularnie gra w duecie również z organami/klawesynem i z gitarą. Od roku akademickiego 2019-2020 jest nauczycielem fletu, wiolonczeli barokowej i zespołu muzyki dawnej w „O. Respighi Latynoski”.



Mateusz Rzewuski pochodzi z łukowa. Ukończył wyższe uczelnie muzyczne w czterech krajach: w Polsce – studia magisterskie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego, w Niemczech – studia magisterskie w Musikhochschule w Lubece w klasie organów prof. Franza Danksagmüllera, we Francji – studia podyplomowe z gry na organach oraz improwizacji w Konserwatorium Regionalnym w Paryżu w klasie solowej prof. Christophe Mantoux’a otrzymując dyplom „Concertiste” oraz w Szwajcarii – studia podyplomowe w zakresie muzyki dawnej w Scholi Cantorum w Bazylei, w klasie mistrzowskiej prof. Wolfganga Zerera. Stopień doktora sztuk muzycznych w dziedzinie artystycznej – instrumentalistyka – uzyskał w 2018 roku w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na podstawie rozprawy dotyczącej muzyki organowej Marcela Duprégo oraz Oliviera Messiaena oraz pierwszej w Polsce płyty CD zarejestrowanej na historycznych organach Aristida Cavaillé-Colla w katedrze Św. Krzyża w Orleanie we Francji. Koncertował w ramach międzynarodowych festiwali na czterech kontynentach: w 23 krajach Europy, USA, Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Hongkongu i Rosji, wykonując recitale w wielu prestiżowych miejscach, m. in. w salach koncertowych w Hongkongu, Moskwie, Wilnie, Tampie, Zurychu, Krakowie, Białymstoku; katedrach w San Francisco, Londynie, Wellington, Seulu, Edynburgu, Ulm, Orleanie oraz słynnych kościołach: Bazylice St. Blasien, kościele Franciszkanów w Salzburgu, kościele St. Severin w Paryżu czy kościele Św. Jakuba w Lubece. Brał także czynny udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Guy Boveta, Pitera van Dijka, Hansa Fagiusa, Oliviera Latry, Ludgera Lohmanna, Michaela Radulescu, Daniela Rotha i innych. Mateusz Rzewuski jest również laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych: w Rumii w 2011 r., w Legnicy w 2013 r., w Bardzie w 2013 r. (I nagroda), w Wilnie na VII Międzynarodowym Konkursie organowym im. Čiurlionisa w 2015 r. (II nagroda) oraz w Białymstoku w 2017 r. (I nagroda). Jest stypendystą prezydenta miasta Warszawy oraz Rektora UMFC w Warszawie. Otrzymał także stypendium Ministra Nauki oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” na magisterskie studia w Niemczech.




0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.